KOŠICE. Výstava pod názvom Konflikty a záujmy - medzi realitou a expresiou, ktorú pripravuje Východoslovenská galéria Košice (VSG), predstaví verejnosti súbor výtvarných diel, ktorých spoločným menovateľom je širšie poňatá téma vojnových výjavov, respektíve tematicky príbuzná spojitosť s odkazom na vojenské konflikty, rovnako tak na sociálne, kultúrne a spoločenské dôsledky.
"Výstava sleduje časové obdobie od prvej polovice 19. storočia po 70. roky 20. storočia. Kolekcia diel pozostáva zo zbierok VSG a je obohatená o výpožičky viacerých slovenských galerijných inštitúcií. Takmer 70 maliarskych, grafických a kresliarskych diel mapuje vojnové konflikty optikou rakúsko-uhorských a česko-slovenských umelcov a tvorí tak heterogénny celok diel reprezentujúcich vnímanie a prežívanie vojenských konfrontácií skrze výtvarné umenie," uviedol kurátor a koordinátor výstavnej činnosti VSG Miroslav Kleban.
Ako ďalej uviedol, tematické okruhy vo výstave prezentujú jednotlivé časti podľa nesúmernej chronológie s prechodom od idealizovaných, romanticko-realistických predstáv o vojne z obdobia 19. storočia, až po expresívne ladené modernistické diela umenia 20. storočia s viacvýznamovými interpretáciami.
Výtvarné práce 19. storočia upriamujú pozornosť na umenie národného obrodenia revolučných rokov, žánrové scény a reprezentačné vyobrazenia vojenských hliadok, jazdcov a táborov s dôrazom na realistické vyobrazenie krajiny, ktorá predstavuje výtvarný symbol buditeľského ducha i rodiaceho sa národného uvedomenia.
"Ideovým sledom sa výstava posúva k dokumentárnemu zobrazeniu frontového života prostredníctvom tvorby autorov, ktorí boli priamymi svedkami bojov či autorov, ktorých účasť v bojoch prvej a druhej svetovej vojny zanechala nezmazateľnú stopu, alebo zásadným spôsobom ovplyvnila ich svetonázor a spoločensko-kultúrne povedomie," doplnil Kleban.
Posledná časť výstavy prezentuje symbolický, respektíve pietny odkaz viažuci sa k určitým konkrétnym miestam. "Výstava predstavuje osobitý prístup rôznych autorov k danej téme v rôznych historických obdobiach a nezameriava sa len priamo na vojaka v boji a zobrazenie samotných bojových operácií, ale aj o javy sprevádzajúce život vojska a obyvateľov v jeho blízkosti," vysvetlil Kleban.
Nezabúdajme na históriu
Cieľom výstavy podľa jeho slov nie je poukazovať na ideologické a propagandistické kontexty, ale sledovať štýlové a formálne znaky jednotlivých autorov od realisticko-romantických predstáv o vojne až po vnútorné vyrovnanie sa s tragickými následkami vojny formou expresie.
"Historické pozadie je nevyhnutné pre pochopenie jednotlivých kontextov výstavy, ktoré sú prezentované populárno-náučným štýlom," dodal Kleban.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 27. apríla v priestoroch VSG na Alžbetinej ulici.
Jej kurátormi sú Ján Kovačič a Miroslav Kleban.
Výstava potrvá do 3. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári