KOŠICE. Tragická nehoda policajného vrtuľníka Bell 429 sa stala v stredu počas cvičenia na vojenskej leteckej základni v Prešove.
Zomreli dvaja prešovskí hasiči, Radoslav Lacko a Peter Toďor, ktorí patrili medzi elitu lezeckých leteckých záchranárov.
Ako prebieha výcvik, aké sú riziká a čo sa mohlo stať?
Bývalý hasič, ktorý pôsobil v leteckej záchrannej službe hasičov Korzáru porozprával, ako to tam funguje.
Takéto nácviky prebiehajú bežne
„Počas výcviku Leteckej záchrannej služby v zbore sa cvičí hlavne výsadok jednotky leteckých záchranárov v nedostupnom teréne, prípadne pri lesnom požiari či povodniach. Tam, kde treba vysadiť príslušníkov alebo materiál na poskytovanie pomoci,“ vysvetľuje bývalý hasič.
Tvrdí, že letecké skupiny patria pod moduly a musia odlietať príslušný počet hodín.

Podľa dostupných informácií v osudnom čase pred nehodou v Prešove cvičili evakuáciu príslušníkov z neprístupného terénu.
„Je to bežná súčasť každého výcviku, aj v prípade, že je špeciálne zameraný na niečo iné. Precvičujú sa pri tom nie len piloti, ale aj hasiči, aby vedeli v prípade potreby správne reagovať. Podľa toho, čo viem, údajne išli cez palubný žeriav. Teda vrtuľník priletel nad nich, spustil palubný žeriav, zachytil hasičov a začal ich vyťahovať na palubu s tým, že už aj odlietal. Palubný žeriav je súčasťou vrtuľníka, ktorá je z bočnej strany na oceľovom lane. Ľudí vytiahne na úroveň podlahy, pričom nebohí už vraj boli na úrovni vrtuľníka a vtedy začal stroj padať.“

Obrovské riziko
Zaujímalo nás aj, aké sú riziká výcviku a či sa stáva, že počas neho dôjde k rôznym problémom.
„Ide o to, že stroj lieta neraz vysoko nad zemou. Tam je viac menej všetko na pilotoch, lebo oni stroj ovládajú. Čo sa týka leteckých záchranárov, musia jednoznačne dodržiavať predpisy stanovené na leteckú činnosť. Teda, aké prostriedky sa používajú, aké laná a uzly. Lieta sa v rôznych výškach, podľa terénu a od okolností. Je pravdou, že občas sa stali menšie nehody, ale nikdy nič také vážne. Vždy je to riziko.“
Bola to elita medzi záchranármi
Podľa skúseného bývalého hasiča boli obaja nebohí hasiči elitnými záchranármi. Takých veľmi prísne vyberajú a musia spĺňať najnáročnejšie kritériá.
Ako to prebieha pred nastúpením do vrtuľníka?
„Obaja boli aj inštruktori. Každý príslušník musí absolvovať pred prvým letom zdravotnú prehliadku, je preškolený. Piloti zároveň vykonajú inštruktáž stroja, a to aj v prípade, že ho príslušníci poznajú. Zopakujú sa podmienky prístupovej zóny, naplánuje činnosť, urobí sa časový harmonogram. Potom inštruktor riadi celý výcvik a obaja piloti musia byť o všetko oboznámení. Na všetko sa dbá. V tomto prípade zrejme ide o nešťastnú náhodu. Tí ľudia sú neustále školení, stále sa to opakuje dookola. Obaja mali nalietaných, pokiaľ viem, veľa hodín. Zúčastňovali sa aj ostrých výjazdov. Napriek tomu, že to boli snáď najskúsenejší leteckí záchranári v krajine, nikdy sa nedá presne predpokladať, čo sa stane. To riziko tu je. Existuje veľa faktorov, ktoré môžu výcvik ohroziť, a spôsobiť nehodu. Či už ide o ľudský faktor, náhodu alebo zlyhanie stroja. Teraz je to vec vyšetrovania, kde nastala chyba? Chlapci mali tú smolu, že boli na lane a nešťastná náhoda zaúradovala.“

Čo ukážu čierne skrinky
Je možné hovoriť o príčine tragédie?
„O tom sa dá len špekulovať, je veľmi skoro povedať, čo sa skutočne stalo. Je to vec vyšetrovania. Vrtuľník vraj nebol zachvátený požiarom, takže čierne skrinky by mali byť v poriadku a experti ich preskúmajú.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári