Z archívu verejnej knižnice Jána Bocatia.
Košice v ohni leteckých bômb
Cvičenie CPO malo slabiny. Obecenstvo má brať svoje úlohy vážnejšie.
V rámci protileteckej obrany obyvateľstva bol v sobotu odpoludnia prevedený nálet na Košice. Na úvod možno hneď povedať, že nálet mal mnoho slabín, z ktorých treba pre budúcnosť vziať ponaučenie. Presne o 15.20 hod. sa rozozvučali všetky sirény a naraz ustala v uliciach všetka doprava a chodci usilovne vyhľadávali najbližšie kryty.
Bolo pravda dosť aj takých, ktorí nerešpektovali varovný signál. Tým v budúcnosti nepomôže nič iné ako citeľný peňažný trest, aby sa naučili disciplíne. Boli to síce ojedinelé prípady, najmä na Štefánikovej ulici (dnes Hlavná ulica) a na Rákócziho okružnej (dnes Moyzesova ulica), ale ani tie sa nesmú nabudúce opakovať. Ináč sa Košice a celé okolie pohrúžilo do absolútneho pokoja a po uliciach konali služby len bezpečnostné hliadky, samaritáni a hliadky CPO.
O 15.20 hod. prišla správa, že ku Košiciam sa blíži šesť lietadiel. Za niekoľko sekúnd na to sa ozvali sirény a zvony na všetkých košických kostoloch a ihneď na to občania, nachádzajúci sa na ulici, ponáhľali sa buď domov, alebo sa skryli vo vchodoch domov. Autá zašli do postranných ulíc a zastavili sa. Aj električky zastali na najbližšej stanici. O 15.25 hod. sa priblížili od západu lietadlá nad mesto, ktoré nad Bethlenovou okružnou (dnes Kuzmányho ulica) vypaľovali rakety, znázorňujúce zápalné, trhacie i plynové bomby. Uhasenie a zneškodnenie bômb previedla domová požiarna hliadka. O 15.35 hod. znovu prileteli nad mesto lietadlá a do rohového domu na Rákócziho okružnej a Cyrilo-Methodejskej (dnes Dominikánske námestie) padla fosforová zápalná bomba.
Strešná konštrukcia a bytové zariadenie „horelo". „Požiar" sa rýchle šíril a poškodil pouličné elektrické vedenie. Zakročila domová hliadka, ale táto nestačila a preto bolo povolané na pomoc družstvo pohotovosti verejnej služby. O 15.55 hod. bol nálet opakovaný po tretí raz a vtedy dve yperitové bomby dopadli na dlažbu Rákócziho okružnej a do stromoradia pred policajným riaditeľstvom. Asanáciu previedla asanačná čata.
Pri tomto incidente boli „2 mŕtvoly a 6 ranených". O 16.10 hod. bola budova obchodnej komory zasiahnutá veľkou trhacou bombou. Uličné teleso bolo zatarasené troskami zosutej budovy a tlakom sa pretrhlo vrchné vedenie elektrickej pouličnej dráhy. Na rohu Tordássyho ulice (dnes Bačíkova ulica) medzi Štefánikovou a Mäsiarskou ulicou dopadli 3 bomby.
Druhá časť náletu bola o 16.10 hod. Uličný priestor medzi Šrobárovou (dnes Alžbetina ulica) a Floriánskou ulicou bol zamorený yperitom. Na Mikešovej ulici (dnes Trieda SNP) bolo črepinami trhacej bomby ranených 8 osôb. O 17. hod. padla ťažká trhacia bomba na laboratórium Bauerneblovho pivovaru. Zakročilo CPO. O 12. hod. v noci bolo nariadené zatemnenie, ktoré bolo v celom meste, až na nepatrné výnimky „bezvadné". O 0.30 hod. vybuchlo pred kaviarňou Astoria naraz 5 trhacích bômb a jedna bomba zasiahla Astoriu.
Oheň za pár minút prišla uhasiť hasičská pohotovosť, ktorá fungovala dobre. O 6. hod. ráno bolo cvičenie skončené. Je povinnosťou tlače upozorniť na niektoré nedostatky. Tak na Šrobárovej ulici pred vrchným súdom znázorňovalo široké pásmo zamorenie yperitom, ale asanačná služba prišla, až keď cez „zamorené územie" chodili ľudia. Pohotovosť preukázali skauti, hasičský zbor a samaritáni. Z chýb sa človek učí a preto treba, aby i z tohto cvičenia čerpali povolaní činitelia poučenie.
(Novosti 1.6.1937)
Dr. Vojtech Wick: Dóm sv. Alžbety

Autor novej, rozsiahlej monografie o košickej katedrále sv. Alžbety je známy zo svojich početných štúdií o košických pamätihodnostiach, o košických kostoloch, chudobinci a iných.
Na základe nielen všetkých dosiaľ vydaných štúdií o košickej katedrále sv. Alžbety, ale hlavne na základe celého radu archívnych listín a iných prameňov doplnil nielen históriu Dómu, ale celkovo históriu mesta Košíc.
Táto kniha presahuje miestny význam a bola vydaná aj v maďarskej reči.
Kto sa zaujíma o košické pamiatky, ten s bezpečnosťou môže nájsť v tejto monografii mnoho zaujímavého, historicky poučného a hodnoverného.
Vydané nákladom mesta Košíc, 1936, 438 strán, 1 list, 148 obrázkov. Cena 40 Kč.

(Novosti 2.6.1937)
Košice v lete
Mnohé mestá majú pekné parky a v nich čistý, vonný vzduch. V našom meste je tiež mnoho záhrad pri súkromných domoch aj pri verejných budovách. Záhrady sa nehonosia ani tak zvláštnou „pečlivou" úpravou ako veľkým množstvom vonných krov, ktoré šíria do ďalekého okolia ľúbeznú vôňu. Je rozkošou sa prechádzať v tichej noci na ulici Komenského alebo Masarykovej okružnej.
(Slovenský východ 1.6.1921)
Čistenie bazénu v Gajdových kúpeľoch
Následkom tohoročných povodní bol bazén v Gajdových kúpeľoch zanesený bahnom. Správa kúpeľov sa preto rozhodla, aby bol bazén dôkladne vyčistený a tiež vystavaný filtrovací systém na čistenie vody. Z bazénu bude voda celkom vypumpovaná, aby mohlo byť čistenie týmto jednoduchšie prevedené.
Počas čistenia a opravy bazénu sa správa kúpeľov postarala o upravenie Hornádu pri Gajdových kúpeľoch. Týmto spôsobom bude obecenstvu opäť umožnené i naďalej pohodlné kúpanie, behom opráv bazénu. Po upravení bazénu bude voda stále čistá a bahno do neho už vôbec nebude nanášané.

(Slovenský východ 1.6.1924)
Neprístojnosť
V „poválečnej" dobe je aj v mestách dovolené, vlastne len trpené, chovať domáce zvieratá, najmä hydinu. Je to pochopiteľné, keď to nikomu neškodí. Lež keď idete úzkou časťou Poštovej ulice, presvedčí vás morový vzduch, že tam voľakto chová vo veľkom bravčový statok, a ešte ho málo v čistote drží.
Divíme sa, že obecenstvo v okolitých domoch sa dosiať neponosovalo a vyzývame zdravotný úrad a policajné riaditeľstvo, aby túto neprístojnosť ihneď odstránilo.
(Slovenský východ 1.6.1921)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári