V oboch smeroch. Bežci sa vzájomne povzbudzovali.
V oboch smeroch. Bežci sa vzájomne povzbudzovali. (Autor: facebook)
Katarína Gécziová|10. máj 2017 o 00:00

Trať prilákala na štart aj niekoľko vášnivých slovenských bežcov.

BELEHRAD, KOŠICE, PREŠOV. V porovnaní s Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach možno Beogradski maratón vekovo zaradiť k jeho vnúčaťu, pretože je o 63 rokov mladší.

Maratón v Belehrade začal písať svoju históriu pred tridsiatimi rokmi, ale považuje sa za jeden z najväčších srbských športových sviatkov.

Jubilejný ročník belehradského maratónu si nenechalo ujsť asi 7-tisíc bežcov zo 70 krajín.

Metropola s vyše miliónom obyvateľov, známa najmä bohatým nočným životom, nie je vzdialená ani pre východniarov. Z Košíc je to takmer 630 kilometrov.

Stačí, ak sa dostanete na diaľnicu od Miskolca v smere na Budapešť a pocestujete do srbského historického hlavného mesta maximálne 6 hodín.

Východniari vycestovali

Belehradská trať prilákala na štart aj niekoľko vášnivých slovenských bežcov.

Jedným z nich bol Marek Mockovčiak z Prešova, ktorý atmosféru v Belehrade po prvý raz ochutnal so svojou dcérou a párom milovníkov behu z Prešova.

Trať zabehol v čase 2 hodiny 40 minút a umiestnil sa tak na siedmom mieste v celkovom poradí.

Len dva týždne predtým pritom absolvoval maratón v Bratislave s časom 2.38.

Kým jemu sa osobný rekord pokoriť nepodarilo, Belehrad bol úspešnou métou pre jeho bežeckých spoločníkov. Najmä ženské osadenstvo si časovo polepšilo.

Ďalšia Prešovčanka a bežkyňa Ivana Butoracová Šindleryová zabehla s časom 3.09, čím sa umiestnila na šiestej priečke a vo svojej vekovej kategórii dokonca na prvom mieste.

Dobre rozbehnuté preteky na 32. kilometri Marekovi spomalili žalúdočné problémy, ktoré patria medzi jedny z nástrah každej maratónskej trate.

„Veril som si, ale nanešťastie, som sa pre tie ťažkosti musel som na dve minúty zastaviť a nemohol som sa tak v záverečných kilometroch pobiť o lepšie miesto. Napriek tomu som však spokojný.“

Ako v Brooklyne. Cez moderný most sa bežalo po prvý raz.
Ako v Brooklyne. Cez moderný most sa bežalo po prvý raz. (Autor: facebook)

Skoro celý čas osamote

Trasa belehradského maratónu je pomerne rovinatá. Úvodné kilometre v starom historickom Belehrade sa bežia dole kopcom.

Po prechode po cestnom moste ponad rieku Sáva sa bežci presúvajú do rovinatejšieho nového Belehradu, kadiaľ vedie aj väčšina trate.

Marek hodnotí, že práve posledné kilometre, keď sa maratónci opäť dostávajú do ulíc starého Belehradu, sú zradné, pretože sa po celý čas beží mierne hore svahom.