KOŠICE. Dedičstvo Karola Veľkého je názov výstavy o tomto panovníkovi, ktorú pripravuje Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach.
Sprístupnia ju 22. júna.
"Tento významný panovník, považovaný za patróna integrujúcej sa Európy, doviedol počas svojej vlády Franskú ríšu k najväčšiemu rozkvetu. Kráľ Frankov a cisár Západu, ako je Karol Veľký nazývaný, podporoval školstvo, obchod, umenie, položil základy európskej kultúry a vzdelanosti. Podľa viacerých historikov aj Stalin, Roosevelt a Churchill rozdelili na Jaltskej konferencii v roku 1945 Európu tak, ako bola usporiadaná za Karola Veľkého. O tomto všetkom a ešte i viac sa teraz dozvedia návštevníci múzea," uviedla Natália Novotná, ktorá mediálne zastupuje VSM v Košiciach.
Medzinárodná spolupráca
Na výstave spolupracovali podľa jej slov krajiny ako Nemecko, Belgicko a Holandsko, ktoré kedysi ríša Karola Veľkého výrazne ovplyvnila a tvorili jej jadro.
"Pridali sa i Slovinsko, Chorvátsko, Česká republika a Slovensko," doplnila Novotná.
Definitívnu zostavu exponátov, ktoré uvidia návštevníci múzea v Košiciach kompletizovali slovenskí odborníci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a Pamiatkového úradu SR pod vedením Jany Maříkovej-Kubkovej z Archeologického ústavu Akadémie vied v Prahe.
"Výstava je na jednej strane zameraná na európsky včasný stredovek ako na obdobie, kedy vzniká súčasná Európa. Zvláštna pozornosť je venovaná strednej Európe, menovite územiu Slovenska. K najväčším lákadlám patrí kolekcia nálezov z okolia Nitry z obdobia 9.-10. storočia, kolekcia hrobových výbav z Pražského hradu a slávny kniežací hrob zo Zemplína," povedala Maříková-Kubková.
Veľký počet opriginálov
"Ešte pred Košicami tieto exponáty obdivovali návštevníci na troch veľkých výstavách. V belgickom Ename, Prahe a Bratislave a tiež na niekoľkých menších - v Ravenne, Montmajoure a Ľublani," priblížila Maříková-Kubková.
"V Košiciach uvidia návštevníci výnimočne veľký počet originálov. Veľmi zaujímavá je hlavne výbava staromaďarského kniežacieho hrobu zo Zemplína, ktorá obsahuje mimoriadne veľa vzácnych predmetov. Z hľadiska trojrozmerných exponátov je určite toto najväčším lákadlom," vraví Peter Baxa z Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.
Upozorňuje, že návštevníkom by nemala uniknúť pozlátená šálka, kovania, zlaté šperky alebo šabľa s pošvou s obložením zo zlatého plechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári