KOŠICE. Na Slovensku sa prvýkrát premietal film v Košiciach. Dokonca sa to stihlo ani nie do roka od prvej platenej projekcie na svete v podaní bratov Lumierovcov v Paríži.
Odvtedy vznikali kiná v meste jedno po druhom. Istý čas sa dokonca premietalo na pätnástich miestach.

Na ktoré košické kiná si spomínate vy? Milan Kolcun si na svojich potulkách zaspomínal na tie v centre mesta.
Košice boli vždy mimoriadne kultúrne založené. Dôkazom je aj fakt, že prvý film sa u nás premietal už 19. decembra 1896.
„Stalo sa to v starom hoteli Schalkház, ktorý stál presne tam, kde teraz hotel Doubletree by Hilton,“ vysvetľuje košický sprievodca Milan Kolcun.
Sála, kde sa vtedy premietalo, bola primárne určená na divadelné predstavenia a neskôr na premietanie živých obrázkov, ako sa filmu hovorilo. Košice majú aj ďalšie prvenstvo.
„Prvýkrát sa začalo nakrúcať práve tu. Bolo to v roku 1904 a diváci si o pár dní mohli pozrieť na plátne príchod rýchlika Bohumín.“
Druhé nakrúcanie sa uskutočnilo o dva roky neskôr. Filmári zvečnili znovupochovávanie Františka II. Rákociho v košickom Dóme.
Film o prechádzke na Hlavnej
S najväčšou slávou však prijali Košičania tretí film. Zobrazoval totiž ich obľúbenú činnosť - prechádzku po Hlavnej ulici.
Mohli sa na ňom vidieť a tak bolo v kinosále veselo. „Premietal sa ešte stále v divadle, ktoré sa volalo Uránia. Stálo na dnešnom Námestí osloboditeľov na miestach, kde je pamätník. Malo kapacitu až sedemstosedemdesiat miest,“ pokračuje Kolcun.
Premietanie bolo obrovským lákadlom, nečudo, že majitelia divadiel zúrili, že má taký úspech. Snažili sa presadiť, aby sa filmy premietali až po divadelných predstaveniach.
Napokon „kino“ nezničili divadelníci, ale zvieratá. Susedilo totiž s trhoviskom, na ktorom dennodenne hodovali potkany.
„Tak ho začali ľudovo nazývať potkanie kino. Potkany behali cez kino, pribúdalo ich, neplatili a ľudí ubúdalo,“ smeje sa sprievodca. V čase konca Uránie už stáli na území mesta ďalšie štyri kiná. Takže nadšenci o premietanie neprišli.

Zrekonštruované len na bilborde
Jedno z dlhoročných obľúbených kín bolo aj kino Tatra. Ako jedno z mála svoj názov nikdy nezmenilo. Premietalo sa v ňom až do roku 2007.
„Malo byť zrekonštruované a volať sa ČaS ako Čechy a Slovensko. Premietať sa mali nekomerčné filmy, no k rekonštrukcii nakoniec nikdy nedošlo. Dnes je len skladom a o zámere spraviť z neho špičkové kino hovorí len tabuľa na fasáde,“ komentuje Kolcun neslávny koniec kina, cez ktoré dokonca ušli väzni, keďže v susedstve sídlila väznica.
Z kina televízne štúdio
O niečo „zašitejším“ kinom bolo Appolo, ktoré vzniklo v roku 1925. Dnes v ňom sídli kultúrne centrum kresťanov FUGA.
Pôvodne patrilo košickému katolíckemu tovarišskému spolku, po vojne však boli majetky zhabané a do priestoru vtedajšieho kina sa nasťahovala televízia.
Natáčala sa tu Zlatá brána či Pionierska lastovička. „Aj preto sú tu stále koľajnice na stenách, kde boli zavesené svetlá.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári