VÝCHOD. Košice, Prešov, Poprad či Štrbské Pleso. Do viacerých miest východného Slovenska chce ministerstvo školstva poslať peniaze na rekonštrukciu či výstavbu športovísk.
Vyplýva to z materiálu rezortu, ktorý opisuje, na aké športové areály by mali ísť nasledujúce dva roky peniaze zo štátneho rozpočtu.
Celoslovenský dotačný balík by mal presiahnuť 27 miliónov eur.
Kritériá FIFA a UEFA
Slovenský futbalový zväz mal napríklad za úlohu vybrať niekoľko miest, kde by sa mali postaviť tréningové futbalové ihriská s umelou trávou. Medzi konečnú štvoricu sa dostali Košice a Poprad.
Do každého z miest tak tento rok poputuje 500-tisíc eur. Použiť ich musia do konca roka 2019.
Ihriská musia spĺňať FIFA a UEFA parametre s jednou alebo dvomi hviezdičkami a umelou trávou tretej generácie so zásypmi piesku a granulátu.
Minimálne rozmery celej plochy ihriska sú 110 krát 72 metrov. Hracia plocha má mať 105 krát 68 metrov.
Zväz mal pri výbere podľa ministerstva zohľadniť čo najlepšie pokrytie Slovenska a tiež prihliadať na budúce využívanie futbalovej infraštruktúry.
Zväz: Infraštruktúra chýba
Hovorkyňa zväzu Monika Jurigová potvrdila, že niektoré lokality už majú predbežne vytypované, ale chystajú sa o nich ešte rokovať.
„V uvedených mestách takáto infraštruktúra chýba. Budeme zároveň tieto ihriská prevádzkovať v spolupráci so svojimi regionálnymi, respektíve oblastnými futbalovými zväzmi a tieto budú k dispozícii všetkým klubom v danom regióne, či lokalite.“
Podľa nej už dlhodobo vnímajú potrebu budovania tréningových ihrísk s umelou trávou.
Projekt s podobným zámerom preto zväz rozbieha v spolupráci s UEFA v menších slovenských mestách.
V Poprade futbalový boom
„V Poprade máme nedostatok futbalových ihrísk, vzhľadom na to, koľko je v meste registrovaných futbalistov vo všetkých vekových kategóriách a na to, že mesto v posledných rokoch zažíva veľký futbalový boom,“ potvrdzuje potrebu futbalového ihriska hovorca mesta Poprad Marián Galajda.
Dodal, že sa uvažuje nad dvomi lokalitami, kde by mohlo nové ihrisko stáť – časť mesta Stráže pod Tatrami alebo areál Základnej školy Tajovského.
Košická radnica na otázky nereagovala.
Napísali presný typ ratraku
Zlepšiť by sa mali aj podmienky bežeckých lyžiarov, ktorí zavítajú na Štrbské Pleso.
V súčasnosti je v areáli k dispozícii 26 kilometrov certifikovaných tratí rôznej obtiažnosti na klasickú a voľnú techniku.
Minister Peter Plavčan (nom. SNS) tento rok posiela do športoviska 750-tisíc eur na pokrytie dvoch investícií.
Prvou je Športové centrum v bežeckom lyžovaní. „Účelom podpory bude v prvej etape výstavba nového športového objektu, v ktorom budú šatne, vrátane nevyhnutného technického zázemia pre športovcov a technický personál,“ opisuje materiál.
Objekt by mal stáť pri štarte a cieli bežeckých tratí. Predpokladané náklady by mali dosiahnuť 450-tisíc eur.
Zvyšok peňazí má poslúžiť na kúpu ra-traku na údržbu bežeckých tratí.
Rezort menuje aj konkrétnu značku – je ňou Kässbohrer PistenBully 400, ktorý je podľa materiálu „nevyhnutný na zabezpečenie 6-mesačnej údržby bežeckých lyžiarskych tratí.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári