Sparťania s buzolou súťažili pri Pribyline

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. (Autor: TASR/Henrich Mišovič)
Sportnet|15. júl 2017 o 00:00

Preteky v orientačnom behu sa konali za účasti 884 pretekárov z 18 štátov.

KOŠICE. Klub OB Ružomberok v spolupráci s ďalšími dobrovoľníkmi usporiadali počas štyroch dní minulého týždňa štvoretapové medzinárodné preteky.

Preteky v orientačnom behu s názvom „Tatry orienteering“, súčasne ako Veľká cena Slovenska i INOV-8 Cup 2017, sa konali za účasti 884 pretekárov z 18 štátov prevažne z Česka.

Prvé dve etapy sa súťažilo na dlhých tratiach a tretia i štvrtá na stredných tratiach v novozmapovanom území v lesoch nad obcou Pribylina a pod Račkovou dolinou, pričom hlavne tretia etapa bola extrémne náročná.

V hlavnej kategórii v konkurencii 41 mužov zvíťazil Švajčiar žijúci v Česku Baptiste Rollier (Hradec Králové), pričom z východniarov bol najlepší trinásty Miroslav Papuga (ATU Košice).

V ženskej elite z 37 štartujúcich žien prvenstvo dosiahla Češka Petra Aschermannová a najúspešnejšia z východniarok bola šestnásta Kristína Krajčíková (ATU Košice).

Z východoslovenských pretekárov si v súčte časov zo štyroch etáp prvenstvá vybojoval Lukáš Novota v konkurencii 27 žiakov do 14 rokov a Csaba Takács (obaja ATU Košice) z 36 štartujúcich mužov v kategórii 55 – 59-ročných.

Skúsený 57-ročný veterán Mikuláš Novota z Tisovca štartujúci za ATU Košice o jednotlivých etapách povedal: „1. etapa – náročný sparťanský 'Prezent'.

Cez močiare a húštiny

Úvodná etapa šokovala fyzickou náročnosťou a bujnou vegetáciou v močiaroch aj na lesných cestách, ktoré dokonale maskovali, čo vystupňovalo virtuálnu predstavivosť každému, kde výpadok koncentrácie znamenal väčšiu časovú stratu.

Zdalo sa, že ťažšie byť už nemôže... 2. etapa – 'Sparťan Orienteering' náročnosťou prekonala prvú, keďže pridala aj krkolomné zostatky polomov a chladnejšie daždivé počasie. Nechýbali ani vzájomná orienťacká spolupatričnosť a fair play charakter.

Pavel Štětínsky z klubu SKOB Ostrava (M45-A) za daždivého počasia zachránil podchladeného chlapca, ktorého v náručí doniesol do bezpečia a poskytol mu nevyhnutnú prvú pomoc, pričom obetoval vlastné súťaženie.

Cenu Fair Play pri vyhlasovaní víťazov skromne odmietol! 3. etapa – 'Total Brutal Sparťan Orienteering'.

Bahenný kúpeľ s medveďom

Pre mnohých účastníkov to boli najťažšie a najnáročnejšie preteky života, kde nechýbalo ani stretnutie s medveďom.

Vbehnutie do močiara s bahnom často vyľakalo, lebo ťažké bahno vsalo svoju obeť miestami až po prsia.

Následné hľadanie najbližšej haluze, ako pomocného ťažného lana, bolo nevyhnutnosťou pudu sebazáchovy.

Ale precitnutie v bahennom kúpeli v spoločnosti chlpatého 'maca z Pribyliny', niektorí psychicky nezvládli a etapu predčasne ukončili.

Po tejto bahenno-liečivej etape účastníci určite zabudli na všetky psychické problémy či traumy.

Do cieľa pribiehali pretekári nielen s pozostatkami bahenných kúpeľov, ale akoby po spovedi, očistení od všetkých neduhov a hriechov. 4. etapa – 'Rozlúčková'.

Odľahčenie s nádhernou scenériou Tatier v pozadí za krásneho a teplého počasia, ukončilo výnimočné, náročné a vydarené podujatie.“

Český veterán nad 65 rokov Petr Jelínek (Zlín) na margo pretekov povedal: „Preteky boli orientačne i fyzicky náročné. Je to veľmi atraktívny terén, mapy sú kvalitné, takže preteky i organizátorov hodnotím kladne!“