KOŠICE. Ekocentrum Sosna oslavuje tento rok dvadsiate piate narodeniny. Pre manželov Szabóovcov je ako dieťa. Prežívajú s ním malé aj veľké radosti, no nevyhýbajú sa im ani starosti.
Bojujú s nedostatkom financií aj ľudí, ale nápadov majú na rozdávanie. Ak je vám problematika ekológie blízka, pokojne sa k nim pridajte. Možno práve vy raz budete Sosnu viesť, keďže si manželia pomaly hľadajú nástupcov.
Sosna vznikla v roku 1992 v Košiciach. V roku 2008 sa presťahovala do Družstevnej pri Hornáde, aby o dva roky mohla otvoriť svoje brány s domom a pozemkom, kde sa dali usporadúvať semináre či tábory pre deti.
„Už v stanovách sme mali, že chceme vybudovať centrum, kde by ľudia chodili a videli všetky veci pokope, aby to nezostalo stále o tom, že mi chodíme a robíme strategické plánovania, zelené školy, výučbové programy a množstvo ďalších vecí," začína rozprávať o začiatkoch Sosny jej riaditeľka Silvia Szabóová.
Tí ochranári
Vybudovať priestor, kde ľudia môžu vidieť ako sa dá inač stavať a pestovať, kde by videli hospodárstvo, kde môže žiť rodina či komunita trošku zdravšie, bolo náročné.
„Nebolo to jednoduché, ale keď je človek rozhodnutý niečo robiť a vystihne ten správny čas, tak to ide. Nepopieram, že to bolo náročné fyzicky aj psychicky, ale zas okolnosti nám priali, aj keď to trvalo niekoľko rokov," vysvetľuje riaditeľka Sosny.
„Vďaka spolupráci s miestnou základnou školou a tvorbe projektov aj na medzinárodnej úrovni sme sa stali v obci známi ako 'tí ochranári', keď sme potom žiadali o nejaký priestor na vybudovanie Ekocentra Sosna, boli v Kostoľanoch veľmi ústretoví."
Dvaja ľudia na dva domy a štyridsaťárový pozemok
Práve priestor, ktorý pred rokmi dostali, funguje dodnes. Síce z pôvodnej budovy zostali len obvodové múry a zvyšok sa musel vybudovať nanovo, no prakticky na týždennej periodicite sa tu stále niečo deje.
Či už vnútri, v hobiťom dome alebo v záhrade. Všetko to vedú dvaja manželia, ktorí so Sosnou žijú už dvadsaťpäť rokov.
„Keby sme boli štátny podnik, tak by sme mali päťdesiat zamestnancov, no my sme dvaja. Na dve budovy a štyridsaťárový pozemok," hovorí o dnešnej realite mimovládnych organizácií predseda Sosny Štefan Szabó.
„Začiatkom deväťdesiatych rokov bola situácia pre mimovládky oveľa jednoduchšia. Fungovali fondy, ktoré boli zo Spojených štátov a mali neporovnateľne nižšiu byrokraciu ako tie dnešné."

Práca ako každá iná
Tak ako pre množstvo ďalších podobných organizácii, aj pre Sosnu sú najväčším problémom financie.
„Za dvadsaťpäť rokov sme od štátu ani od mesta nedostali ani cent, ale verím, že sa to tento rok zmení," nešetrí Silvia optimizmom.
Udržať pri živote Sosnu znamená množstvo výdavkov, ktoré súvisia s udržiavaním budov aj záhrady, je potrebné tiež zaplatiť lektorov.
„Kto hovorí ako si dobre mimovládne organizácie žijú, toho pozvem k nám domov. Nemáme auto, ani televízor," hovorí Štefan.
Ekocentrum je ich práca, chodievajú do nej, tak ako hocikto iný.
Ak práve nemajú nejakú akciu a nečakajú triedy zo škôlok a škôl, či iné kolektívy, pracujú v záhrade alebo sedia za počítačom: „Samozrejme je výhoda, že tu nemusím sedieť od deviatej do piatej, ale ak je veľa práce, rovnako si ju nosíme domov ako všetci ostatní."
Plánovanie aj spontánne nápady
Na webe a facebookovej stránke ekocentra sú pravidelne uverejňované oznamy o blížiacich sa aktivitách.
„To všetko si vyžaduje komunikáciu s lektormi, často sú zo zahraničia a je nutné plánovanie, ale osvedčili sa nám aj spontánne nápady. Aj nedávno sme mali Záhradný deň, v pondelok sme dali informáciu na internet a v stredu prišlo množstvo ľudí. Každý priniesol nejaké jedlo na spoločný stôl, sadili sme, okopávali. To je filozofia Sosny. Prišli nám pomôcť a za to sa naučili prečo je dobré sadiť to čo ono, prečo sa mulčuje práve teraz a nie skôr, čím hnojiť a podobne," vysvetľuje Silvia.
Ukazujú deťom čaro lesa
Okrem aktivít pre širokú verejnosť sa v Sosne môžu zaujímavým spôsob viac o svojom okolí priučiť aj rôzne kolektívy. Manželia tiež robia návrhy prírodných záhrad pre školy, ale aj súkromné osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári