KOŠICE. Slovenské technické múzeum (STM) Košice pripravilo pre milovníkov techniky a histórie výstavu Keď sa povie Poledniak, ktorá bude od štvrtka 18. mája prístupná vo výstavných priestoroch múzea na Hlavnej ulici.
V rozvoji strojárskej výroby na území Košického kraja vynikala firma Karola Poledniaka.
Zakladateľ firmy a jeho syn patrili k osobnostiam spoločenského a hospodárskeho života mesta Košíc a okolia.
Prispeli k rozvoju strojárskej výroby a priemyslu na východnom Slovensku a položili základy vyspelého strojárstva na Slovensku.
Predchodca VSS
Cieľom výstavy je pripomenúť verejnosti košické významné osobnosti – zakladateľov strojárstva, ktorí z malej dielne tvrdým úsilím a vďaka technickému a obchodnému nadaniu vybudovali veľkú firmu, ktorá si postupne vybudovala renomé aj za hranicami Slovenska.
Táto vyše 130-ročná továreň, ktorej objekty dodnes stoja na Štúrovej ulici v Košiciach, bola predchodcom svetoznámej strojárskej fabriky Východoslovenské strojárne (VSS).
Základ výstavy tvoria hodnotné zbierkové predmety, ktoré múzeum systematicky sústreďuje.
Symbolicky prezentujú výrobný program a produkciu firmy Karola Poledniaka, ktorá sa sústreďovala na poľnohospodárske stroje, stavbu mlynov a odlievaný sortiment zo železolejárne.
Zastúpený je tiež autentický dobový materiál poskytnutý súkromnými zberateľmi.
Stroje, ktoré vyrábali
Z trojrozmerných technických exponátov vynikne mlynská valcová stolica z roku 1913 na mletie obilnín v menších prevádzkach – práve tento výrobok patril k nosným výrobkom košickej firmy.
Vystavená je i sečkovica na sekanie hospodárskych rastlín s ručným kolesom a ozubeným prevodom.
Prezentovaný je i tlačiarenský lis na papier, ďalej originály dokumentácie z firmy K. Poledniak - plány, výkresy, nákresy, účtovné knihy, plány zariadenia mlyna a zabudovania turbíny v Horných Lelovciach.
Zaujímavosťami sú i vreckový mikroskop, ktorým Karol Poledniak ml. osobne kontroloval kvalitu liatinových výrobkov, firemné tabule či pamätné tablo s fotografiami zamestnancov vyhotovené pri príležitosti 50. výročia založenia firmy.
Na nádvorí múzea si návštevníci môžu prezrieť i ďalšie produkty firmy K. Poledniak – Francisovu radiálnu pretlakovú turbínu v špirálovej skrini s horizontálnym hriadeľom, ktorá slúžila na pohon zariadení mlyna v Barci či jednovalcový ležatý parný stroj zn. Poledniak.
Organizátori očakávajú, že téma slávnej továrne a značky „Poledniakovej fabriky“, ktorá položila pevné základy strojárskej výrobe, zaujme návštevníkov a pripomenie tak jednu z významných etáp technickej histórie mesta Košice i regiónu východného Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári