KOŠICE. Ľudí na košickej kalvárii vystrašili vyrojené včely. Odborník vysvetľuje, že okoloidúcim nehrozí nebezpečenstvo.
Vystrašená Košičanka s dcérou zalarmovala hasičov a mestskú políciu, keď na vychádzke pri kalvárii zbadala roj včiel.
„Bolo ich celé mračno. Vyleteli z jednej z kaplniek a sadli na neďalekom strome. Po chvíli sa však vrátili späť do otvoru v budove,“ opísala situáciu svedkyňa.
Na miesto prišla hliadka mestskej polície a hasiči. Tí upovedomili správcu budovy, ktorý by mal objekt zabezpečiť a včely odstrániť.
Roky sa opakujúca situácia
Podľa jedného z okoloidúcich, ktorý býva v neďalekom dome pri kalvárii, obývajú včely historickú budovu dlhodobo.
„Roj v tejto kaplnke býva asi dvadsať rokov a každú jar sa opakuje to isté. Zo starého sa oddelí nový roj a ten vyletí z vetracieho otvoru kaplnky. Každoročne potom príde včelár a zoberie si ho,“ povedal pán Viktor.
Jeho slová o každoročnom sa opakovaní prírodného divadla v tesnej blízkosti človeka potvrdila staršia dôchodkyňa, ktorá si aktívne včely všimla tento aj minulý rok.
„Malo by sa s tým niečo urobiť. Chodia tadeto deti a starší ľudia napríklad do kostola. Neviem, na čo sa čaká, kým niekoho nedoštípu?“ vyjadrila svoje obavy.
Včely sa v kaplnke asi striedajú
O včelom príbytku vo vetracom systéme historickej budovy vie aj tajomník organizácie košických včelárov Jaroslav Gasper.
„Viem o ktoré miesto ide, neraz som tam bol. No je málo pravdepodobné, že by to bolo stále to isté spoločenstvo. Oveľa reálnejšie je to, že každý rok priletí do kaplnky nový roj, čo si ľudia nevšimnú,“ povedal odborník.
Ten vysvetlil, že v prírode sa vyskytuje množstvo ochorení alebo iných nástrah, ktoré celé spoločenstvo v úli vyhubí.
„Pokiaľ to miesto vonia za plastami a medom, prvé včelstvo, ktoré sa vyrojí, príde sem. Potom to vyzerá, akoby tam žili včely celú večnosť.“
Včelár: Nemalo by hroziť nič
Odborník tiež upozorňuje, že strach ľudí z vyrojených včiel nie je celkom na mieste.
„Roj, ktorý sa vyrojí, je nasatý medom, pretože nemá žiadne plásty. Vtedy nie sú včely agresívne. Ide aj o to, že nemajú žiaden úľ, ktorý by týmto spôsobom chránili. Pokiaľ nebudú ľudia hádzať do roja kamene alebo ho nebudú ohrozovať, nemalo by im hroziť nič.“
Gasper sa zastal aj hasičov. Podľa neho tí majú konať, iba keď včely niekoho ohrozujú a v tomto prípade sa nič výnimočné nedialo.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári