KOŠICE. Prvú slovenskú družicu skCUBE dostala do vesmíru indická raketa, ktorá vyštartovala z vesmírneho strediska v piatok skoro ráno.
Spoločne so slovenskou vyniesla viac ako tridsiatku ďalších družíc. Medzi nimi i viac ako poltonový satelit.
Technologický unikát z dielne slovenských vedcov má rozmer 10x10x10 centimetrov a váži niečo vyše jedného kilogramu.
Jeho hodnota je odhadovaná asi na milión eur.
Nestratili sa ani Košičania
Na projekte participovali viacerí vedci z niekoľkých vysokých škôl a vedeckých inštitúcií. Medzi nimi boli i odborníci z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).
Tí sa podieľali na vývoji hardvéru, kalibrácii snímačov i tvorbe softvéru.
„U nás na fakulte sa navrhovali unikátne elektromagnetické akumulátory a anténa. Tieto komponenty boli u nás aj vyrobené. Ďalším významným príspevkom kolegov z Košíc bola príprava navigačných algoritmov,“ povedal pre Korzár Miroslav Šmelko z leteckej fakulty.

Sme medzi vesmírnou elitou
Podľa neho Slovensko zostrojením takejto družice dalo najavo vyspelým krajinám, že má ľudí, ktorí sú schopní pracovať s najmodernejšími technológiami a zostrojiť funkčný satelit.
Aj vďaka tomuto projektu je Slovensko bližšie k členstvu v Európskej vesmírnej agentúre (ESA).
„Na palube máme vlastné snímače na sledovanie Slnka, ktoré boli vyvinuté na Slovensku. Ďalší experiment je zameraný na príjem rádiových signálov v pásme veľmi dlhých vĺn. Týmto spôsobom môžeme skúmať rôzne atmosférické udalosti,“ vysvetlil Šmelko.
Okrem toho bude družica odosielať údaje o stave vlastných zariadení, dáta z ďalších experimentoch a v neposlednom rade pošle fotografie územia Slovenskej republiky.
Ako doplnil vedec, unikátom je i to, že jej fungovanie zabezpečuje vlastný operačný systém.

Prvý kontakt
Asi hodinu po štarte prišla správa od ruského rádioamatéra, ktorý zachytil signál družice.
„Potom sme zaznamenali asi tri prelety, počas ktorých sme sami zachytili jej signál.“
Pre záujem o ich technológie aj zo zahraničia predpokladá Šmelko pokračovanie vesmírnych projektov.
Kozmické inžinierstvo v Košiciach?
Dekan leteckej fakulty Stanislav Szabo avizuje otvorenie nového študijného odboru letecké a kozmické inžinierstvo, ktorý by mal byť na základe schválenia na predvčerajšom rokovaní akreditačnej komisie zahrnutý do sústavy študijných odborov.
„Na základe toho by sme chceli od akademického roku 2018/19 otvoriť na našej fakulte nový študijný program 'Aerospace engineeringu', zameraný na výskum, vývoj, konštrukciu, testovanie, technológie, bezpečnosť a prevádzku leteckej a kozmickej techniky,“ dodal dekan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári