Košický Pivovar Golem slávi okrúhle 15. narodeniny. Od otvorenia v apríli 2002 nestratil nič zo svojej výnimočnosti a aj po rokoch si udržal vysokú úroveň kvality piva a výbornej kuchyne.
Kto pozná jeho majiteľku Beátu Murkovú, ten vie, že keď sa do niečoho pustí, tak do toho dá všetko.
Nielenže sa každý deň osobne stará o to, aby všetko fungovalo perfektne, ale osobne pozná aj väčšinu hostí, ktorých považuje za svojich priateľov.
Dôkazom obľúbenosti je nielen stála klientela, ale aj ocenenie – pivný Oscar pre Golem ako najlepšiu pivnú reštauráciu roka.
Keď v Goleme začínali, na Slovensku bolo celkovo 7 malých pivovarov, dnes ich je 60 a každý rok zanikajú a vznikajú nové.
Navariť dobré pivo nestačí

„Začiatky pre mňa vôbec neboli ľahké. Som stavebná inžinierka, dovtedy som s pivom nemala žiadne skúsenosti. Začínala som so spoločníkom, no po krátkom čase sa situácia vyvinula tak, že som na pivovar ostala sama. Mala som na výber - vzdať sa, alebo urobiť všetko pre úspech pivovaru. Začala som sa vzdelávať, dopĺňať vedomosti, zbierala som skúsenosti. Navariť dobré pivo je základ, ale aby sa podnik udržal, musí byť majiteľ tak trochu aj ekonóm, účtovník, právnik a manažér,“ spomína Beáta Murková.
Keďže v živote razí filozofiu, že ak niečo robí, musí to robiť s elánom a chuťou, aj do pivovaru sa pustila s vervou a napokon sa pre ňu Golem stal srdcovou záležitosťou, pivo vášňou a hobby a postupne sa úplne vnorila do tajov pivovarníctva.
„Dodnes sa do práce teším, som tu každý deň. Za najdôležitejšie považujem, že mám spätnú väzbu s našimi štamgastmi. Tie vzťahy sa pestujú dlhé roky, Golem sa pre nich stal materským podnikom a aj keď samozrejme zájdu okoštovať pivo aj inde, vždy sa radi vracajú. Vedia, kto za Golemom stojí, vedia, ako mi záleží na kvalite a hygiene, vedia, že hosť pre mňa nie je len štatistické číslo a že mi záleží, aby sa tu cítili dobre.“
Kus Prahy prenesený do Košíc
Ak milujete české krčmičky, v Goleme sa budete cítiť ako doma.
Každý, kto tu strávil príjemný večer, vám potvrdí, že je to skrátka kus Prahy prenesený do Košíc.
Beáta Murková je rada, že sa jej zámer vydaril. „S manželom máme v Prahe obľúbenú a známu krčmičku U zlatého tygra, kde okrem iného pravidelne sedával spisovateľ Bohumil Hrabal a stretol sa tam napríklad prezident Havel s Clintonom. Chcela som preniesť tú báječnú atmosféru do Košíc, veď Košice mali vždy bližšie k Prahe ako k Bratislave,“ dodáva majiteľka.

Pivko chutilo aj Bolkovi Polívkovi
Vchod do pivovaru stráži Golem, ktorý bol vyrobený v Prahe a i jeho legenda sa viaže k stovežatej.
Útulný interiér z tmavého dreva dopĺňajú pomaľované steny tak, aby pripomínali Prahu a známy architekt Dávid Vávra vlastnoručne vyrobil aj koláže slávnych pražských futbalových mančaftov, ktoré tu zákazníci obdivujú.
Cez sklo môžete vidieť aj CK (cylindricko-kónické) tanky, v ktorých preslávené kvasinkové pivo čaká, kým nedozreje.
Unikátnu atmosféru si už vychutnali aj mnohé známe osobnosti. Pivko si tu vychutnal Bolek Polívka, režisér Zdeněk Troška, Jano Ďurovčík, Peter Dvorský či bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, rovnako aj prezident Rudolf Schuster.

Kvasinkové pivo, aké inde nenájdete
„Kvasinkové, nepasterizované a nefiltrované pivo, ktoré sa nikde inde nevarí doposiaľ, ľudia pred 15 rokmi nepoznali. Boli zvyknutí na klasické pivá z veľkých pivovarov, takže začiatky boli aj o vysvetľovaní, osvete, aby ľudia pochopili, že ide o pivo z čerstvých kvalitných surovín. Od štartu máme v ponuke Golem svetlý a tmavú trinástku, ktorú obľubujú najmä ženy pre jej karamelovo-kávovú arómu.“
K 15. narodeninám v Goleme navarili polotmavé 12,5-stupňové pivo Yovel (v hebrejčine jubilejný), do ktorého použili 6 sladov a 9 chmeľov podľa chute majiteľky, ktorá obľubuje tradičné horké chute.
„Už je takmer vypité, čapujeme ho od apríla a má dobré ohlasy, tak sa tešíme.“

Hygiena a teplota prioritou
Pivo varí skúsený Sládek Marek Kaňuk, po navarení osem dní kvasí, následne zreje 4 až 5 týždňov a tak sa dostáva na výčap.
„Moji zamestnanci vedia, že hygiena, teplota, čisté trúbky, skrátka komplexná starostlivosť o pivo je prioritou, aby sa jeho chuť udržala na vysokej úrovni. Aj preto sme zatiaľ nepristúpili na dodávku nášho piva do iných podnikov, nevedeli by sme zaručiť starostlivosť, ktorá mu prináleží. Som hrdá, že za celé roky sme udržali úroveň pivovaru a našich pív. Lebo otvoriť je jedna vec, ale urobiť z pivovaru tradíciu, ktorá má silné meno, je tvrdá drina,“ vysvetľuje Beáta Murková.

Vychýrená kuchyňa, najlepší hermelín
V Goleme neostanete hladní, ich kuchyňa je vychýrená. Okrem množstva špecialít v jedálnom lístku varia každý deň denné menu.
Ale najobľúbenejšou špecialitou k pivku je už roky nakladaný hermelín, ktorí v Goleme vyšperkovali vlastnou receptúrou do dokonalosti tak, že nemá páru široko-ďaleko.
„Hostia majú radi aj vyprážané olomoucké syrečky v cestíčku, hoci mali predsudky. Keď ochutnali, zistili, aká je to dobrota, ktorá sa k našim kvasinkovým pivám výborne hodí. Pečené bavorské kolená treba prísť ochutnať, lebo ich chuť sa popísať nedá. “
Majiteľka Beáta Murková si do budúcnosti želá, aby sa hostia, ktorí do Golemu zavítajú, vždy cítili príjemne, aby im kvasinkové pivo, ktoré má blahodarné liečebné účinky, chutilo, aby si atmosféru pražskej krčmičky zamilovali.
„O to sa spolu s mojím výborným mančaftom snažíme denno-denne už celých 15 rokov a sme radi, že ľudia cítia, že to, čo robíme, robíme so srdcom.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári