BRATISLAVA/KOŠICE. Polícia objasnila skutky z roku 2000, ktoré súvisia so zločineckou skupinou piťovci.
Za zločin vraždy spolupáchateľstvom obvinili Juraja O., Dušana Borženského a Ľuboša Zelmana, ktorí sú v súčasnosti vo výkone trestu alebo vo väzbe.
V utorok to uviedol riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia policajného zboru Peter Hraško.
Mafiánska vražda
Hraško uviedol, že pred 11. februárom 2000 si obvinený Dušan Borženský objednal u Juraja O. vraždu občana Juhoslávie Fadila Pasjaču, aby si upevnil mocenské postavenie v rámci zločineckých štruktúr na východnom Slovensku.
Obvinený Juraj O. objednávku prijal a poveril Ľuboša Zelmana vykonaním vraždy.
Zelman si obstaral pištoľ a prostredníctvom Ľuboslava V., známeho pod prezývkou Vlk, získaval informácie o pohybe osoby, ktorú mali usmrtiť.
Túto vraždu naplánovali na 11. februára 2000, keď ôsmimi výstrelmi spôsobili Fadilovi Pasjačovi poranenia hlavy, hrudníka a brucha, ktoré boli nezlučiteľné so životom.
Za vraždu poskytol Borženský Jurajovi O. osobné auto Mercedes Benz.

Zbavili sa svedka
Polícia objasnila aj druhý prípad, ktorý sa týkal piťovcov.
Týkal sa likvidácie osoby, ktorá sa podieľala na vražde Fadila Pasjaču.
Juraj O. vylákal poškodeného Ľuboslava V. z Košíc do Bratislavy, kde zabezpečil jeho stráženie a následne prevoz do vojenského výcvikového priestoru v Malackách.
Na chate následne Ľuboslava V. uškrtil. Kostrový nález a súdna pitva potvrdili, že Ľuboslav V. mal zlomené väzy.
Motívom konania bolo to, aby Ľuboslav V. neposkytol svedectvo o tom, ako došlo k vražde Pasjaču.
Táto vražda bola dôvodom, prečo sa v roku 2006 snažili zahladiť stopy a chatu, na ktorej Ľuboslava V. zabili, podpálili.
V oboch prípadoch vrážd je trestná sadzba 15 rokov až doživotie. Polícia naďalej osoby vyšetruje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári