Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Dni mesta lákajú programom, Košičania by uvítali bezplatné parkovanie

Oslavy si užívajú aj známe osobnosti. Čo sa im páči a čo nie?

(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľubomír Grega, starosta MČ Košice - Staré Mesto

1. Oslavy Dňa mesta Košice sú pre mňa pripomenutím si neuveriteľnej histórie nášho krásneho mesta. Toho roku to bude už 648 rokov, keď mu bola udelená erbová listina. Mesto, ktoré pôvodne ohraničovali hradby v centre Starého Mesta sa postupne rozširovalo, vznikali a pripájali sa aj ďalšie mestské časti a narastal počet obyvateľov.

Mrzí ma, že sa v poslednom čase objavili snahy rušiť mestské časti a centralizovať právomoci a kompetencie pod magistrát. Možno sa už opakujem ako obohraná platňa, ale jednoznačne najprospešnejšie pre občana by boli silné mestské časti s kompetenciami, zodpovednosťou a s príslušnými prostriedkami.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto, ktoré samo nestíha riešiť problémy, s ktorými sa denne stretávame v podobe rozbitých ciest, chodníkov, nepokosených plôch, atď., by bolo silnejšie a krajšie. Populistický argument šetrenia neobstojí, pretože tieto problémy bude potrebné financovať tak či tak. Dúfam, že napokon zvíťazí zdravý rozum a jednotlivé mestské časti sa dobrovoľne dohodnú na spolupráci v oblastiach, kde by sa dali ušetriť financie a dni mesta budú aj v najbližších desaťročiach oslavou prekvitajúceho mesta, opierajúceho sa o slobodné samostatné mestské časti.

2. Aj keď mesto tvorí 22 mestských častí, mnohí funkcionári mesta či mestskí poslanci v niektorých častiach ešte vôbec neboli. Myslím, že by sme sa mali viac zaujímať jeden o druhého, viac sa zomknúť, lebo ako sa hovorí, v jednote je sila. Treba raz a navždy prestať s praxou uprednostňovania tých mestských častí, v ktorých je na čele človek blízky väčšine ovládajúcej mestské zastupiteľstvo. Každý funkcionár a poslanec je povinný zastupovať všetkých občanov, bez rozdielu s ktorou stranou sympatizuje. V tejto súvislosti by som bol rád, keby sa v najbližších oslavách mesta pripravil program, v ktorom by sa prezentovali jednotlivé mestské časti kultúrnym programom či ukážkami zvykov.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nebolo by od veci, keby sa počas osláv Dňa mesta nevyberalo žiadne parkovné. Keďže oslavy sú venované všetkým Košičanom, aj tým, ktorí z rôznych dôvodov nemajú strechu nad hlavou, organizátori by mohli v budúcnosti počas osláv myslieť aj na nich a vyčleniť im miesto na bezplatné teplé jedlo. Páčia sa mi napríklad Košické Benátky, tradičné stavanie májov, alebo varenie gulášu v Katovej bašte.

Karol Labaš, aktivista

1. Dni mesta Košice sa postupne vyprofilovali na akúsi povinnú jazdu. Aj keď sám si ich nezvyknem veľmi užiť, vnímam ich a ľuďom ich dožičím ako príjemné spestrenie spoločenského diania v meste.

Už menej sa mi páči, že si ich zištne privlastňujú samosprávni politici ako vítanú „ozdravnú" príležitosť, aby sa verejne predviedli v oveľa vľúdnejšom svetle, než ich ľudia poznajú pri ignorovaní svojich predstáv a potrieb v rozhodovacích procesoch a konaniach. Túto pečať podobným akciám vtlačil ešte primátor Schuster a jeho duch pri podujatiach Dňa mesta každoročne ožíva.

SkryťVypnúť reklamu

2. Nenapadá mi, čo zaujímavého by sa ešte dalo doplniť do pestrého programu. Snáď aby EEI prejavilo svoje partnerstvo v podujatí bezplatným parkovaním... Nespoznávam magistrát v dobrom slova zmysle, že v oblasti zábavy dokáže organizačne pripraviť skutočne pestrú ponuku programov. Nechce sa mi veriť, že ten istý magistrát býva predmetom oprávnených sťažností poslancov pri poskytovaní servisu na rokovania zastupiteľstiev alebo sťažností bežných ľudí pri vybavovaní ich občianskych záležitostí.

3. Chlieb a hry by mali byť vyvážené. Počas dní mesta sa mi však zdá tých hier priveľa naraz. Časová kumulácia čiastkových podujatí je až tak presýtená, že stavia „labužníkov" pred nepríjemné rozhodnutia, čo z programu musia nútene vypustiť.

V podaní primátora Rašiho sa mi zdá kontroverzné a falošné lákanie ľudí pred magistrát na slávnostný galaprogram. Lebo práve on s pomocou mimoriadneho nasadenia oboch zložiek polície, zátarasov a ponižujúcich osobných prehliadok nedávno bránil ľuďom v účasti na rokovaní zastupiteľstiev, aby nemohli vyjadriť svoju nespokojnosť s nenávidenou parkovacou firmou. Je cynické, že dnes táto firma figuruje na pozývacích letákoch ako partner mesta!

Antipatiu mám tiež z tradičného defilé plavidiel v rámci Košických Benátok, lebo býva prehliadkou mocenskej hierarchie mesta. Našťastie tieto anomálie s politickým podtónom vyvažujú kvalitní umelci, ľudové súbory, športovci, pre ktorých je to vítaná príležitosť predvedenia ich schopností. Za pozitívum považujem aj široké možnosti pre zapojenie sa verejnosti do rôznych sprievodných aktivít.

Prečítajte si tiež: Pozrite si kompletný program Dňa mesta Košice 2017 Čítajte 

Jaroslav Hlinka, starosta MČ Košice - Juh

1. Tak ako pre väčšinu Košičanov, aj pre mňa dni mesta znamenajú oslavu udelenia erbu mestu Košice panovníkom Ľudovítom Veľkým 7. mája 1369. Nakoľko sa erby prideľovali len šľachticom, udelenie pre naše mesto bolo znakom toho, že Košice boli výnimočné v rámci Európy. Okrem toho sa vždy teším na skvelú atmosféru, pre ktorú naše mesto navštevujú aj ľudia z okolia a samozrejme na zaujímavé kultúrne, spoločenské a športové podujatia.

2. Program je podľa môjho názoru pestrý a vyvážený. A ako možno väčšina mužov, tak aj ja sa každý rok teším na prehliadku historických automobilov. V súčasnosti prebieha už 15. ročník Cassovia Retro a verím, že sa táto tradícia zachová aj do budúcnosti.

3. Osobne sa mi páči rôznorodosť podujatí. Myslím, že každý Košičan si dokáže nájsť pre seba niečo záživné a pútavé. A zároveň to, že množstvo podujatí je orientovaných na celé rodiny, ktoré si môžu užiť spoločne strávené chvíle.

Ladislav Lörinc, aktivista

1. Oslavy Dňa mesta Košice sú pre mňa skvelou ukážkou toho, čo nazývame "košický lokálpatriotizmus". Som hrdý na to, že som sa narodil v tomto krásnom meste a tieto dni mi umožňujú zdieľať tento pocit aj s mojimi známymi a zahraničnými priateľmi. Vnímam toto kultúrne podujatie ako tradičný, u Košičanov i cezpoľných návštevníkov, obľúbený formát.

2. Mám pocit, že podujatia sa opakujú z roka na rok. Dá sa to ale vnímať aj tak, že je to už zaužívané a žiadané medzi ľuďmi. Nakoľko som celý život prežil v Košiciach, už ma opakovane nezaujímajú tie isté vystúpenia a formáty. V minulosti sa stalo, že som podujatia nestihol kvôli nahustenému programu, respektíve názov podujatia absolútne neodrážal to, čo sa skutočne dialo na mieste. Jednoducho som prišiel a ostal sklamaný.

Chýba mi viac podujatí, ktoré by pritiahli mladých ľudí vo veku 15 - 25 rokov. Oceňujem, že tohto roku organizátori sľubujú väčšiu interakciu s publikom. Sám som zvedavý ako to bude fungovať. Uvítal by som, ak by MHD a parkovanie bolo počas dní mesta Košice absolútne zdarma pre všetkých.

3. Veľmi sa mi páčia rekonštrukcie historických bitiek a následný historický pochod Hlavnou ulicou s bubnami a zbrojnošmi. Na chvíľu si dokážem predstaviť Košice ako to staré kráľovské mesto, o ktorom som sa učil v škole. Mám to rád. Dúfam, že nám počasie vydrží.

Na druhej strane to, čo sa mi nepáči. Košické Benátky a posádky lodí dávajú krásny obraz o politickej realite nášho mesta. Po minulé roky bola drvivá väčšina lodiek obsadená mestskými podnikmi, mestskými časťami s vedením nakloneným strane Smer-SD a firmami, ktoré podnikajú na mestskom majetku, napríklad EEI, KOSIT. Dostali to rozkazom, aby to neskončilo fiaskom. Bolo to hrané, nie prirodzené. Lode neboli stavané ručne, ale len vyzdobené. Potemkinovskú dedinu úspechu dotvárajú potemkinovské podujatia.

Neexistuje asi lepší dôkaz, ako spolitizované sú kultúrne a športové akcie v tomto meste. Mrzí ma, že slúžia na prezentáciu vedenia mesta až nevhodným spôsobom, rovnako ako fotka terajšieho primátora na prvej strane letákov k oslavám Dňa mesta Košice.

Dominik Karaffa, aktivista

1. Oslavy sú pripomienkou odovzdania prvej erbovej listiny nášmu mestu kráľom Ľudovítom Veľkým. Považujem ich za príležitosť ako pritiahnuť návštevníkov do Košíc na viac ako jeden deň.

2. Nenapadá mi žiadna atrakcia, ktorú by som v programe uvítal. Program považujem za komplexný.

3. Z atrakcií, ktoré sú v programe, si rád pozriem historické vozidlá a som zvedavý na tohtoročnú novinku Košický beh čašníkov – Carpano Cup 2017.

S oslavami Dňa mesta Košice je každoročne spojené aj odovzdávanie Cien mesta a Cien primátora mesta. Nepáči sa mi, že sa ceny odovzdávajú aj presluhujúcim politikom, ktorých prínos pre mesto je viac ako sporný...

Organizátorom a všetkým účinkujúcim držím palce, aby im naplánovaný program vyšiel podľa predstáv.

Ondrej Kandráč, hudobník

1. Pre mňa osobne sú oslavy Dňa mesta takým malým sviatkom. Pravidelne na tieto akcie brávam svoje detičky a manželku a ideme na dobrú večeru. Dáme si nejaké sladkosti, veď raz za čas neuškodia. Teším sa aj na rôzne kultúrne akcie, ktoré sú počas týchto dní. A hlavne sa teším na to, že postretávam kopec známych. Verím, že to takto bude aj tento rok a že sa zase nezabudnem a neprídem domov až nadránom.

2. Čo sa týka atrakcií, ja som taká dobrá duša, že by som chcel všetkým dopriať. Najviac detičkám, nielen mojim, ale všetkým. Takže keby bolo viac sprievodných atrakcií pre deti, to by som si prial. Je nádherné, keď sa najmenšie deťúrence zapoja do pulzu doby. Napríklad pri legendárnom makovníku som nebol, ale pozorne som to sledoval. Sú to veľmi vďačné podujatia, ktoré spájajú ľudí dokopy. Košice sú mimoriadne multikultúrne mesto a je tu mix rôznych národností a ľudí, ktorí sem prišli žiť. Aj takéto podujatia sú jednou z foriem uvedomiť si, že sú súčasťou mesta a majú byť na to hrdí. Keď sa opäť niečo podobné vymyslí, budem len rád.

3. Nemám nič, čo by sa mi nepáčilo, práve naopak, veľmi pozitívne vnímam, keď sa niečo také deje. Len nech počasie vydrží, lebo to je vec, ktorá sa nedá ovplyvniť. Ak je dobré počasie, tak to je osemdesiat percent úspechu. Zatiaľ neviem kam sa pôjdeme pozrieť, môj PR manažér je manželka a ona vyberie. Nechávam to na ňu.

Igor Petrovčik, poslanec MČ Košice - Staré Mesto

1. Pre mňa osobne je máj jeden z najkrajších mesiacov v roku, keď sa všetko v našom krásnom meste prebúdza a kvitne. K tomu neodmysliteľne patria aj sviatočné májové oslavy Dňa mesta Košice. Myslím si, že je to pekná tradícia, na ktorú sme si už všetci zvykli a bez ktorej by sme si už ani jar v Košiciach nevedeli predstaviť.

Košice sú najkrajším mestom na Slovensku a počas osláv Dňa mesta tento dojem ešte viac umocňujú. Veď čo môže byť krajšie, ako tráviť svoj voľný čas v kruhu rodiny a svojich priateľov v krásnom vyzdobenom centre mesta, prípadne v okolitých lesoparkoch.

2. Každoročne sa spolu s deťmi tešíme hlavne na predstavenia divadla Haliganda, ktoré sú zábavné, ale aj náučné nielen pre deti. Samozrejme nemôžem zabudnúť na krásne koncerty, hlavne tie z posledných ročníkov, ktoré sa konajú pri spievajúcej fontáne a ktoré majú neopakovateľnú atmosféru.

Po preštudovaní tohtoročného programu musím skonštatovať, že sa zasa zabudlo na nás cyklistov, ktorí by radi privítali organizovanie podujatí v rámci mesta a okolia. V neposlednom rade by som privítal, keby predstavitelia mesta ponúkli občanom aspoň počas spomínaných dní MHD zadarmo, prípadne pravidelnú (nielen príležitostnú) jazdu historickou električkou.

Stále sa nevieme dostatočne predať v rámci cestovného ruchu, hoci práve v posledných dvoch rokoch tu máme jedinečnú šancu, keď môžeme ponúknuť to, čo veľa iných krajín nemá a tým je bezpečnosť. Napr. v takom meste ako Košice by mal podľa mňa už dávno počas celej letnej sezóny pravidelne premávať v historickom centre turistický vláčik, ktorý by určite zatraktívnil Košice nielen pre turistov, ale aj domácich.

3. Na dňoch mesta sa mi najviac páči, že ľudia po dlhej a chladnej zime opäť vyjdú do ulíc, kde sa stretávajú a takto popri sledovaní jednotlivých kultúrnych podujatí navzájom komunikujú a utužujú si medziľudské vzťahy. Touto formou vlastne vraciame Hlavnej ulici atmosféru z dávnych čias našich dedov, keď korzovanie v centre patrilo k neodmysliteľnému koloritu Košíc ako križovatky viacerých kultúr.

Nepáči sa mi, že zabúdame na tradície a nerozvíjame tieto myšlienky rozvoja mnohonárodnostných kultúr. Chýbajú napr. rôzne pravidelné komunitné gastro-trhy, prípadne kvalitné kultúrne a vzdelávacie akcie pre deti v okolitých lesoparkoch (Bankov) či v zoo, prípadne v botanickej záhrade.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 6. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 1. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 5. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 6. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 7. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 8. dm sa zameriava na ženské zdravie
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 899
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 310
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 931
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 358
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 414
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 959
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 752
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 599

Blogy SME

 1. Radka Wagingerová: Ako strategicky bojovať s tisíckami ton textilného odpadu ročne?
 2. Michael Achberger: Ako získať plážovú postavu za 30 dní: sprievodca letnou výzvou
 3. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
 4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
 5. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
 6. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
 7. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
 8. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 508
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 194
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 461
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 192
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 845
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 482
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 665
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Radka Wagingerová: Ako strategicky bojovať s tisíckami ton textilného odpadu ročne?
 2. Michael Achberger: Ako získať plážovú postavu za 30 dní: sprievodca letnou výzvou
 3. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
 4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
 5. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
 6. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
 7. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
 8. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 508
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 20 194
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 461
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 192
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 845
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 482
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 665
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu