KOŠICE. Košičana Miroslava Morvaya si ľudia vždy spájali s hudbou. Či ako dídžeja, manažéra, alebo organizátora hudobných podujatí.
Keď sa po 13-ročnom pobyte v zahraničí vrátil domov, namiesto zorganizovania rockového koncertu urobil výstavu 3D obrazov.
Prvé 3D fotografie začal Miro Morvay robiť pred siedmimi rokmi.
„Zaujali ma nové postupy, ktoré sa objavili pred pár rokmi v počítačovej oblasti. Najprv som fotil iba jedným fotoaparátom. Celkom sa mi to darilo. Môj syn Miro mi potom poradil, aby som začal fotiť na dva foťáky rovnakého typu, ktoré som spojil. Takýmto spôsobom som už mohol zachytávať aj pohyb, pretože s jedným sa dajú robiť iba statické fotografie,“ hovorí Miro, ktorý sa fotografovaniu venuje od svojich 14 rokov.
Kedysi fotil hlavne koncerty a jeho fotografie sa objavovali v našich i zahraničných renomovaných hudobných časopisoch.
Ožijú vďaka okuliarom
Fotograf s dušou rockera sa nešpecializuje na nejakú konkrétnu tému. S aparátom v ruke sa len tak túla mestom a prírodou a fotí, čo ho zaujme.
V jeho vystavenej tvorbe sa tak objavuje kadečo, ale hudba paradoxne nie, aj keď vo forme 3D nafotil koncerty skupín ako Sabaton, Stromboli, Nightwish, alebo Gamma Ray.
Medzi tridsiatkou vystavených obrazov sú múzeá, dinoparky, mosty, svadba, príroda, ktoré sa nasadením 3D okuliarov doslova premenia na „živé objekty“.
Vystavovať sa mu nechcelo
Miro sa smeje, že do výstavy sa mu vôbec nechcelo.
„Moje fotografie sa ale páčili toľkým ľuďom, že deti a priateľka Alenka ma do toho nakoniec vyslovene dokopali, a tak vznikla výstava mojich foto obrazov v OC Cassovia nazvaná Svet v 3D.“
Mirove plány do budúcnosti sú rozsiahle.
„Konkrétny zatiaľ ešte nebudem, pretože nechcem všetko prezrádzať dopredu, ale je záujem o nejaké záležitosti, ktoré keď keď Boh dá, tak snáď vyjdú a bude to veľmi dobré.“

Autor: Natália Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári