Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
KOŠICE. Košickí aktivisti a nezávislí poslanci zvolali vo štvrtok brífing vo vestibule magistrátu.
Odporcovia koncepcie parkovania v správe EEI na čele s poslancom Starého Mesta Igorom Petrovčikom a aktivistom Henrichom Burdigom vystúpili s tvrdeniami, že Najvyšší kontrolný úrad mal v Košiciach konštatovať pochybenia mesta a neplatnosť jeho zmluvy s parkovacou firmou.
„Máme k dispozícii časť protokolu NKÚ, ktorý za neplatnú od samého začiatku považuje nielen nájomnú zmluvu, ale aj k nej sa viažuce dodatky,“ povedal Petrovčik.

Pristihnutí pri lži
Keď Korzár kvôli kontrole NKÚ v súvislosti s EEI oslovil ešte v utorok vedenie mesta, to nám prostredníctvom šéfa komunikačného referátu Jozefa Marka oznámilo, že „zmluva s EEI nijako nesúvisí s kontrolou NKÚ a rozhodnutím súdu.“
Ukázalo sa však, že to nebola pravda.
Priznáva to aj samotná tlačová správa mesta, vydaná vo štvrtok k tvrdeniam aktivistov.
Tá vysvetľuje, že mesto nesúhlasí s protokolom kontrolnej skupiny NKÚ, ktorá konštatuje neplatnosť zmluvy s EEI.
„Richard Raši ústami svojho hovorcu klamal novinárom, ale najmä obyvateľom mesta,“ povedal Burdiga novinárom.
Marko stratil nervy, vypenil na poslanca
Po stretnutí aktivistov s novinármi vo vestibule magistrátu mal nasledovať brífing mesta ako jeho reakcia.
Šéf komunikačného referátu Jozef Marko pozval novinárov, aby šli za ním do jeho kancelárie na 2. poschodí.
Vo vestibule bol aj poslanec mesta Jaroslav Polaček (nezávislý), ktorý si priebeh nahrával na kameru a potom žiadal, aby Marko pustil na brífing mesta aj jeho.
Po Markovom odmietnutí nasledovala poznámka Polačeka, že tam chce ísť, aby „vyvracal klamstvá, lebo tu sa klame od rána do večera“.
Na to reagoval Marko tým, že vyštartoval proti poslancovi a zastavil sa len tesne pred ním so slovami: „Čo ste povedali, aké klamstvá?“
Vzápätí sa otočil, povedal: „Nedám sa urážať, prepáčte“, zavrel dvere do útrob magistrátu a odišiel sám bez novinárov.

Rovinský: Nielen klamár, ale aj bitkár
„Tu vidíte aroganciu mesta. To je niečo neskutočné, keď hovorca mesta si dovolí napadnúť poslanca mesta. To je niečo nehorázne, to sa môže stať len v Košiciach a len keď bude primátor Raši,“ komentoval incident Burdiga.
„Nielen klamár, ale aj bitkár,“ doplnil ďalší občiansky aktivista Ladislav Rovinský.
Väčšinu novinárov nakoniec na brífing vpustili, ale Polačeka a aktivistov nie.
Šesť mesiacov ich neinformovali
Petrovčik sa vyjadril, že NKÚ vykonal kontrolu na magistráte v roku 2016 a mesto dostalo protokol koncom roka, no s výsledkami a protokolom neboli oboznámení poslanci na rokovaní zastupiteľstva, ani obyvatelia.
Kontrola podľa neho potvrdila, že v tom čase, v roku 2012, mesto nebolo oprávnené nájomnú zmluvu s EEI uzatvoriť z dôvodu rozporu so zákonom o pozemných komunikáciách, podľa ktorého obec nebola oprávnená poveriť prevádzkou parkovacích miest na komunikáciách mesta inú firmu.
Dodal, že EEI vyberala parkovné neoprávnene, pretože v čase uzatvorenia nájomnej zmluvy úhrady prislúchali zo zákona výlučne obci.
Získaný materiál z NKÚ mal obsahovať napríklad aj tvrdenie, že činnosť mestskej polície v prospech EEI išla na úkor plnenia úloh, vyplývajúcich zo zákona o obecnej polícii.
Doplnil, že kontrola odhalila aj ďalšie nedostatky a pochybenia, ako ukrátenie príjmov mesta zánikom nároku na daň za používanie verejného priestranstva, nepovolený prenájom pozemkov firmou EEI tretím osobám či nedostatočnú špecifikáciu vymedzenia účtovnej hodnoty prenajatého majetku.
„NKÚ sa v podstate stotožnil s výhradami, na ktoré naše občianske iniciatívy poukazovali,“ povedal Petrovčik.
Neprezradil, ako sa aktivisti dostali k časti protokolu, pretože NKÚ ho zatiaľ odmieta poskytnúť, keďže bola voči nemu podaná žaloba.

Mesto sa bráni
Magistrát reagoval tým, že protokol nepodpísali a zistenia NKÚ napadli na súde. Tvrdenia úradu považujú za nepravdivé a v rozpore so zákonom.
Radnica sa obhajuje argumentáciou, že v období pred príchodom EEI prevádzkoval parkovací systém v centre mestský podnik Správa majetku mesta Košice (SMMK) tiež na základe nájomnej zmluvy s mestom a v danom vzťahu nevystupovala SMMK ako správca komunikácií, ale ako nájomca.
„Po obchodnej verejnej súťaži parkovací systém po SMMK prakticky prevzala EEI; tento postup bol v praktickej rovine preskúmavaný aj prokuratúrou, tá voči nemu nevzniesla žiaden kvalifikovaný úkon, resp. po schválení VZN č. 147 vec uzavrela s tým, že všetky zákonné náležitosti boli splnené,“ zdôvodňuje mesto.
„Je pravdou, že v danom období (v roku 2012) už bolo v cestnom zákone doplnené ustanovenie § 6a, avšak mesto zvolilo v konečnom dôsledku iný postup – presne taký istý, aký predtým uplatnilo voči SMMK – a tento postup (voči SMMK) taktiež nebol prokuratúrou nikdy spochybnený. Na základe vyššie uvedeného bolo mesto utvrdené v tom, že nepostupovalo nesprávne, ak miestne komunikácie – parkovacie plochy prenajalo na základe súťaže EEI.“
Mesto podalo na súde na NKÚ i druhú žalobu pre poškodzovanie dobrého mena.
„Tvrdenia NKÚ nie sú objektívne pravdivé, neboli právne preukázané a dokonca sú v rozpore so zákonom. O platnosti či neplatnosti zmluvy môže rozhodnúť iba súd, čo konštatuje v protokole aj samotný NKÚ,“ uvádza mesto.
Raši neodstúpi
Aktivisti žiadajú nielen ukončenie zmluvného vzťahu mesta s EEI, ale aj odstúpenie primátora Richarda Rašiho (Smer).
„Vnímam ich ako politických, a nie občianskych aktivistov,“ reagoval Raši s tým, že o vzdaní sa funkcie neuvažuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári