Článok vznikol v máji 2017 ako súčasť prílohy Retro Korzár.
KOŠICE. V histórii Košíc premiérové MS v hokeji 2011 priniesli aj málo vídaný úkaz.
Kým v iných krajinách sa šéfmi organizačného výboru väčšinou stávali skúsení manažéri po štyridsiatke, v Košiciach plnil túto funkciu ako splnomocnenec primátora pre MS vtedajší 25-ročný mestský poslanec Otto Brixi (Smer-SD).
Hoci si pri prijímaní funkcie vyslúžil viacero posmešných reakcií aj od vlastných straníckych kolegov, po šiestich rokoch priznáva, že urobil výborný krok, ktorý ho okrem iného vyniesol aj do NR SR.
Ako si spomínate na časy, keď vám ponúkli túto funkciu, a čo tomu predchádzalo?
– V decembri 2010 po nástupe nového vedenia mesta päť mesiacov pred začiatkom MS bolo zrejmé, že neexistovala žiadna osoba, ktorá by bola zodpovedná za toto najväčšie podujatie v histórii Košíc. Nový primátor Raši sa rozhodol, že poverí mňa, aby som prebral zodpovednosť za kredit mesta, aj za usporiadateľskú stránku šampionátu.
Aké boli odozvy po skončení košickej časti majstrovstiev?
– Organizačne to bolo maximálne úspešné podujatie, čo ocenili nielen v IIHF, ale aj všetky výpravy, ktoré boli v Košiciach. To považujem za svoj obrovský úspech, ako aj celého mesta a všetkých ľudí, čo sa na tom podieľali. Určite išlo o jedno z najpozitívnejších a najkvalitnejšie zorganizovaných podujatí a s najväčším kreditom v Košiciach aspoň za 50 rokov.
Teda Košice to zviditeľnilo ešte lepšie, než keď potom bolo Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) 2013?
– Napriek všetkým problémom a tomu, že keď som sa dostal do organizačného výboru, zistil som, že tam bolo dovtedy urobených nula vecí, dokázali sme zabezpečiť podujatie, na ktoré budú Košičania ešte dlho spomínať. Nedá sa to veľmi porovnávať s EHMK, lebo hokej tu bol dva týždne a toto podujatie trvalo prakticky celý rok. Návštevníci zistili, že Košice sú už aj na mape kultúrneho a športového života a počas EHMK 2013 potom mesto mohlo aj z toho „žiť“, ako dobre sme ho počas MS v hokeji zviditeľnili.
“Prvýkrát máte menší pud sebazáchovy, dnes by som už použil viac rozumu, čo by sa nemuselo vyplatiť.
„
Čo iné by ste teraz s odstupom šiestich rokov urobili?
– Asi nič. Som presvedčený, že ak by som teraz robil MS v Košiciach, nebolo by to také dokonalé ako vtedy.
Vaši fanúšikovia by povedali, že z vás hovorí vrodená skromnosť...
– Tu nejde o nejakú skromnosť. Ak človek prvýkrát robí podobné podujatie, má menší pud sebazáchovy, lebo veci robí viac citovo. Dnes by som už použil omnoho viac rozumu, čo by sa na konci nemuselo úplne vyplatiť. Vtedy sme boli zanietení, nevedeli sme, do čoho ideme, a vôbec sme si nepripúšťali nejaký neúspech, alebo žeby sa mohlo niečo pokaziť. Dnes by som pred takýmto podujatím mal už omnoho väčší rešpekt, a to nehovorím o ďalších 500 ľuďoch, ktorí vtedy priamo v teréne museli riešiť operatívne otázky šampionátu.

Po vašom menovaní sa isto našli aj ľudia, ktorí spochybňovali, že vôbec dokážete ustáť organizáciu takého veľkého podujatia.
– Áno, pár sa ich aj našlo, no nemôžeme ich menovať, lebo aj teraz zastávajú mnohé významné politické a spoločenské funkcie... Raz ma istý nemenovaný vysoký ústavný činiteľ zastavil a poprial mi úprimnú spoločenskú sústrasť, že som na seba zobral takú zodpovednosť, a že to určite nedopadne dobre. Hovorí mi, že mi aj fandí, ale neverí, že to dokážem, aby mesto uspelo.
Ktorý to bol?
– Jój, to nemôžem povedať. Ale opakujem, vďaka patrí nielen mne, ale všetkým ľuďom, ktorí sa na tom podieľali, že tomu človeku nevyšla predpoveď. Mesto vtedy žilo, chodili sem stovky turistov a určite si na to každý po rokoch spomína.
Mesto vtedy naozaj žilo. Z toho, čo sme sa pýtali tých turistov, tak sa im okrem dievčat najviac páčili ceny piva. Niektorým hokejovým výpravám najmä zo zámoria sa páčilo aj v košických nočných kluboch, čiže o pozitívne zviditeľnenie Košice zrejme naozaj nemali núdzu.
– Mali sme aj my pozitívne odozvy od všetkých výprav a turistov. Hokejové tímy sem v rámci možností prišli hrať, a nie sa zabávať v nočných hodinách, hoci nevylučujem, že to tak mohlo byť. Našou úlohou nebolo skúmať, kto a čo v meste robí z výprav. My sme chceli, aby si všetci návštevníci, či hráči alebo realizačné tímy, odniesli z Košíc čo najkrajšie dojmy. S odstupom času hodnotím, že sa to podarilo. Asi som to nerobil až tak zle, keď neskôr som dostal pred inými MS v hokeji v zahraničí ponuku robiť to isté, čo v Košiciach. Žiaľ, musel som odmietnuť ponuku manažérsky riadiť šampionát v tomto meste, lebo som už bol poslancom NR SR, a to by sa už ani nehodilo.
Kedy a kde to malo byť?
– Už je to za nami, je zbytočné sa k tomu vracať, keďže som bol aj tak poslancom NR SR. Mimochodom, práve to, ako som zvládol manažérsky MS, mi otvorilo dvere do parlamentu.
O dva roky majú byť ďalšie MS v hokeji v Košiciach. Ak by ste hypoteticky dostali ponuku riadiť šampionát v Košiciach, zobrali by ste ju, keď už v NR SR nie ste?
– Zatiaľ ma nikto neoslovil, navyše mám veľkú pokoru a rešpekt pred tým, čo sa nám vtedy podarilo. Uvedomujem si, že to tak nemuselo byť a bola to súhra viacerých šťastných okolností a Božieho vplyvu. Teraz mám už omnoho vyššie postavený pud spoločenskej sebazáchovy, a tak neviem, či by som to za terajšej konštelácie prijal, ak by vôbec prišla.
A čo teraz vlastne po odchode z NR SR robíte, že ste stále v zahraničí?
– Venujem sa svojmu start-upu, čiže vývoju sociálnej aplikácie, ktorá má pomôcť ľuďom, ale aj zvieratám v núdzi. Vyvíjame to v USA a ja lietam medzi touto krajinou, Izraelom, ďalšími štátmi a Slovenskom, aby som tento projekt presadil v celosvetovom kontexte.
A v Košiciach už neplánujete žiadne aktivity?
– Naposledy ma napríklad z mesta oslovili, či ako právnik nepripravím VZN, keďže po centrálnej mestskej zóne sa rozmohli motorkári, ktorí spôsobujú veľký hluk a otravujú život najmä obyvateľom Starého Mesta.

Kliknite pre zväčšenie obrázka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári