Katastrofálne búrky v Čechách
Katastrofálne krupobitie sa strhlo vo večerných hodinách na Přeloučsku. Úroda bola zničená až z dvoch tretín. Prívaly vody zničili tiež mnoho ciest. Živelná pohroma, ktorá zničila úrodu tesne pred žatvou, vzbudila v kraji veľký rozruch.
(Novosti 8.7.1937)
Chlapci našli polovicu ľudského tela
Strašný nález v lese. Stavebný podnikateľ sa obložil dynamitovými patrónami a zapálil ich
V utorok pred večerom sa vybralo niekoľko chlapcov z Košíc na huby do lesa pod Furčou. Od kilometrového kameňa 274 na zborovskej hradskej odbočili do lesa a keď zašli asi na poldruha kilometra hlbšie do lesa, naskytol sa im v malom rúbanisku príšerný obraz. Našli spodnú časť mŕtvoly od brucha, a nohy.
Chlapci bežali zdesene do mesta a nález oznámili službu konajúcemu strážnikovi. Na miesto nálezu sa vypravila hneď polícia, ktorá začala hľadať ostatné zbytky mŕtvoly a asi na 15 metrov našla druhú časť mŕtvoly. Nato bola zavolaná súdna a lekárska komisia, ktorá v momente zistila, že ide o nezvyklý spôsob samovraždy. Nešťastník mohol spáchať samovraždu ešte niekedy v jeseni alebo na jar. Spôsob, akým zišiel zo sveta, je skutočne príšerný. Bolo zistené, že samovraždu spáchal dynamitovými patrónmi, ktoré si samovrah podložil pod seba, pripevnil k nim zápalnú šnúru, zapálil ju a vyčkal na strašný koniec.
Polícii teraz pripadla veľmi ťažká úloha, zistiť nešťastníkovu totožnosť, lebo okrem roztrhaných šiat, hodiniek a klobúka sa nenašlo nič, čo by viedlo k zisteniu totožnosti. Našiel sa síce list na rozlúčku, ale ten bol adresovaný len príbuzným bez bližšieho určenia adresy a bol veľmi nečitateľný. Na niekoľko krokov od mŕtvoly bol nájdený tvrdý golier, ktorý dopomohol k zisteniu mena nešťastníka. Podľa čísla z čistiarne polícia za niekoľko hodín zistila v samovrahovi staviteľského podnikateľa Štefana Čizmadiu z Barce pri Košiciach. Čizmadia bol zamestnaný v ruskovskom kameňolome ako dozorca na stavbe zborovskej hradskej, na úseku za kopcom zvaným „Chvála Bohu" za Košicami. Dňa 5. júna 1936 bol prepustený z práce a od tých čias si hľadal zamestnanie. Keď ho nenašiel, siahol si týmto príšerným spôsobom na život. V liste na rozlúčku píše príbuzným, že nevie ďalej znášať ťažkosti života a že bude lepšie, keď takýmto spôsobom dá bodku na koniec svojich všetkých útrap a ťažkostí s ktorými sa v živote stretával.
Čizmadiovu mŕtvolu dopravili do márnice na ústredný cintorín, kde bola pochovaná.
(Novosti 8.7.1937)

Epidémia samovrážd v Košiciach
Behom posledných troch sviatkov bola v Košiciach spáchaná jedna samovražda a dva pokusy o samovraždu. Päťdesiatročný robotník Jozef Leányi z Barce bol v poslednom čase nervovo chorý a teraz odišiel nepozorovane z domu a na strome pri Barci sa obesil. Kým ho našli, bol mŕtvy. - Dvadsaťdvaročná úradníčka bez zamestnania, Ľudmila B. sa v samovražednom úmysle napila neznámeho jedu. Bola nájdená v bezvedomí a bola dopravená do nemocnice. Jej stav je nebezpečný. - Záchranná stanica dopravila v bezvedomí do štátnej nemocnice 38 ročnú pomocnicu v domácnosti Žofiu H., ktorá sa taktiež napila v samovražednom úmysle neznámeho jedu. Jej stav nie je životu nebezpečný.
(Novosti 8.7.1937)
Kde možno fotografovať?
Turisti a výletníci, ktorí navštívia Slovensko a chcú si vyfotografovať niektoré prírodné partie alebo historické pamiatky, narážajú často na prekážky so strany štátnych bezpečnostných úradov. Aby fotografovanie a s tým spojená propagácia Slovenska nebola hatená a zároveň aby boli zachované bezpečnostné predpisy, krajinský úrad na požiadanie Slovenskej rady pre cestovný ruch vydal podriadeným úradom potrebnú úpravu, ako majú pokračovať. Turistom, ktorí chcú fotografovať na miestach, kde nevedia či je fotografovanie dovolené, sa odporúča, aby svoj úmysel fotografovať hlásili najbližšiemu bezpečnostnému úradu (okresnému úradu, policajnému komisárstvu, četníckej stanici).
(Novosti 9.7.1937)

Pátracia akcia po Amelii Earhart neúspešná
Pátracia expedícia vyslaná na nájdenie nezvestnej svetoznámej pilotky Amelie Earhart a jej sprievodu skončila nezdarom. Americká lietadlová loď Colorado dorazila v raňajších hodinách k Howlandovmu ostrovu, presne do tých miest kde malo podľa predbežných informácií lietadlo Amelie Earhart pristáť. Pátrací tím však nenašiel žiadnu stopu, ani na hladine oceánu ani na ostrove, ktorá by posunula celú záchrannú akciu vpred. Do hľadania sa zapojili aj tri lietadlá z Colorada, ktoré prečesávali okolie, zatiaľ sa však nevrátili.
Medzičasom sa podarilo rádioamatérovi z Oaklandu, Miguel Charlesovi zachytiť rádiové signály, ktoré podľa neho vyslala práve nezvestná pilotka. Obsah správy je nasledujúci: „Sme na atole... Zatiaľ sa ešte držíme, ale už len veľmi slabo... Netuším, do kedy to vydržíme... Zatiaľ sa nám nič nestalo, no od hladu sme veľmi vysilení...".
Po niekoľkých hodinách dorazila správa aj zo San Francisca, kde pobrežná stráž zachytila na tej istej vlnovej frekvencii na ktorej vysielala aj Amelia Earhart, správy podobné tým Miguelovým. Boli však slabé a takmer nezrozumiteľné.
V poobedňajších hodinách sa vrátili aj tri prieskumné lietadlá z Colorada, no ich hlásenia boli negatívne. Ameliu Earhart sa nepodarilo nájsť.
(Kassai Ujság 9.7.1937)

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári