Bdelosťou zamedzený katastrofálny požiar
Na Prešovskej triede v Košiciach má Nathan Ehrenberger sklad benzínu a oleja. V sklade vznikol v sobotu večer oheň, ktorý bol náhodným okoloidúcim zbadaný.
Tento občan zavolal rýchlo políciu, ktorá zase zavolala hasičov. V skladišti horela nádoba, v ktorej bolo asi 50 litrov oleja, pomiešaného s benzínom.
Polícia a hasiči rýchlo vyniesli nádobu s horiacim obsahom von a oheň utlmili. Tým bola zamedzená veľká požiarna katastrofa, lebo v skladišti bolo 400 hektolitrov oleja, 40 hektolitrov petroleja a 120 hektolitrov benzínu. Skladište bolo poistené u dvoch poisťovní na 300.000 Kč. Príčina požiaru sa vyšetruje.
(Slovenský východ 29.4.1930)
Prietrž mračien v Prešove
V sobotu odpoludnia sa strhla nad Prešovom ohromná búrka, sprevádzaná prietržou mračien a veľkým krupobitím. Padali kusy ľadu, veľké až ako holubičie vajcia. Voda sa liala všetkými ulicami. Nastala kritická situácia, lebo pohroma trvala vyše hodiny. Napadané krúpy vytvorili na uliciach ľadovú vrstvu hrubú 20 až 30 cm.
V uliciach bolo napadaných krúp do výšky 20-30 cm, voda, ľadové vrstvy. Ľad zatarasil kanály a odtoky. V dôsledku toho začala voda vnikať do pivníc a nízko položených bytov. Pred nemocnicou sa nahromadila vrstva až na pol metra a cez ňu sa valili masy vody. Muselo byť na pomoc privolané vojsko, ktoré cestu uvoľnilo.
Ani v cigánskej štvrti nebolo lepšie. Tam sú byty nízko položené a voda ich naraz zaplavila. Tam bývajúcich cigánov – hudobníkov vyhnal živel na ulicu v košeliach. Na Sabinovskej ulici bolo tiež zle. Tam voda vnikla do pivníc a spodných častí domov. Polícia, ktorá viedla záchranné práce, privolala hasičstvo. Pred nádražím začala voda vytekať z kanálu a utvorilo sa tam veľké jazero, hlboké až 1 m.
Za pomoci hasičstva bola voda odstránená. Pohroma spôsobila veľké škody aj v záhradách. Najzaujímavejšie je, že blízke okolie Prešova bolo pohromy uchránené.
(Slovenský východ 29.4.1936)
Celá rodina zatknutá pre podpaľačstvo
Pred tromi týždňami vypukol oheň v stodole roľníka Františka Spišáka v Poproči pri Moldave nad Bodvou. Požiar sa po krátkom čase preniesol aj na obytný dom, ktorý tiež ľahol popolom. Četníctvo po dlhom vyšetrovaní zatklo dnes pre podozrenie z podpaľačstva Františka Spišáka, jeho švagrinú Benkovu a švagrinú Sivinskú.
Spišák pri vyšetrovaní len toľko priznal, že sa zhováral so švagrinami o tom, že dom by bolo dobre podpáliť, lebo je krytý vysokým poistným. Ale švagriné ho pri krížovom výsluchu priviedli do zmätku a tu sa Spišák priznal, že všetci majú účasť na podpálení domu.
Podozrivá Spišáková manželka nebola zatknutá, lebo je postihnutá suchotinami a je v stálom lekárskom ošetrovaní.
(Slovenský východ 29.4.1936)

Po stopách záhadnej smrti
Celé Kavečany boli na nohách, keď sa naraz objavili v dome Michala Onduša četníci. Nič zvláštneho sa nestalo, ani žiadny chýr nešiel dedinou a predsa Onduš a jeho dcéra boli zatknutí a dopravení do väznice krajského súdu v Košiciach.
Je pravda, že posledného času niet ničoho, nad čím by bolo možné sa u Onduša pozastaviť. Ale je tu minulosť a udanie četníctvu, ktoré hovorí o tom, že v októbri roku 1928 náhle zomrelý syn Ondušov, Michal, neodišiel zo sveta len jednoduchým spôsobom. Nie následkom záchvatu padúcnice, ale že bol uškrtený a zadusený.
Obvinenie ťažké a podozrenie, aké padlo na otca a sestru, ešte ťažšie.
Súd prikročil hneď k vyšetrenie celého prípadu a tak ešte dnes odpoludnia bola v Kavečanoch prevedená exhumácia a pitva, ktoré majú osvetliť, čo sa vlastne stalo pred dvoma rokmi s Michalom Ondušom.
(Slovenský východ 30.4.1930)
Arsenal víťazom Anglického pohára
Za krásneho počasia pred vypredaným hľadiskom londýnskeho štadiónu Wembley, bolo zohrané včera finále najpopulárnejšej britskej súťaže - Anglický pohár. Stretli sa v ňom Arsenal a mužstvo Shefield United. Zápas skončil tesným víťazstvom Arsenalu 1:0. Jedinú bránku strelil v 30. min. druhého polčasu stredný útočník Drake po prihrávke Bastina.
Je to po druhý raz, čo Arsenal vyhral tento pohár. Naposledy ho získal v r. 1930, keď porazil Huddersfield 2:0. Kráľ Eduard VIII. na zápase prítomný nebol. Pohár odovzdal víťazom Sir Clark.
(Slovenský východ 26.4.1936)

Za tri minúty 30 tisíc domov ruinou
5000 mŕtvych, tisíce ranených. Spomienka na zemetrasenie v San Franciscu.
Námorníci práve robili pri kotvách. Bolo okolo štvrtej hodiny ráno a celý pristav San Francisco ešte spal. Nikto nemal najmenšieho tušenia, že o niekoľko minút, prepukne apokalypsa. Prvé slnečné lúče padli na kotviace lode, nazreli do ospalých ulíc, drali sa pod otvorenými okenicami do izieb.
Z ulíc bolo počuť prenikavé zavýjanie psov, ktorí dozaista cítili vo vzduchu blížiacu sa katastrofu a radšej by sa videli mimo reťazí, ktoré im zaručovali len istú smrť. Nepokojné sa javili i somáre, vezúce náklady mlieka. Niečím neznámym a neviditeľným boli dráždené a najradšej by sa rozbehli preč, ďaleko do voľnej prírody.
To bola predohra k strašnej dráme, ktorá sa v roku 1906 odohrala práve v aprílovom čase.
Je 5 minút po 4. hodine. Odrazu akoby zaburácal hrom z diaľky, pôda sa zatriasla v celom okolí, dunenie, hromový rachot, v izbách padajú obrazy, rútia sa predmety, múry pukajú. Nato za pol minúty druhý, ešte mocnejší náraz, ako by sa dve zemegule zrazili. Ľudia vyhodení z postelí strácajú pôdu pod nohami, márne hľadajú východy z izieb, všetko sa rúca, hotová Sodoma a Gomora. Potom si príroda oddýchla, aby nabrala novej sily a za pol druhej minúty otriasla ešte raz Kaliforniou, najviac mestom San Francisco.
Rozbúrené more, vyhodené z brehov, zalieva prístavné ulice, voda dokončuje strašlivú katastrofu, vniká do pivníc zrútených domov, zaplavuje všetku tu krásu a nádheru. 30 tisíc domov veľkého prístavného mesta leží v troskách. Za necelé tri minúty sa premenilo na obrovskú ruinu. Ľudia ako šialení vybiehajú do ulíc, len v nočnom úbore, bezradne, bez pomoci.
Pohľad do ulíc je strašlivý. Ľudia viac nepoznávajú, že v týchto miestach stála obrovská budova novej radnice, tam divadlo, pošta, všetko jedna hromada trosiek, z ktorej vystupuje dym a prach.
Strašlivejšia je však bilancia na ľudských životoch. Pod troskami leží vyše 5000 mŕtvych, ranení idú do tisícov. Čo ostalo, zachvátil ničivý požiar.
V celom meste počuť výbuchy. Plynovod, vodovody, telefóny, všetko pretrhané. Stanica je preplnená húfmi ľudí. Všetko sa chce spasiť rýchlym odjazdom. Len ľudské hyeny nestratili rozum, vplazili sa do ulíc, aby vykonali hnusné dielo lúpeže na mŕtvolách a zranených. Skutočná bitka sa strhla na troskách Americkej banky, kde v zničených trezoroch ležalo vyše 32 mil. dolárov.
O katastrofe sa čoskoro dozvedá celá Amerika i celý svet. V celej Európe so konajú zbierky. Posledná zaujímavá depeša, ktorú telegrafný úrad vyslal, znela: „...opúšťame kancelárie, otrasy so opakujú po minútach...".
Zasypaný telegrafista svoju depešu už nestihol dokončiť a to ani poslednými písmenami SOS.
(Slovenský východ 26.4.1936)

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári