V utorok ráno sa na celé Slovensko a možno i ďalej rozletela nepríjemná správa. Košické jazero prišlo pravdepodobne o všetky ryby. Mŕtve plávajú na hladine a vietor ich zaháňa tam, kam práve fúka.
„Je to katastrofa,“ povedal nám šéf košických rybárov Karol Hlavátka, keď sme ho v utorok našli hľadieť na hladinu. Pokrývali ju tisíce kaprov, šťúk, zubáčov i ďalších druhov rýb.
„Ráno mi volali rybári, ktorí prišli o piatej rozložiť udice. Boli v takom šoku, že sa rozplakali. Aj ja mám slzy na krajíčku.“
Samozrejme, pri jazere už boli aj hygienici, ktorí odobrali vzorky vody a vzali aj niekoľko uhynutých rýb.
„Zatiaľ nechcem ani hádať, čo taký úhyn spôsobilo,“ povedal nám šéf hygienikov Karol Bacil. „Miestni vravia, že včera večer sa tu kúpalo asi 25 ľudí z Mašličkova, ale to by som ako príčinu tak rozsiahleho znečistenia vylúčil. “
Ako sme sa od miestnych dozvedeli, v noci počuli spadnúť do vody nejaký predmet. Tvrdia, že to mohol byť meteorit, lebo krátko pred tým preťal oblohu silný záblesk.
Pád meteroritu s neznámym zložením ako príčinu úhynu rýb Bacil nevylúčil. Zopakoval však, že najprv musia urobiť rozbor vody a až potom sa vyjadria.
Či už bude za úhynom rýb meteorit, vypustenie nejakého jedu alebo iná príčina, je viac ako isté, že letná turistická aj rybárska sezóna na košickom jazere sa na tento rok skončila.
Hygienici totiž okolo brehu rozmiestnili vyše 250 tabúľ, jednu od druhej na vzdialenosť asi 10 metrov, aby si ich každý všimol. Na každej je výrazne napísané, že kúpanie a rybolov je prísne zakázaný.
Na otázku dokedy, nám Bacil nedal optimistickú odpoveď.
„Obávam sa, že zistením príčin ich úhynu sa prípad neskončí. Je vysoko pravdepodobné, že zdroj znečistenia nekontaminoval iba vodu a v nej žijúce živočíchy. Určite sa dostal aj do pôdy na dne jazera, ktoré v sebe môže uchovať časť znečistenia aj na niekoľko rokov. Preto bude treba dno jazera po vypustení vody vybagrovať minimálne do hĺbky jedného metra. A tie nánosy odviezť niekam, kde sa ekologicky vyčistia,“ tvrdí Bacil.
Samozrejme, táto predpoveď, ktorá má blízko k realite, vôbec nepotešila miestnu samosprávu.
Do zveľadenia okolia jazera i zbavenia sa vody od siníc investovala mestská časť nemalé prostriedky.
Očakávala ich návratnosť, no nebude z toho nič. A to ešte pribudnú neočakávané náklady so zberom uhynutých rýb, ich odvozom a zlikvidovaním. Nevraviac o spomínanom vyčistení dna.
„Neviem, ako to zvládneme,“ priznal šéf oddelenia rekreačných aktivít Tomáš Halidey. „Inú cestu, ako pokúsiť sa zohnať nejaké eurofondy, nevidím. Bude to riadna fuška, lebo musíme konať rýchlo.“
Samozrejme, v niektorom z ďalších vydaní vás o tom, čo skutočne tak katastrofický úhyn rýb spôsobilo, budeme informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári