KOŠICE. Poslanec mestského zastupiteľstva Miroslav Špak (nezávislý) zvolal v piatok krátky brífing.
Informoval na ňom, že ráno zaslala parkovacia firma EEI mestu i voleným zástupcom Košičanov e-mail so štyrmi možnými variantmi riešenia statickej dopravy v meste.
Stalo sa tak krátko pred pondelkovým mestským zastupiteľstvom.
EEI: „Chceme nájsť rozumný konsenzus“
Ktorý variant riešenia plateného parkovania v Košiciach preferujete?
Anketa už bola ukončená.
„V úprimnej snahe nájsť rozumné a predovšetkým konsenzuálne riešenie situácie v oblasti prevádzkovania systému riadenia statickej dopravy na území mesta Košice sa aj touto cestou chceme priblížiť k ukončeniu pnutia a nevraživej diskusie o parkovaní v našej spoločnej komunite,“ uvádza sa v e-maili od EEI.
Vzhľadom na to, že firma podľa jej vyjadrenia už investovala do mestskej infraštruktúry „viac ako 2 milióny eur, je čas zhodnotiť spoluprácu aj zamyslieť sa nad budúcim fungovaním systému parkovania v Košiciach“.
EEI pripomenula vlaňajšie predloženie návrhu na vytvorenie spoločného podniku s mestom, ktorý postupne dopracovávali. Teraz predložila vrátane tohto ďalšie tri varianty možného riešenia.
Zdôvodnila to tým, že by chcela diskusiu o strategických možnostiach mesta urobiť transparentnejšiu a otvorenejšiu, aby bolo prípadné finálne riešenie akceptované čo možno najväčšou časťou verejnosti.
Prvé dva varianty sa už riešili
Z predložených variantov je okrem v minulosti už široko diskutovaného spoločného podniku viac-menej verejne známy aj možný kapitálový vstup mesta do EEI.
Podľa prvého variantu o spoločnom podniku by mali obaja zmluvní partneri podiel po 50 percent. Firma vidí výhody pre mesto v tom, že po podpise zmluvy získa okamžite polovicu z 2-miliónovej investície EEI do systému aj zo zisku v budúcnosti.
Mesto tiež získa možnosť aktívne sa podieľať na riadení statickej dopravy a vo firme bude mať svojich zástupcov, ktorí budú mať prístup k detailným účtovným dokladom o hospodárení.
EEI vloží do spoločného podniku nájomnú zmluvu s mestom a časť podniku, týkajúcu sa prevádzky systému v Košiciach s aktívami i pasívami.
Za pozornosť stojí, že by sa uzavrela zmluva novovzniknutého podniku s mestom na 10 rokov, takže by si EEI poistila pôsobenie v Košiciach minimálne o ďalších 5 rokov, keďže súčasná zmluva vyprší v roku 2022.
Podnik by zároveň už neuhrádzal mestu každoročne 500-tisíc eur z centrálnej mestskej zóny ani 50 percent z výnosov v rezidentských lokalitách.
EEI by si v prípade kapitálového vstupu mesta do celej spoločnosti ako takej (variant 2) udržala väčšinový podiel, čo už i mesto komunikovalo ako zrejme nepriechodný model. Platilo by to isté, čo pri prvom variante, že by už mestu neplatila a pôsobila v ňom naisto do roku 2027.
Parkovacia firma dala do pľacu i odchod z mesta
V treťom variante uvádza EEI ukončenie aktivit v rezidentských lokalitách 1 až 10, ktoré sa začali vlani 1. júla a vyvolali vlnu odporu, protestov a vandalizmu.
Parkovacia firma pri ňom predpokladá, že by mesto prebralo plnú správu rezidentských lokalít. V prípade dohody by EEI ako dodávateľ služby mohla zabezpečovať poradnú činnosť, prípadne iné činnosti, ktoré by vyplývali z osobitného zmluvného vzťahu.
„V súvislosti s touto alternatívou by bolo potrebné pristúpiť k odkúpeniu technického zhodnotenia, prislúchajúceho k rezidentským lokaltám,“ popísala firma.
Štvrtý variant spočíva v v ukončení aktivít EEI v celej zóne plateného parkovania, teda v centrálnej mestskej zóne i rezidentských lokalitách.
Znamenalo by to ukončenie zmluvného vzťahu mesta a EEI z roku 2012 i prebratie celej agendy parkovacej firmy samosprávou.
Ako pri variante 3 by muselo mesto odkúpiť technické zhodnotenie a vyčísliť hodnotu kontraktu do konca platnosti nájomnej zmluvy.
Poslanec Špak odhadol, že by sa suma, ktorú by muselo mesto zaplatiť, mohla vyšplhať až na 8 miliónov eur, na čo podľa neho v rozpočte peniaze nie sú.
Špak chce tlačiť na spoločný podnik

EEI v závere e-mailu podotkla, že sa veľmi rada zúčastní ďalšej diskusie na úrovni expertnej skupiny, aby sa v roku 2017 „uzavrela kapitola budovania systému parkovania v Košiciach v prospech širokej verejnosti“.
Špaka šokovali varianty 3 a 4, ktoré sú pre neho neprijateľné. Upozornil, že by znamenali mnohomiliónové sankcie voči mestu, ktoré by muselo firme EEI zaplatiť.
Podľa neho súčasné neschopné vedenie mesta na čele s Richardom Rašim (Smer) nedokáže zabezpečiť samo efektívne fungovanie parkovacieho systému.
Upozornil, že hociktorý variant by sa presadil, za parkovanie by Košičania platili tak, či tak. Presadzuje spoločný podnik, s ktorým prišiel vlani práve on.
Na mestskom zastupiteľstve predloží poslancom návrh uznesenia, ktorým by v prípade jeho schválenia zaviazali primátora urýchlene dohodnúť vytvorenie spoločného podniku s EEI.
Jeho poslanecký kolega Jaroslav Polaček (nezávislý) okomentoval najnovšiu aktivitu EEI stručne: „S babrákmi sa nevyjednáva.“
"Považujeme za predčasné reagovať. Budú pripravené prepočty, rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva, keď to bude aktuálne, teraz je aktuálny termín 31. augusta, dokedy má EEI dokončiť parkovací systém," reagoval na štyri varianty šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári