KOŠICE. Národná banka Slovenska (NBS) zaviedla nútenú správu na poisťovňu Rapid life. Za núteného správcu vymenovala Irenu Sopkovú.
Dôvodom boli podľa NBS opakované zistenia, že poisťovňa Rapid life závažne ohrozuje práva klientov.
„Poisťovňa tiež nekonala dobromyseľne a s náležitou starostlivosťou pri plnení nárokov klientov z poistných zmlúv,“ uviedol člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Viliam Dvořáček.
Nútená správkyňa po prevzatí správy poisťovne rozhodla o prevoze dokumentov a počítačového vybavenia do expozitúry NBS v Košiciach, kde boli zriadené priestory pre jej fungovanie.
Svoju činnosť bude vykonávať v priestoroch NBS.
„Hlavnou úlohou nútenej správkyne, ktorá nahradila predstavenstvo a dozornú radu spoločnosti, bude urýchlene zistiť skutočný stav záväzkov a pohľadávok poisťovne a zabezpečenie jej majetku,“ vysvetlil Dvořáček.

Problém s likviditou oznámili Ficovi listom
Poisťovňa sama oznámila, že má akútne problémy s likviditou, uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov NBS Roman Fusek.
Na otázku, kedy a čo presne uviedla Národnej banke v súvislosti s nedostatkom peňazí na vyplácanie klientov, odpovedal:
„Poisťovňa to približne pred mesiacom neoznámila NBS, ale listom premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorom uviedla, že nie je schopná zabezpečiť výplatu záväzkov svojim klientom. List bol následne postúpený Národnej banke a bol aj jedným z vážnych dôvodov zavedenia nútenej správy.“
Tento netradičný spôsob oznámenia nechcel Fusek komentovať.
Neodpovedajú klientom, nevyplácajú poistky
Dvořáček pripomenul, že Rapid life sa už rok a pol nachádza v režime dobrovoľného ukončovania činnosti, ktorého trojročná lehota začala plynúť 1. januára 2016 a ktorého zavedenie iniciovala samotná poisťovňa.
„V rámci tohto režimu sa zaviazala, že do konca roka 2018 ukončí svoju činnosť a zameria sa predovšetkým na vysporiadanie svojich záväzkov voči klientom.“
NBS nie je spokojná s pokrokom poisťovne pri ukončovaní činnosti.
„Neodpovedá klientom na žiadosti o vyplatenie nárokov a ani im nároky z poistných zmlúv nevypláca,“ spomenul jeden z dôvodov nútenej správy.
Sľúbil, že NBS bude o stave, v akom sa Rapid life nachádza, informovať verejnosť a klientov priebežne podľa zistení nútenej správkyne a v rozsahu, v akom jej to povinnosť zachovávať mlčanlivosť dovolí.
„NBS prevzala ochranu spotrebiteľa v roku 2015 a od toho času sme sa mohli priamo zaoberať porušovaním práv klientov. Postupne sme stupňovali tlak voči poisťovni. Viedli sme voči nej sériu sankčných konaní, vydali sme predbežné opatrenie a v záujme klientov sme na poisťovňu podali aj žalobu, ktorou sme sa snažili o to, aby ich nároky boli vyplatené. Tento tlak, bohužiaľ, neviedol k náprave a preto sme boli nútení zaviesť nútenú správu,“ skonštatoval riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov NBS.

Nie sú jasné počty klientov ani výška záväzkov
„Pre klientov je dôležitá informácia, že kontrolu nad poisťovňou prevzala správkyňa, ktorá je povinná postupovať podľa pokynov NBS a na nakladanie s majetkom potrebuje predchádzajúci súhlas NBS,“ odkázal poistencom Fusek.
Doplnil, že pre tých, ktorí naďalej platia poistné, sa nič nemení na obsahu uzavretej zmluvy.
Za špekuláciu v tejto chvíli označil, že keby poisťovňa v krajnom prípade skončila v konkurze, aj o sumu, ktorú budú klienti naďalej platiť, by mohli v konečnom dôsledku prísť.
„Práve preto ich bude nútená správkyňa informovať čo najskôr o tom, čo majú robiť, aby nedochádzalo k nedorozumeniam alebo zbytočným fámam.“
Tí, ktorým Rapid life nevyplatila poistné plnenie, môžu pokojne podávať naďalej žaloby na súd, lebo to s nútenou správou nesúvisí.
Správkyňa má tiež presne zistiť aj to, koľko klientov vlastne poisťovňa má.
„Sú ich tisícky,“ dodal Fusek.
Celková výška záväzkov poisťovne voči nim bude podľa neho známa až po kompletnom audite zo strany nútenej správkyne.

Koľko a či vôbec niečo ľudia dostanú, je nejasné
Ani člen Bankovej rady NBS si netrúfol v tejto chvíli odhadnúť, či vôbec budú splnené nároky klientov a v akej výške, lebo to bude takisto známe až po audite.
„Bude to závisieť od finančnej situácie v spoločnosti. Sama však oznámila, že sa nachádza v stave akútneho nedostatku finančných prostriedkov. Bude úlohou správkyne zistiť, či tá skutočnosť je pravdivá a či existuje majetok, ktorý bude slúžiť k uspokojovaniu klientov.“
Otázku o prípadnom odškodnení ľudí štátom označil za veľmi komplikovanú.
„V zásade podnikanie v oblasti poisťovníctva nie je kryté garančným systémom ako v oblasti bankovníctva,“ uzavrel Dvořáček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári