KOŠICE. Finančná správa zavádza povinnú elektronickú komunikáciu pri podávaní colných vyhlásení pri dovoze tovaru z tretích štátov.
Elektronická komunikácia sa po 1. máji dotkne hlavne dovozcov a špedičných firiem. Výnimkou však nebudú ani fanúšikovia internetových stránok tretích krajín.
„Táto zmena umožní rýchlejšiu komunikáciu s colným úradom, či už pôjde o samotné colné konanie, prípadne o doplnenie chýbajúcich vecí, potrebných na takéto konanie s colným úradom, respektíve s pobočkou colného úradu,“ povedala nám hovorkyňa Colného úradu Košice Ľudmila Šusterová.
Aby sa mohlo komunikovať s colným úradom prostredníctvom elektronickej komunikácie, potrebná je registrácia do Centrálneho elektronického priečinka, kde sa nachádza registračný formulár.
„Elektronické colné konanie sa nedotkne zásielok z tretích krajín objednaných cez internet, ktoré na Slovensko prídu Slovenskou poštou.“
Nad 22 eur elektronicky
Ak si teda niekto objedná tovar pre vlastnú potrebu z tretej krajiny, v hodnote nad 22 eur, prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti, colné konanie vybaví už len elektronicky.
Pomôcť si môže napríklad nákupom na viacero objednávok, pokiaľ cena jedného nakupovaného tovaru nepresahuje spomínanú sumu.
Zásielok, ktoré objednávateľovi doručuje Slovenská pošta, sa zmena netýka.
V prípade nákupu z Číny však ide zvyčajne o objednávky s bezplatnou prepravou, ktorých doručenie trvá desiatky dní.
Týmto procesom teda musí prejsť akýkoľvek tovar dovezený do EÚ z tretích krajín, pokiaľ hodnota objednávky prevyšuje 22 eur.
Kupujúci musí potom dodatočne zaplatiť DPH. Clo zaplatí v prípade, že hodnota objednávky prekročila sumu 150 eur.
Na viaceré druhy tovaru platia výnimky, teda nulový colný výmer. Ide napríklad o smartfóny.
Objednávame vo veľkom
Zásielky z tretích krajín na pobočke Colného úradu Košice – Pošta vlani pokorili hranicu milióna.
„Pokiaľ v roku 2015 predstavoval počet zásielok z tretích krajín 935 129, v roku 2016 sme zaznamenali nárast o 11,91 percenta a počet zásielok sa vyšplhal na 1 046 472,“ uviedla nedávno Šusterová.
Samozrejmosťou pri objednávaní sa stali mobilné telefóny či kamery. V lete sa stali hitom objednávania elektrické pilníky na nohy, z ktorých sa žiaľ netešil nikto, keďže boli napodobeninou elektrických pilníkov známej značky.
Na Slovensko smerovali aj napodobeniny známych textilných značiek či plastové logá na autá. Raritou však neboli ani lieky.
„Asi najpopulárnejšie boli lieky na podporu erekcie s obsahom účinnej látky Sildenafil. Zachytili sme 202 balení.“
Colný úrad Košice upozornil, že nie všetok tovar, ktorý si ľudia objednajú, aj dostanú. Napodobenina známej značky je totiž porušením práv duševného vlastníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári