KOŠICE, HUMENNÉ. Pes, mačka či papagáje a škrečky sú v našich domácnostiach bežnými domácimi zvieratkami. No množstvo ľudí sa rozhodlo oželieť možnosť sa so svojím miláčikom „pomojkať“ a v panelákových bytoch majú päťstolitrové akváriá s rybičkami alebo teráriá s chameleónmi, hadmi či pavúkmi.
Nadšenci exotických zvierat sa dvakrát do roka stretávajú na predajnej výstave Akvatera. Na tej ostatnej v Košiciach ich bolo takmer tritisíc z celého Slovenska.
Akvatera začala písať svoju históriu pred ôsmimi rokmi. Na prvej jarnej výstave bolo 37 výstavných stolov a prišlo 650 návštevníkov.
„Nebolo to zlé, ale dnes máme stolov 160 a návštevníkov aj cez tritisíc. Vyrástli sme,“ vysvetľuje s úsmevom herpetológ Milan Oselský.
Založiť Akvateru bol práve jeho nápad. Keď si dnes spomína na začiatky, hovorí o väčšom strachu, keďže nevedel, do čoho ide.
„Momentálne strach vystriedal rešpekt. Máme nastavený určitý štandard, ktorý chcem prekonávať, zlepšovať sa.“
Od akvária až po zvieratko
Na konci mája prišli do Košíc vystavovatelia z Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska a Slovenska.
Milanovi Oselskému sa už hlásia mesiace vopred, no aj on zostáva aktívny a na podobných medzinárodných akciách oslovuje potenciálnych vystavovateľov.
„Chodím na burzy po celom svete. Teraz som bol v Taliansku. Rád by som priniesol ďalšie exotické živočíchy.“
Za osem rokov si návštevníci mohli pozrieť krokodíly, rôzny hmyz, hady, malých ježkov, rybičky, korytnačky, ale aj menej exotické zajačiky alebo morčatá.
„Vždy je to o tom, čo sa chovateľom podarí odchovať. Akvatera je primárne určená pre začínajúcich chovateľov. Nájdu tu od potravy, akvárií, ich vybavenia až po zvieratko, ktoré sa v ňom ocitne, všetko.“
Ľudí zbavujú predsudkov
Odpadnutia zo živočíchov s viac nohami zatiaľ nezaznamenali, no vždy sa nájde niekto „nepripravený“, kto musí občas predýchavať alebo odvrátiť zrak inam.
„Výkriky ako fuj, pavúky a fuj, hady máme stále, ale veľakrát sa stane, že odídu s konštatovaním, že to nebolo až také zlé a hada alebo jaštera si aj pohladkajú. Ľudí tu zbavujeme predsudkov.“
A ďalší si tu plnia sny. Pán Sebastián je akvarista, ako sa patrí, doma má päťstolitrové akvárium.
„Teraz dal za okysličovač 170 eur,“ bonzoval na neho kamarát.
„Ale voda je taká čistá, že sa dá piť,“ obhajoval sa.
„Burina“ do akvária
Sebastián už jedno akvárium v minulosti mal, no potom žil dlhšie v zahraničí, a tak sa musel záľuby vzdať. Po návrate domov si teraz nanovo zakladá akvárium.
„Stále do neho čosi dokupujem. Teraz by som chcel ešte nejaké červené rastliny. Čakal som, že tie predošlé, čo som kúpil, sa mi všetky neprijmú a nakoniec sa darí všetkým, tak som odvážnejší,“ vysvetľuje.
Starať sa o rastliny v akváriu je celá veda. Svoje o tom vie aj Filip Rácz, ktorý na Akvateru prišiel predávať práve tento sortiment.
Na stole pred ním boli desiatky rastlín, ktoré by laik označil ako „nejakú burinu“.
„Rastliny slúžia na dekoráciu, existujú rôzne farby, tvary, veľkosti.“
Okrúhle akvárium nekupujte
Vďaka kombinácii rastlín a rýb z jednej oblasti si môžete uprostred Európy vytvoriť biotop Afriky alebo Ázie.
„O rastliny sa treba starať, musia mať dostatok svetla a tiež ich treba hnojiť,“ vysvetľuje Rácz.
Prvé sa podľa neho vždy rozchytajú machové guľky. Tie si berú aj ľudia, ktorí chcú spríjemniť prostredie svojej rybičke v okrúhlom akváriu:
„Ani toto jej nepomôže. Predstavte si, že by vás niekto zavrel do takého akvária, som si istý, že by sa vám to nepáčilo,“ hnevá sa jeden z predajcov, ktorý potvrdzuje, že aj keď máte len jednu rybičku, umiestnite ju iného ako okrúhleho akvária.
S rybičkami netreba chodiť von
Na otázku, či je jednoduchšie chovať psa alebo rybičky, nemá nikto jednoznačnú odpoveď.
„Chovať ryby je alchýmia. Musíte vedieť, ktoré môžete s ktorými skombinovať, aké rastliny do akvária umiestniť, musíte vyriešiť svetlo, okysličovanie vody, krmivo, akvárium čistiť. Nie je to o nič jednoduchšie, akurát s rybičkami netreba chodiť von za každého počasia,“ konštatuje Sebastián.
Keď rybičky patria k tým jednoduchším, tak taký chameleón je ešte o level ťažší.
Svoje o tom vie Humenčan Ján Ruďák. Na výstavu priniesol len pár centimetrových chameleónikov. Išli na dračku, no každému vysvetľoval, že starostlivosť o ne nie je hračka.
Pomenované chameleóny
Ruďák sa k chameleónom jemenským dostal vďaka kamarátovi. Ten mu daroval vajíčka, lebo mu ich bolo ľúto vyhodiť:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári