VÝCHOD. Teplota na východnom Slovensku v posledných dňoch narástla.
Aj keď počas víkendu by sa malo o málo (1-2 stupne) ochladiť, odborníci radia - majte sa na pozore.
Júl naplno ukázal svoju silu. Posledné dni sa teploty prehupli cez 30 stupňov Celzia.
V piatok napoludnie bola Hlavná v Košiciach o poznanie prázdnejšia, ako je to zvyčajne.
Návštevníci centra sa ukrývali pod slnečníkmi, vyhľadávali tieň a ak mali šancu niekde sa ovlažiť, určite tak urobili.
Blízko Immaculaty sa okoloidúci mohli osviežiť vodou s citrónom a mätou.
Zdravý drink bol pre každého záujemcu grátis.
Pred stánkom síce nestáli rady, ale vždy sa našiel niekto, kto sa pristavil a doplnil potrebné tekutiny.
Košice rosia a rozdávajú vodu
Prechádzkou po centre mohli ľudia na dvoch miestach natrafiť na vodné rozprašovače, ktoré aspoň čiastočne schladili horúce hlavy.
Radosť z nich mali aj dve dievčatá, ktoré sa pod nimi pristavili a tešili sa z vlahy.
Už tradične sa najviac ľudí zdržiavalo v okolí hrajúcej fontány.
Príjemný chládok pod stromami a vlaha z vody prilákala aj dvojicu dôchodkýň.
Pochutnávali si pritom na zmrzline. „Je to jediné miesto, kde sa možno v centre pred týmto slnkom ukryť.
Sedíme a pozorujeme ako sa deti hrajú.“
Prešov polieva
Prešovská radnica zareagovala na horúce dni tým, že polieva ulice.
Chce tým zabezpečiť znižovanie teploty a zvlhčovanie vzduchu.
Denne pritom spotrebuje objem najmenej 8 kubíkov vody.
„Polievajú sa najfrekventovanejšie cesty vo všetkých mestských častiach, vzduch sa rosí v centre mesta, najmä na pešej zóne, kde sa pohybuje najviac ľudí. Polievanie sa realizuje v priebehu celého dňa vtedy, keď teplota vystúpi nad extrémne hodnoty. V takýchto prípadoch sa rosenie realizuje aj niekoľkokrát za deň, podľa potreby,“ informovala o tom hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny- Gazdová.

Pri minerálkach pozerajte na zloženie
Na pozore sa podľa lekárov musia mať najmä citlivé skupiny ako seniori a deti. Veľmi nebezpečný je u starších vekových skupín nedostatok tekutín.
„Odporúčame, aby senior prijímal počas horúčav tekutiny v menších dávkach a častejšie. Denná dávka približne 1,5 až 2 litre by sa mala rovnomerne rozložiť počas celého dňa,“ opisuje Adriana Račková z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
Najvhodnejšia je podľa nej čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd treba venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka.
„Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol tento stav ešte zhoršiť. Vo vyššom veku je tiež dôležitý príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať už priamo v nápoji.“
Pri deťoch pozor na úpal
Pri deťoch je popri pitnom režime dôležité, aby ich rodičia ochránili pred úpalom.
"Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa nevystavovať slnečným lúčom.,“ odporúča vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ Jana Hamade.
Problémy z klímy
Klimatizácia síce môže zmierniť pocit horúčavy, ale len ak je správne nastavená.
„Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat. Ak máte chladný prúd vzduchu nesprávne nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ upozorňuje vedúci odboru hygieny životného prostredia ÚVZ Michal Jajcaj.
Radí, aby sa vzduch v interiéri ochladzoval primerane.
,,Nepremieňajte svoj byt alebo pracovisko ani pri vysokých vonkajších horúčavách na chladničku.“
Na sobotu je Slovenským hydrometeorologickým ústavom vydaná výstraha pre okres Michalovce, v nedeľu k nemu pribudne okres Košice a Revúca.



ZÁSADY POČAS LETNÝCH HORÚČAV
Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Ideálna je obyčajná voda. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujeme smäd.
Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“ t.j. ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok.
Letné oblečenie by malo byť podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov, ľahké, vzdušné a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu.
Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.
Aby nám klimatizácia neškodila, ale naopak bola nám na osoh musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia.
V domácnosti je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná tienením, napr. žalúziami alebo roletami. Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním.
(Zdroj: ÚVZ SR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári