KOŠICE. Pätnásť rokov trvalo, kým správca konkurznej podstaty vyčíslil, koľko peňazí „napchali“ ľudia do pyramídovej firmy BMG Invest a koľko z toho dostanú po jej skrachovaní späť.
Košický krajský súd vyhlásil konkurz na majetok BMG Invest ešte v roku 2002, no až teraz sa oklamaní klienti, ktorým boli sľubované 20 až 30-percentné výnosy, dozvedeli, aká suma sa medzi nich prerozdelí.
Podľa konečnej správy o správe majetku, ktorú zverejnil krajský súd, si uplatnilo svoju pohľadávku viac ako 105-tisíc veriteľov.
Celková suma pohľadávky veriteľov prvej triedy dosiahla výšku 432 275 500,76 eura.
Speňažením majetku pyramídovej spoločnosti sa podarilo získať 9 593 900,49 eur.

Vrátia im nepatrné percentá
Z tejto sumy by sa malo dostať k bežným ľuďom, ktorí sa rozhodli zveriť svoje financie do rúk nebankovky, iba 7 778 009,66 eura.
To predstavuje len necelé dve percentá z viac ako 432-miliónovej sumy.
Podľa zverejnených dokumentov na vyplatenie výdavkov spojených s konkurzom pôjde 2 386 280,98 eura.
Z toho dvojici správcov vyplatia za roky práce niečo vyše 124-tisíc eur.

Vec je možné ešte pripomienkovať
Ako vysvetlil správca konkurznej podstaty František Hadušovský, správa, ktorá obsahuje tieto informácie, môže byť pripomienkovaná v lehote 30 dní.
„V prípade, ak k nej budú pripomienky, súd odstúpi vec na Najvyšší súd SR. Ak k nej nebudú žiadne námietky, súd by mal vydať uznesenie o schválení konečnej správy, a ja ako správca na základe toho vypracujem rozvrhové uznesenie, kde už budú rozvrhnutí jednotliví veritelia,“ uviedol pre Korzár Hadušovský.
Podľa neho pôjde o veľmi náročnú prácu, pretože počet veriteľov je obrovský.
„Každý dostane určitú čiastku, ktorá bude závislá na výške vkladu,“ doplnil.

Konkurz Horizontu
Deväť a polmiliónový balík peňazí sa podarilo získať predajom majetku, z úrokov z termínovaných vkladov, no najväčšiu časť príjmu predstavovali pohľadávky.
Takto získal BMG Invest ako jeden z veriteľov iného nebankového subjektu – Horizontu Slovakia, viac ako 7 miliónov eur.
Práve táto spoločnosť bola dcérskou firmou BMG Investu.
Konkurz v tejto firme bol ukončený ešte pred 4 rokmi, pričom počet veriteľov, ktorých pohľadávky boli prihlásené a uznané, predstavoval 44-tisíc poškodených.
Tí vložili do Horizontu Slovakia asi 368 miliónov eur.
V tomto prípade sa podarilo zachrániť pre veriteľov 15,2 milióna eur, čo predstavovalo asi 4,5 % zo sumy vkladov.
Ako vysvetlil správca konkurzu v BMG Invest, situácia v oboch podnikoch bola diametrálne odlišná.
„BMG Invest malo úlohu vyberať peniaze a následne ďalej požičiavalo spoločnosti Horizont. Táto firma požičané peniaze investovala do nehnuteľností alebo autobusov. To znamená, že Horizont nejaký majetok mal, BMG Invest nie,“ vysvetlil.
Hadušovský opísal, že po jeho príchode do firmy našiel iba staré počítače, opotrebovaný kancelársky nábytok, ojazdené autá a pohľadávku voči Horizontu vo výške 5 miliárd slovenských korún, z ktorých časť peňazí nebankovka od svojej dcérskej spoločnosti získala.

So stratou peňazí sa zmieril
Medzi tými, ktorí naleteli na lákavé podmienky BMG Investu, bol aj dnes už dôchodca Ján. Ten si po tom, ako sa dozvedel o informácii o vrátení dvoch percent z vkladu, iba povzdychol.
„Už je to dávno preč, bolo potrebné sa s tým jednoducho zmieriť. Z peňazí z Horizontu, ktorými vyplácali ľudí pred pár rokmi, som dostal asi sto eur a podľa toho čo vravíte, z BMG Invest dostanem nejaké drobné,“ mávol rukou sedemdesiatnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári