KOŠICE. Spoločnosť Ludovika Energy chce znova skúmať uránové ložisko na Jahodnej – Kamenné.
Ochranári vyzývajú predstaviteľov dotknutých samospráv, aby si aj teraz aktívne uplatnili svoje právo byť účastníkmi konania a zaujali v ňom nesúhlasné stanovisko k určeniu prieskumného územia.
„Na zabránenie ťažby a spracovania rádioaktívnych nerastov v Košiciach je nevyhnutné, aby si dotknuté samosprávy, podobne ako v minulosti, aj teraz aktívne uplatnili svoje právo byť účastníkmi predmetného konania a zaujali v ňom nesúhlasné stanovisko k určeniu prieskumného územia Jahodná - Kamenné. Keďže podľa našich informácií tak doposiaľ urobila len obec Košická Belá, vyzvali sme listom predstaviteľov zostávajúcich samospráv – starostu MČ Košice - Sever Mariána Gaja, primátora mesta Košice Richarda Rašiho a predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu – aby sa do konania prihlásili tiež,“ informoval v piatok predseda základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 Ladislav Rovinský.

Ďalší z radu návrhov

Rovinský informoval, že uránová firma Ludovika Energy, ktorá sa i napriek zásadnému nesúhlasu občanov už od roku 2005 snaží o presadenie ťažby a spracovania uránu v Košiciach, podala 22. mája na ministerstvo životného prostredia (MŽP) ďalší z radu návrhov na určenie nového prieskumného územia v košickej prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná - Kamenné.
Ako uviedol Rovinský, navrhované prieskumné územie Kamenné je síce formálne deklarované na „nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy“, no jeho plocha zahŕňa celé chránené ložiskové územie urán-molybdénových rúd a je totožná s predchádzajúcim návrhom na prieskumné územie Kamenné (oficiálne deklarovaným na „vzácne zeminy“), ktorý bol zamietnutý rozhodnutím ministra životného prostredia 15. februára tohto roka na základe nesúhlasu samospráv.
„Fakt, že ide len o formálnu úpravu predošlého návrhu, priznala aj samotná Ludovika v žiadosti o vyjadrenie ku geologickému zámeru adresovanej Okresnému úradu Košice. Účelom tejto formálnej úpravy je zjavne snaha firmy obísť dotknuté obce a kraj, ktorým geologický zákon explicitne zakladá účasť v konaní len v prípade prieskumu rádioaktívnych nerastov. Konečným cieľom Ludoviky naďalej zostáva ťažba a spracovanie uránu, čo dokazuje okrem iného fakt, že sa s MŽP stále súdi o predchádzajúce prieskumné územie Čermeľ - Jahodná na urán-molybdénové rudy, ktorého platnosť vypršala 19. apríla 2015,“ argumentuje Rovinský.

Podľa Rovinského legislatíva nie je dostatočná
Podľa Rovinského neutíchajúci záujem firmy Ludovika Energy o uránové ložisko na Jahodnej, ktorého čerstvým príkladom je i aktuálny návrh na určenie prieskumného územia Kamenné dokazuje, že platná legislatíva v tejto oblasti ešte stále nie je dostatočná na to, aby prinútila uránovú firmu definitívne sa vzdať svojho zámeru na ťažbu uránu v Košiciach.
„Bohužiaľ, ani „referendová“ novela geologického a banského zákona, od ktorej schválenia v NR SR práve tento mesiac uplynuli tri roky a ktorá bola jej predkladateľmi prezentovaná ako „Urán zastavený“ nezabránila pokračovaniu príprav na ťažbu. Ani tri roky od schválenia tejto legislatívnej zmeny tak nemôžu občania Košíc stále pokojne spávať,“ hovorí Rovinský.
Proti aktivitám spoločnosti Ludovika Energy a jej zámeru ťažiť v košickej prímestskej rekreačnej oblasti sa v roku 2005 zdvihla veľká vlna občianskych protestov.
Vyvrcholila petíciou proti prieskumu a ťažbe uránu na Jahodnej, ktorú popísalo približne 100-tisíc ľudí a 40 samospráv.

Mesto trvá na nesúhlase i účastníctve v konaní
Mesto Košice v reakcii upozornilo, že sa už v minulosti v konaní o určenie prieskumného územia Kamenné (nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy a nerasty, z ktorých možno priemyselne vyrábať prvky vzácnych zemín) prihlásilo o účastníctvo v konaní a vyjadrilo svoje nesúhlasné stanovisko, pretože v danej oblasti sa prieskum uvedených nerastov nevyhnutne spája s prieskumom rádioaktívnych nerastov (najmä uránu).
„V súvislosti so súčasným správnym konaním o určenie prieskumného územia Kamenné mesto rovnako trvá na svojom účastníctve v konaní aj na svojom nesúhlasnom stanovisku,“ konštatovala Monika Počátková z referátu styku s médiami košického magistrátu.
Rezort sa žiadosťou zaoberá
Hovorca MŽP Tomáš Ferenčák v piatok potvrdil, že rezort sa žiadosťou Ludovika Energy zaoberá.
"Rozhodnutie ešte nepadlo, no bude plne v súlade s platnou legislatívou," konštatoval.
Envirorezort je v dvoch súdnych sporoch s danou firmou.
V oboch prípadoch ide o zamietnutie predĺženia platnosti prieskumného územia.
V prípade lokality Čermeľ - Jahodná vydal Krajský súd v Bratislave rozsudok, ktorým žalobu spoločnosti v celom rozsahu zamietol.
Spoločnosť sa odvolala a v súčasnosti sa čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.
Druhý spor sa týka prieskumného územia Spišská Nová Ves.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári