Po úspešnom prvom košickom festivale venovanom pouličnému jedlu ste si minulý víkend mohli vychutnať jeho druhé, jarné vydanie. Aj keď počasie hladošom trošku neprialo, nič to nemenilo na tom, že stánkari si dali na menu záležať. Tibetské pirôžky, hotdogy, sladučké wafle či ovocie v čokoláde, na svoje si prišli aj tí najnáročnejší.
Street Food, alebo takzvaná pouličná kuchyňa, má dávnu tradíciu a stopy po nej môžeme nájsť už v starovekom Grécku, Číne, Egypte či Peru.
Pouliční predajcovia ponúkajúci rýchle, chutné a kvalitné lokálne pokrmy určené na priamu konzumáciu boli odjakživa populárni v širokej verejnosti a boli neoddeliteľnou súčasťou veľkých trhovísk.
V posledných rokoch sa tento druh kuchyne spopularizoval a vytvoril tak samostatnú kategóriu, kde sa spája veľmi prepracovaná estetika stánkov, food truckov s kvalitnými receptami, pripravované s precíznosťou a s tými najkvalitnejšími surovinami.
Namiesto architektúry jedlo
Veľmi bežný je aj fenomén ľudí, ktorí opúšťajú korporátny život, otvoria si food truck a venujú sa príprave jedného druhu jedla, ktoré dovedú do dokonalosti. To je aj prípad Danky Bodnárovej. Vo svojom stánku Robin Street Food ponúka hotdogy.
Rozhodne si nepredstavte párok strčený v rožku s horčicou a kečupom. Tieto hotdogy sú majstrovským dielom.
„Vyštudovala som architektúru, ale veľmi som chcela robiť niečo s jedlom, lebo to spája ľudí. Jedlo má moc zlepšiť ľuďom deň. Keď sa pozeráte na peknú budovu nemá to takú moc, ako keď si dáte niečo dobré do brucha," vysvetľuje Danka, ktorá s úsmevom dodáva, že majiteľom firmy je jej pes Robin, ktorého vypláca v párkoch a granulách.

Hotdogová exotika
Mať vlastný food truck je síce romantické, ale tiež náročné. Aj Danka túžila po bistre, no pre nedostatok peňazí nakoniec kúpila starú konskú vlečku, v ktorej už takmer rok pripravuje so svojimi kamarátmi hotdogy.
„Máme vlastného pekára Iva, párky s 95-percentným podielom mäsa, kvalitné suroviny a neokukané kombinácie," láka ochutnať.
Stabilne ponúkajú päť druhov hotdogov. Ten „najčudnejší" je zároveň jedným z najpredávanejších.
„Je to žemľa, ricotta, párok zaliaty medom, rukola, polníček a na vrch ide červený grapefruit."
Takéto kombinácie vznikajú na „stolčekoch prestri sa", ako Danka nazýva brainstormingy s kamarátmi. „Každý si na nich spraví hotdog podľa vlastnej chuti, čo sa ujme, to sa potom predáva."
Sen o reštaurácii
Okrem hotdogov si konzervatívnejší návštevníci najčastejšie dávajú hamburgery.
Na jarnom Košice Sreet Food Feste ich ponúkalo niekoľko predajcov, no ak si zakladáte na lokálnych surovinách, vaša cesta mohla viesť jedine do Bulls burger & barbecue.
Tento food truck vlastnia manželia Podhorskí.
„V minulosti sme mali farmu, chovali sme kravky, stále máme rozrabáreň mäsa. O farmu sme ale prišli, a tak teraz berieme mäso od susedných fariem, ktoré poznáme," vysvetľuje svoj príbeh Adrián.
Spolu s manželkou Katarínou snívajú o reštaurácii ponúkajúcej hamburgery a steaky, no tento nápad sa zatiaľ iba vyvíja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári