Viac ako 40 rokov sa košickí fotografi združujú vo fotoklube Nova. Na stretnutia prinášajú svoje fotografie, hodnotia tie, ktoré priniesli kolegovia, zapájajú sa do výstav a súťaží, organizujú workshopy a plenéry, navzájom sa inšpirujú. A v neposlednom rade úspechmi doma i v zahraničí šíria dobré meno svojho klubu.
„Stretnutie sa posúva o hodinu," znie prvá informácia.
Neostáva mi iné ako počkať, počasie na prechádzku neláka. Využívam čas, kým sedím vo foyer Verejnej knižnice Jána Bocatia a ešte raz si listujem v publikácii, ktorú fotoklub vydal k nedávnemu okrúhlemu výročiu.
Pripomína mi, že ho v roku 1976 založili desiati nadšenci pod vedením Alexeja Lešníka. Ten sa stal aj jeho prvým predsedom.
Po piatich rokoch fotografi založili vlastnú FotoGalériu NOVA.
V klube pôsobilo a pôsobí mnoho skvelých profesionálnych a najmä neprofesionálnych autorov.
Nová posila
Spolu so mnou čaká aj pani, od ktorej sa dozvedám, že by sa rada stala členkou fotoklubu.
„Robím fotografiu už veľmi dávno. Minulý rok som v USA absolvovala jednosemestrový kurz. Skončil sa a ja by som sa chcela ďalej zdokonaľovať vo fotografovaní. Venujem sa krajine, portrétu a dokumentárnej fotografii," prezrádza o sebe pani Ľubica.
Sama seba označila za entuziastku a od členstva v klube očakáva bohatú diskusiu o tvorbe, spätnú väzbu pri prezentácii svojich prác a inšpiráciu k novým námetom.
„Môj otec kedysi učil fotografiu a ja ako dieťa som s ním trávila čas v tmavej komore," vysvetľuje korene svojho záujmu o toto médium.

Fotografia očami kolegov
Prichádzajú už aj členovia fotoklubu. Zdržali sa na vernisáži člena ďalšieho košického fotografického združenia K91.
„Na každom stretnutí sa rozprávame o fotografiách. Keď niektorý člen donesie svoje snímky na posúdenie, tí skúsenejší autori mu povedia svoj názor, pomôžu mu pozrieť sa na tú fotografiu iným okom alebo mu odporučia, že ju môže poslať na súťaž. A ešte sa rozprávame o tom, čo nás čaká," zasväcuje ma do programu stretnutia predsedníčka fotoklubu Ľubica Kremeňová.
Najbližšie ich teda v polovici mája čaká klubový plenér v Čiernom Balogu.
Svojimi fotografiami z Oravy sa pred kolegami prezentuje Jozef Fekete. Ako prvú ponúka snímku, ktorá by mohla byť aj ilustráciou rozprávky o Maruške a dvanástich mesiačikoch.
„Boli sme cez Veľkú noc v Múzeu oravskej dediny v Brestovej. Bol tam kultúrny program, remeselníci a z vodného mlyna, ktorý momentálne slúži ako krčma, dievčina v kroji prinášala v košíčku nejaké občerstvenie," vysvetľuje autor fotografie.
Kolegom sa páčila, no zhodli sa na tom, že ešte treba odstrániť drôty elektrického vedenia, ktoré k atmosfére nepatria.
Z Oravy je aj ďalší záber – gáter na Oblazoch.
„Bolo tam veľmi málo svetla, takže ISO je vytiahnuté na 4000, objektív je 20-ka a to som bol na doraz pri stene, už nebolo kde ustupovať. Veľa času som nemal, tak to je skôr taký náhodný záber, ktorý sa mi podarilo urobiť," rozpráva o okolnostiach zrodu fotografie jej autor.
„Táto čiernobiela snímka je veľmi zaujímavo graficky zachytená, aj kontrastne, tonálne je veľmi nevšedná. Páči sa mi," hodnotí ju predsedníčka Ľubica Kremeňová.
Menšie výhrady má jeden z kolegov, Ján Knapík: „Z ľavej strany by som trochu odrezal roh stola, ktorý tam trčí a zhora časť po okno."
Nie všetci zdieľajú tento názor a polemika sa rýchlo končí.
Ani debata o ďalších fotografiách netrvá dlho, niet im veľmi čo vyčítať.
Jozef Fekete, aj keď členom fotoklubu je len od roku 2014, fotografom je dlhé roky a skúseností má nadostač.
Ako hovorí, „vôňa" vývojky mu učarovala ešte na základnej škole, keď sa do „tmavej komory" dostal vďaka spolužiakovi, ktorého otec vyvolával fotografie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári