KOŠICE. Nestáva sa často, aby odvolacie senáty riešili prípady sexuálneho zneužívania, ktorých hlavní aktéri neustriehli vek svojich mileniek.
Obvykle totiž, ak ich okresný súd potresce, tak len podmienkou, ktorú hrdo akceptujú.
Koncom júna však o nižší trest žiadal mladík, ktorý dostal tri roky väzenia.
Siedmak a šiestačka
Ľubomír z Dobšinej sa s Gabikou, tiež z Dobšinej, zoznámil začiatkom leta 2015.
Pochádzala z rovnakej komunity a navštevovala rovnakú základnú školu ako on. Bol siedmak, ona šiestačka.
Keďže sympatie boli obojstranné, začali spolu chodiť. Bavili sa o všeličom a keď im došli témy, vyskúšali najprv bozkávanie, potom prešli na hladenie.
Časom sa im už aj to málilo a najmä Ľubo chcel vyskúšať vyšší level. Samozrejme, vedel, že 13-ročná frajerka je ešte dva roky pod zákonom a ak by čakať nevydržal, mohol by mať problémy so zákonom.
Riskol to však, lebo ak by Gabiku nezbavil panenstva on, mohla by sa poobzerať po inom. Prišiel by tak nielen o prvenstvo, ale vďaka nejakému rýchlejšiemu sokovi možno aj o frajerku.
Keďže Gabika nebola proti, lebo väčšina jej rovesníčok už dávno mohla používať tampóny, z ponuky romantických miest si spoločne vybrali lesný porast zvaný Alveg.
Prvé milovanie v júli 2015 nestálo síce za veľa, ale tie ďalšie už boli dlhšie a na pocit vzrušujúcejšie.
Boli by až doteraz, nebyť osudného Ľubovho zlyhania, po ktorom Gabika otehotnela.
Prišli na to v pôrodnici
Samozrejme, budúca mamička svoj požehnaný stav nejaký čas tajila. No keď to už na nej bolo vidno, vyšla s pravdou von a prezradila i meno otca svojho ešte nenarodeného dieťaťa.
Počet milovaní s Ľubom označila skromným číslom dva. Neuverila jej však nielen babka, ktorá mala vnučku v opatere, ale ani otec, ktorý bol v tom čase už doma z výkonu trestu.
Verili však tomu, že nikto sa vo veku budúcej rodičky šprtať nebude.
Mýlili sa. V pôrodnici si jednoduchými počtami vypočítali, že majú rodičku, ktorá otehotnela pred 15. rokom veku.
Ako nespočetnekrát pred tým, aj teraz si splnili svoju povinnosť. Informovali políciu.
Po krátkom vypočutí školáčky, ktorá okrem iného vedomosť frajera o jej veku potvrdila, nebolo čo riešiť.
Za súlož s osobou mladšou ako 15 rokov obvinili Ľuba zo zločinu sexuálneho zneužívania. Písomné upovedomenie dostal v čase výkonu trestu za predošlé odsúdenie.
Zmenila pôvodnú výpoveď
Kým drvivá väčšina podobných hriešnikov sa k svojmu „zlyhaniu“ hrdo hlási, lebo ich napriek trestu teší vidina detských prídavkov, Ľubo bol výnimka.
Vedomosť o skutočnom veku svojej milenky zapieral a tvrdil, že mu povedala, že už 15 rokov mala.
Vysvetliť, že on ako 15-ročný navštevoval 7. triedu a jeho milenka v 6. triede teda musela mať menej a nie viac ako on, však nevedel.
Aby pojednávanie na Okresnom súde v Rožňave nebolo bez náboja, postarala sa oň Gabika.
Pri výsluchu zmenila pôvodnú výpoveď a v snahe zachrániť otca svojho dieťaťa od trestu začala tvrdiť, že mu o veku skutočne klamala.
Priznanie na polícii, mimochodom, za prítomnosti babky, psychológa aj obhajkyne obvineného, vraj urobila zo strachu z policajtov.
Mal už tri záznamy
Súd vypočul aj niekoľko znalcov či svedkov. Posudky ani výpovede nič nezmenili na fakte, že Ľubo o veku Gabiky vedel a napriek tomu sa s ňou miloval.
Vina teda bola jasná, otázny bol iba trest. Ten však nemohol byť ako v obdobných romanticko-trestných prípadoch iba podmienečný, aby štát netrhal mladú rodinu.
Ľubomír mal totiž už tri záznamy v registri trestov (za ublíženie na zdraví, výtržníctvo i krádeže) a aj v čase riešenia tohto prípadu si jeden z nich odpykával.
Posledný znel na 16 mesiacov v ústave pre mladistvých. Ten teda okresný súd zrušil a nahradil novým - súhrnným, s odňatím slobody na tri roky.
Mladík sa odvolal a urobil dobre. Na krajskom súde sa nad ním zľutovali a trest mu skrátili na 26 mesiacov.
Ak sa bude za mrežami dobre správať, svoje dieťa uvidí v lete 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári