O netopieroch kolujú tie najstrašidelnejšie historky.
Povera o tom, že sa zamotá do vlasov, je len slabým odvarom, popri ďalšej „pravde“, že sa vám zahryzne do hlavnej krčnej tepny.
Nič z toho neplatí. Netopiere sú malé a milé stvorenia, bez ktorých by nás hmyz zožral zaživa.
Ak vám nejaký skríži cestu, skôr, ako začnete panikáriť, zavolajte odborníkov. Každý zachránený jedinec sa ráta.
Denisa Lőbbová, predsedníčka Spoločnosti pre ochranu netopierov, sa nad poverami len usmeje, no zároveň vysvetľuje, prečo z týchto tvorov máme takú hrôzu.
„Ľudia sa ich boja, lebo ich život je tajuplný, nie bežne sa k nim dostávajú informácie o ich živote. Pozorovať sa dajú len v podvečerných hodinách, v prítmí.“
Hneď na začiatku na pravú mieru uvádza aj to známe zamotanie do vlasov.
„Netuším, kedy a kde to vzniklo. Netopiere majú vynikajúci orientačný zmysel. Vidia dobre očami, ale na orientáciu v priestore používajú ultrazvukové hlasové prejavy, ktoré sa im odrážajú od predmetov v prostredí a zachytávajú ich nosom alebo ušami.“
Jedia len hmyz
Na Slovensku žije až 28 druhov netopierov rôzneho sfarbenia a veľkosti
. Dožívajú sa dvadsať až tridsať rokov.
„Je ich skutočne tak veľa, že ich vo večerných hodinách môžete bežne vidieť. Sú v obciach, v parkoch, na sídliskách, v lesoch. Sú mimoriadne užitočné, pretože sa živia výlučne hmyzom. Aj vďaka nim nás v lete otravuje menej komárov,“ vysvetľuje Lőbbová.
Starajú sa na celom Slovensku
Spoločnosť pre ochranu netopierov funguje od deväťdesiatych rokov. Hlavné sídlo má v Bardejove, no jej členovia sú prakticky po celom Slovensku.
Ošetrujú zranené netopiere, pomáhajú ľuďom, ktorým sa netopiere nasťahovali do bytu a robia tiež množstvo aktivít, aby sa o netopieroch vedelo viac.
Najnovšie začali označovať stromy, v ktorých dutinách žijú mimoriadne veľké kolónie netopierov. Prvým sa stal jaseň v parku Anička.
Vždy od jesene sa v ňom „ubytuje“ viac ako stočlenná kolónia raniakov hrdzavých.
Tuhá zima im neprospela
Je to náš európsky druh. Žije výlučne v stromových dutinách, ako je tá v parku.
„Takýchto dutín je nedostatok, preto ich treba chrániť a snažiť sa stromy, v ktorých sú, čo najdlhšie zachovať. Zároveň, ak je nutné ich orezať alebo spíliť úplne, aby sa tak stalo, počas toho, keď v dutinách nie sú ani netopiere, ani včely alebo nehniezdia vtáky,“ hovorí Denisa Lőbbová.
Na to, že na Aničke je takýto významný strom, upozornila ochranárov okoloidúca pani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári