KOŠICE. Do budovy životnej poisťovne Rapid life na Garbiarskej ulici vstúpila vo štvrtok ráno krátko po otvorení nútená správkyňa so svojimi ľuďmi, sprevádzaná políciou.
Korzár o tom informoval zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Krátko po ôsmej ráno dorazilo pred vchod do budovy z blízkej košickej expozitúry Národnej banky Slovenska (NBS) pancierové nákladné vozidlo v sprievode húkajúcich policajných áut.
Dovnútra vošli viacerí ľudia v civile a niekoľkí uniformovaní muži.
NBS potvrdila nútenú správu
NBS vo štvrtok predpoludním potvrdila, že zaviedla nútenú správu nad poisťovňou Rapid Life.
Poisťovni bolo rozhodnutie doručené vo štvrtok ráno.
NBS za núteného správcu vymenovala Irenu Sopkovú.
Dôvodom vyhlásenia nútenej správy boli podľa NBS opakované zistenia, že poisťovňa Rapid life závažne ohrozuje práva klientov.
"Poisťovňa tiež nekonala dobromyseľne a s náležitou starostlivosťou pri plnení nárokov klientov z poistných zmlúv," uviedla NBS v stanovisku.
Poisťovňa Rapid Life sama oznámila, že má akútne problémy s likviditou.
Nútená správkyňa po prevzatí správy poisťovne rozhodla o prevoze dokumentov poisťovne a počítačového vybavenia do expozitúry NBS v Košiciach, kde boli zriadené priestory pre jej fungovanie.
Nútená správkyňa bude vykonávať svoju činnosť v priestoroch NBS.

Čo bude jej úlohou
Hlavnou úlohou nútenej správkyne, ktorá nahradila predstavenstvo a dozornú radu spoločnosti, bude urýchlene zistiť skutočný stav záväzkov a pohľadávok poisťovne a zabezpečenie jej majetku.
Nútená správkyňa musí tiež urýchlene preskúmať niektoré podozrenia z prípadov špekulatívneho prevodu majetku poisťovne na tretie osoby a vykonať kroky k prípadnému prinavráteniu takéhoto majetku späť do vlastníctva poisťovne.
Poisťovňa Rapid Life sa nachádza v režime dobrovoľného ukončovania činnosti, ktorého trojročná lehota začala plynúť 1. januára 2016 a ktorého zavedenie iniciovala samotná poisťovňa.
Poisťovňa sa v rámci tohto režimu zaviazala, že do konca roka 2018 ukončí svoju činnosť a zameria sa predovšetkým na vysporiadanie svojich záväzkov voči klientom.
NBS nie je spokojná s pokrokom poisťovne pri ukončovaní činnosti. Poisťovňa podľa nej neodpovedá klientom na žiadosti o vyplatenie nárokov a klientom nároky z poistných zmlúv nevypláca.
Národná banka Slovenska bude o stave, v akom sa poisťovňa Rapid Life nachádza, informovať verejnosť a klientov poisťovne priebežne podľa zistení nútenej správkyne a v rozsahu, v akom jej to povinnosť zachovávať mlčanlivosť dovolí.
Informácia pre klientov
Pre klientov poisťovne Rapid Life je podľa NBS dôležitá informácia, že kontrolu nad poisťovňou prevzala nútená správkyňa, ktorá je povinná postupovať podľa pokynov NBS a na nakladanie s majetkom potrebuje predchádzajúci súhlas NBS.
"Národná banka Slovenska sa týmto snaží zamedziť pokusom o špekulatívne prevody majetku poisťovne na tretie osoby a prípadnej manipulácii s dokumentáciou poisťovne," uviedla NBS v stanovisku.

Nútená správa
Nútená správa sa zavádza za rôznymi účelmi.
Môže to byť napríklad pozastavenie výkonu funkcií orgánom poisťovne, zodpovedným za jej zhoršujúcu sa hospodársku situáciu s cieľom zastaviť ju.
Je to aj prostriedok na zistenie skutočného stavu, v akom sa poisťovňa nachádza.
Nútenou správou sa zabezpečuje i ochrana práv klientov pred vznikom alebo narastaním škody.
Vďaka nej sa tiež dá prijať ozdravný režim na postupnú stabilizáciu poisťovne a obnovenie jej solventnosti.
V nevyhnutnom prípade sa ňou zabezpečujú podmienky na uplatnenie nárokov klientov alebo aj vykonanie nevyhnutných úkonov, smerujúcich k vyhláseniu konkurzu alebo vstupu do likvidácie, ak to vyžaduje ekonomická situácia poisťovne.
Rapid life je od roku 2016 v „osobitnom režime“, teda sa zastavilo uzatváranie nových zmlúv s cieľom ukončiť činnosť do 1. januára 2019.

Súdia sa s NBS pre kalkulačný vzorec
Dianie okolo poisťovne v minulých rokoch, ktoré bolo rozsiahlo medializované, naznačuje, že v tomto prípade by mohlo byť účelom nútenej správy zabezpečenie vyplatenia poistiek jej klientom.
Rapid life sa už od roku 2009 súdi so Slovenskou republikou, zastúpenou NBS, o náhradu škody vo výške vyše 32 miliónov eur (táto suma je uvedená v májovom náleze Ústavného súdu o súdnych prieťahoch).
Ministerstvo financií SR udelilo poisťovni v roku 1995 povolenie na poisťovaciu činnosť. Na základe neho sa jej zároveň schválil obchodný plán so záväznými poistno-matematickými výpočtami.
Až NBS počas dohľadu (apríl 2007 - február 2008) zistila, že Rapid life používa nesprávne kalkulačné vzorce na výpočet poistného.
To malo za následok, že pri niektorých poistkách platili klienti nižšie poistné, ako mali, na čo doplácala samotná poisťovňa vyplácaním neadekvátne vysokých poistných súm.
Národná banka ako orgán dohľadu jej vtedy navyše uložila aj povinnosť, aby doplnila chýbajúce peňažné prostriedky do technických rezerv z vlastných zdrojov, alebo aby sa dohodla s klientmi.
Poisťovňa sa na súde domáha náhrady škody od NBS za už vyplatené poistky, lebo podľa nej ministerstvo ani Úrad pre dohľad nad finančným trhom žiadne pochybenie pri kontrolách nezistili, ale pritom si vynucovali dodržiavanie obchodného plánu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári