KOŠICE. Dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov zobrazuje výstava projektu Life energia pod názvom Sedím na vedení a je mi dobre.
Do konca júna bude prístupná pre verejnosť v priestoroch Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach.
Podľa Kataríny Ščerbanovskej z propagačného oddelenia VSM zaujímavosťou je, že ľudia sa budú môcť pri dioráme posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom.
"V informačnej časti sa poukazuje formou komiksu na problém nárazov vtákov do elektrických vedení a prináša riešenie - osadenie špeciálnych prvkov tak, aby si vtáky vedenie včas všimli a nadleteli ho. Dnes je pre nás elektrina už úplnou samozrejmosťou, avšak kompletná elektrifikácia obcí na Slovensku bola zabezpečená nedávno - v druhej polovici 20. storočia. Vtáctvo sa nedokázalo tejto výraznej zmene prispôsobiť a hynulo po náraze do drôtov a po dosadnutí na nebezpečné konštrukcie v dôsledku zásahu prúdom. Vďaka zodpovednému prístupu všetkých energetických spoločností sa na Slovensku od 90. rokov 20. storočia inštalujú prvky, ktoré vtáctvo ochránia," vysvetlila Ščerbanovská.
V projekte Life Energia bolo podľa jej slov zmapovaných 7000 kilometrov vedení v 13 projektových chránených vtáčích územiach.
"Na tie najviac rizikové umiestňujú spoločnosti Západoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná spolu viac ako 8000 špeciálnych prvkov. Vďaka nim sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľné a bezpečne ich nadletia. Zachráni sa tak viac ako 600 vtákov každý rok, ich spoločenská hodnota je 1.500.000 eur," skonštatovala Ščerbanovská.
Sieť elektrických vedení má na Slovensku dĺžku 35.000 kilometrov, čo je približne vzdialenosť cesty z Bratislavy na južný pól a naspäť.
Vernisáž výstavy, sa uskutoční v priestoroch VSM v Košiciach v utorok 16. mája o 15.30 h.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári