
Prvý deň, keď mal začať platiť zákon o zatvorených obchodoch počas sviatkov, prichytil tisíce Slovákov - a medzi nimi aj Košičanov - nepripravených.
Hoci médiá už niekoľko dní avizovali, že v stredu búdú „na Cyrila a Metoda“ zatvorené aj všetky hypermarkety, aj tak si nakúpiť nestihli. V utorok popoludní potom obiehali jeden obchod s prázdnymi chelbovými a neskôr aj pečivovými regálmi za druhým.
Mali však smolu. Obchodníci, ktorí sa s touto situáciu tiež stretli po prvý raz, radšej neriskovali, že tento pekárenský tovar nepredajú a bude im tvrdnúť až do štvrtka, preto si veľké zásoby neurobili. Mohli, aj tak by ich vypredali.
Košičania, ktorí ostali v utorok bez chleba či pečiva, napokon hladovať nemuseli. Zachránila ich súkromná pekáreň na Terase. Operatívne napiekla tisíce chlebov i rohlíkov.
„Pôvodne som dal svojim trom synom a dcére na stredu voľno,“ povedal nám majiteľ Dušan Peceň.
„Podvečer sme však zaznamenali v médiách správy o tom, že tisíce ľudí si nechali nákup chleba a iných pekárenských výrobkov na poslednú chvíľu, prípadne na to, že v stredu bude všatko zatvorené, jednoducho zabudli. Zvolal som teda rodinnú poradu a jej výsledok bola jednomyseľne prijatá dohoda, že voľno sa presunie na inokedy a ideme piecť.“
Keďže v rodinnom podniku každý vie, čo má robiť, práca im šla od ruky.
Najprv zamiesili na cesto a keď bolo hotové, začali s formovaním bochníkov. Tie po vykysnutí šli do pece a po upečení do skladu.
Samozrejme, ešte predtým, približne o 19. hodine, pustil Dušan Peceň cez sociálne siete do sveta informáciu, že v stredu ráno od 8.00 bude jeho pekáreň predávať v noci upečené chleby.
O hodinu zdieľalo túto správu 20-tisíc ľudí a o polnoci už 150-tisíc.
Keďže záujem o chlieb prejavili aj mimokošickí zákazníci, zakrátko pri správe pribudla mapka, kde sa pekáreň nachádza a tiež jej GPS súradnice.
„Bola to riadna zaberačka. Za celú noc sme mali iba jednu prestávku, približne o polnoci. Najedli sme sa, doplnili tekutiny a pokračovali. Skončili sme krátko pred siedmou, keď boli upečené všetky chleby i rohlíky. Tých bolo 235-tisíc, chlebov spolu 25-tisíc. Približne 20-tisíc pšenično-ražných, zvyšok zemiakových alebo bielych,“ vraví Peceň.
Ako sme sa mohli v stredu ráno presvedčiť, desiatky Košičanov si privstali, len aby boli pri pulte prví.
O ôsmej, keď sa dvere do predajne otvorili, sa popri budove kľukatil rad, ktorý tvorilo asi 200 ľudí. Trpezlivo čakali a pomaly postupovali dopredu.
Nikto sa netlačil ani nepredbiehal, všatci totiž vedeli, že v sklade je pripravených niekoľkotisíc kusov chleba.
„Na tejto akcii som neplánoval zarobiť,“ povedal nám Peceň, keď okolo poludnia predal posledný kus. „Ceny som oproti iným dňom nemenil. Chlieb za euro, rohlíky po 10 centov. Išlo mi skôr o to, aby ľudia nehladovali, respektívne si mohli dopriať také raňajky, na aké sú zvyknutí.“
Najbližšie bude štátny sviatok a zatvorené všetky obchody v utorok 29. augusta, na výročie SNP.
Pekár Peceň verí, že vtedy si to ľudia uvedomia s dostatočným predstihom a on bude môcť dať rodine voľno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári