KOŠICE. Naučiť ľudí za pomoci inštruktáže správnu techniku čistenia zubov bolo opätovne cieľom najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia na Slovensku, ktorá v utorok vrcholí v Košiciach.
Roadshow nazvaná Spolu za zdravý a krásny úsmev odštartovala 21. apríla v Bratislave a prešla postupne 19 miest.
Zorganizoval ju Slovenský spolok študentov zubného lekárstva v duchu hesla "Keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť (budúci) lekári do ulíc".
V rámci piateho ročníka roadshow prešli medici Slovensko v dvoch dodávkach. Pred príchodom do Košíc zaškolili zhruba 5800 záujemcov - detí i dospelých.
"Navštívili sme tento rok aj nové miesta, ako napríklad Štrbské Pleso, Zvolen či Humenné, a práve tie sa nám veľmi osvedčili. Ľudia k nám chodili, chceli sa inštruovať a zaujímalo ich to. Zatiaľ najviac odškolených ľudí bolo v Prešove - okolo 700, dúfam, že Košice to ešte prekonajú," uviedol pre novinárov študent Lekárskej fakulty (LF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a vedúci projektu Jaroslav Milenovský.
Mnohí stále nevedia, ako na to
Stany s inštruktormi prilákali mamičky s deťmi, školákov, ľudí v strednom veku i staršie ročníky.
Ako sa ukázalo, stále mnoho ľudí nevie, ako si správne vyčistiť zuby, niektorí si prílišnou silou a zlou technikou môžu zuby aj poškodiť.
"Na našich veľkých demonštračných chrupoch zisťujeme, že ľudia často používajú metódu horizontálneho čistenia, to znamená, že si kefkou len tak pošúchajú po zuboch a k zadným sa niekedy ani nedostanú. My im ukazujeme, že ak chceme zasiahnuť každý priestor a vyčistiť tie zuby poriadne a efektívne, tak potrebujeme aj správnu techniku, čo je podľa nás metóda krúživých pohybov, pretože vtedy vieme správnou zubnou kefkou zasiahnuť všetky priestory, aby zostali zdravé," priblížil ďalší študent zubného lekárstva a projektový manažér Frederik Orenčák.
Máme čo doháňať
Slovensko sa z hľadiska výskytu zubného kazu a ústnej hygieny nachádza v rámci Európy na nelichotivých priečkach.
Aj roadshow podľa medikov potvrdila, že Slováci majú čo doháňať - neraz im chýbajú dôležité informácie a správne návyky, hoci povedomie sa z roka na rok zlepšuje.
Na projekte sa celkovo podieľala zhruba stovka študentov.
Podľa odborného garanta projektu a prednostu Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie LF UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Andreja Jenču majú Slováci vo všeobecnosti veľké nedostatky v starostlivosti o ústne zdravie.
Formu osvety a prevencie s podporou študentov považuje za veľmi osožnú.
Ľudia tak príjemnou formou môžu získať vedomosti a zafixovať si správne návyky v oblasti ústnej hygieny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári