KOŠICE. Prečo opravia most cez Ružín výrazne lacnejšie, ako sa čakalo? Odborník to vysvetľuje novými technológiami, ktoré šetria verejné financie.
Havarijný stav mosta vedúceho cez vodnú nádrž Ružín sa podarí vyriešiť s výraznou úsporou finančných prostriedkov.
Košický samosprávny kraj pôvodne očakával cenu 7 miliónov eur, no každá spomedzi troch oslovených stavebných firiem ponúkla cenovú ponuku nepresahujúcu polovicu tejto sumy.
Najnižšiu cenu napokon ponúkla stavebná firma Strabag s.r.o. s výrazným cenovým rozdielom v prospech investora, teda Košického samosprávneho kraja.
Ponúknutá cena 1,65 milióna eura nedosiahla ani štvrtinu pôvodne predpokladanej hodnoty zákazky.
„Úspora takmer 80 % v prípade mosta na východnom Slovensku sa pritom dosiahla vďaka návrhu úplne iného technického riešenia, s akým sa pôvodne počítalo,“ vysvetľuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Zmena statického systému
Hlavnou príčinou havarijného stavu bolo uvoľnenie nosných lán a z toho vyplývajúca strata predpätia, čo viedlo k poklesu mostovkovej dosky v strede mosta.
Technické riešenie sanácie spočíva v zmene statického systému (zmonolitnenie stredového kĺbu) a vo vnesení dodatočného predpätia dosadením nových predpínacích káblov na spodnej strane mosta.
Súčasný priehyb mostovky sa odstráni účinkom dodatočného predpätia a položením vyrovnávacej vrstvy z betónu s následnou úpravou nivelety, vysvetľuje Kováčik.
Súčasťou sanácie bude aj nové zábradelné zvodidlo, monolitické rímsy, izolácia, nový asfaltový povrch a odvodnenie.

Most opravia za 5 mesiacov
Aktuálne beží 16-dňová lehota od odoslania výsledku vyhodnotenia ponúk.
Až po jej uplynutí (26. júna 2017) môže víťazná stavebná spoločnosť podpísať zmluvu s investorom a začať s opravou, ktorá má trvať päť mesiacov.
Pripravovaná oprava mosta cez Ružín poukázala podľa Kováčika na problém s nepružným verejným obstarávaním, ktorý je podľa neho dlhodobým problémom v slovenskom stavebníctve.
„Víťazná firma spracovala ponuku za necelé tri týždne, avšak ďalšie tri mesiace trvalo, kým sa úradom podarilo sfinalizovať a dokončiť zvolený spôsob verejného obstarávania, teda priame oslovenie troch stavebných firiem. Neprimerane dlhé schvaľovanie či posudzovanie má negatívny vplyv na bežných ľudí, ktorí očakávajú riešenie dopravnej situácie čo najskôr,“ dodáva Kováčik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári