KOŠICE. Vodohospodári chcú pokračovať vo výstavbe protipovodňových opatrení na rieke Hornád. To si vyžiada odstránenie viac ako stovky stromov.
Na približne dva kilometre dlhom úseku ľavého brehu Hornádu (v smere toku) medzi železničným mostom a križovatkou Prešovskej a Sečovskej odstránia 104 stromov a viac ako 2-tisíc štvorcových metrov územia vyčistia od krovitých porastov.
Podľa slov hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavla Machavu súvisí výrub s realizáciou stavby „Košice – Prioritné protipovodňové opatrenia v SR, Hornád ochrana intravilánu mesta“.
„Výrubu však bude predchádzať vydanie vodoprávneho povolenia, schválenie žiadosti o nenávratné finančné prostriedky i výber zhotoviteľa stavebných prác,“ uviedol pre Korzár.
Začatie výrubu predpokladajú vodohospodári v prvom kvartáli roku 2018.

Pod drobnohľadom aktivistov
Kroky vodohospodárov sledujú pozorne aktivisti, ktorí prejavili záujem byť účastníkmi konania pri rozhodovaní o výrube.
Predseda košickej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Ladislav Rovinský vidí pri tomto výrube odlišnosť oproti tomu zo začiatku roka 2016, ktorý vyvolal u Košičanov masívnu kritiku, keď na brehoch Hornádu padlo skoro 1400 stromov.
„V mestských častiach Nad jazerom a Krásna výrub v roku 2016 odôvodňovali čistením brehov. Teraz je situácia trochu iná, pretože tentoraz chcú odstrániť len stromy, ktoré sú v kolízii so stavbou. Oboznámime sa s plánom a následne budeme o ňom diskutovať.“
Podľa slov hovorcu SVP je podnik prístupný aj ku kompromisnému riešeniu výrubu, no to len v tom prípade, ak to neovplyvní technické riešenie stavby.

Nechcú masívnu betónovú stenu
Rovinský by privítal, keby sa územie v blízkosti Hornádu začlenilo do života mesta. Odvoláva sa pritom na tvoriaci sa nový územný plán mesta, ktorý tento koncept potvrdzuje.
„Už roky sa nad tým uvažuje aj v rôznych urbanistických štúdiách. Okrem výrubu preto budeme dohliadať, aby pri toku Hornádu nebola vytvorená nejaká bariéra v podobe betónového múra, ktorý by bránil kontaktu obyvateľov mesta s riekou,“ povedal aktivista Ladislav Rovinský.
Ako príklad uviedol masívnu betónovú stenu, ktorá lemuje takmer dva kilometre toku rieky Topľa v Bardejove, voči ktorej sa postavilo viacero odborníkov i obyvateľov mesta.
Čo by naopak košickí aktivisti privítali v okolí rieky, sú nové cyklistické chodníky.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári