KOŠICE. Jazero v mestskej časti Nad jazerom je v horúčavách vyhľadávaným miestom na schladenie.
Hygienici od začiatku sezóny už sedemkrát kontrolovali kvalitu vody a odobrili ju ako vhodnú na kúpanie s podlimitným množstvom siníc.
Deti aj dospelí z nej však vychádzajú vyhádzaní.
Kým jedným lekári tvrdia, že je to zo siníc, podľa druhých za to môže hmyz z bahna pod hladinou.
Naposledy koncom júna
Posledné čistenie jazera sa konalo na konci júna.
Pred ním aj po ňom boli rozbory vody v absolútnom poriadku.
Tak je to aj doteraz. Hygienici odobrali vzorky vody naposledy 18. júla a odobrili vodu ako vyhovujúcu na kúpanie.
Dva dni po kontrole sa začali ozývať rodičia, ktorí sa s deťmi v jazere kúpali a na tele sa im objavili červené vyrážky.
„Vo štvrtok poobede sme sa tam boli kúpať a cez noc sa nám malá celá vyhádzala. Lekár povedal, že je to zo siníc,“ hovorí Jazerčan Štefan Leško.
V jazere sa kúpava s rodinou každý rok.
Starší nič, menší fľakatí
Podobne vyhádzané deti si domov priniesla aj ďalšia obyvateľka sídliska Eva Langová.
„Chodievame sa tam kúpať často, aj štyrikrát za týždeň podľa počasia a aj podľa zmien v práci. Ja a väčšie deti plávame v hlbšej vode aj okolo ostrova a tie, ktoré plávať nevedia, tak sa čľapkajú v plytkej vode medzi plážou a ostrovom.“
Práve menšie deti majú na telíčku nepekné červené fľaky.
Ona a staršie deti nemajú na sebe nič.
„A to jedno z detí, ktoré so mnou pláva, sa vody pravidelne aj napije a nemá žiadne problémy. Preto sa domnievam, že problémom nebudú sinice, ale nejaký hmyz žijúci v bahne na tom konkrétnom mieste,“ mieni Jazerčanka, ktorá sa už s deťmi pri novej detskej atrakcii, pirátskej lodi nekúpe.
„Našli sme si iné miesto a všetko je v poriadku.“

Kto má pravdu?
Deti Evy Langovej už mali červené miesta na koži súvisiace s vodou aj v minulosti.
Vtedy s nimi navštívila aj lekára, ktorý sa tiež domnieval, že je to reakcia na sinice.
„Dostali sme zodac a fenistil. Keď sa to hojilo, bolo vidieť miesto po vpichu.“
Dcére Štefana Leška zas najlepšie zabral tekutý púder.
„Zrejme máme pravdu obaja. Teda, že oni to majú zo siníc a my z hmyzu,“ myslí si mamička štyroch detí.
Zaujímavé však je aj to, že kým Štefan musel ísť s dcérou k lekárovi, jeho ročnému synovi, ktorý sa kúpal tiež, nie je nič.
Zanedbané brehy
Šesť hodín pri jazere ostatný štvrtok strávila aj Alena Mackovjaková so synom a dcérou a kamarátkou, ktorá vzala kúpať sa dcérku.
„Boli sme presne v tej časti medzi pirátskou loďou a ostrovom. Ja som chcela plávať, tak som bola aj v inej časti ostrova. Syn sa začal sťažovať na svrbenie okolo šestnástej, vyrážky sa objavili na druhý deň ráno. Dcéra sa vysypala v piatok večer. Kamarátka s dcérou majú tie štípance tiež.“
Alena si tiež myslí, že sinice sú v tom tentokrát nevinne a poštípal ich hmyz, žijúci v bahne.
„V jazere sa kúpem dvadsať rokov, ale také zanedbané nebolo. Po okrajoch riasy, uhynuté ryby. Toľko bahna som tam ešte nevidela. Ja aj deti sme silní ekzematici, umelé bazény nám nerobia dobre, ale z jazera nám doteraz nikdy nič nebolo.“
Sinice sú podlimitné
Na jednej strane tak stoja lekári, ktorí červené fľaky diagnostikovali ako reakciu na sinice, na druhej mamičky, podľa ktorých všetko spôsobil hmyz.
Z vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je zrejmé, že toľko skloňované sinice v tom budú tentoraz zrejme nevinne.
„Každý týždeň sa odoberajú vzorky vody z vodnej nádrže jazero Košice na laboratórne vyšetrenie. V tomto roku ani v jednej vzorke nebol prekročený limit pre cyanobaktérie (sinice). Ich počty sú hlboko pod limitnú kontrolu,“ uviedla Eva Takáčová z odboru mikrobiológie životného prostredia.
Kto raz zareagoval, viac by sa kúpať nemal
Starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová prisľúbila, že pri najbližšom braní vzoriek sa vezmú vzorky aj z miesta, ktoré označujú návštevníci za problémové.
Už dnes sa bude do vody aplikovať aj druhá a zároveň posledná tohtoročná dávka čistidiel.
„Jazerá sú špecifické tým, že majú aj svoje vnútorné prostredie, ryby, vodné vtáctvo, hmyz či trus zo živočíchov. Osoby citlivé, alergici, ale aj deti ani nemusíte vedieť o precitlivenosti na nejakú zložku, baktériu, alebo vás môže aj niečo poštípať a nepríjemné vyrážky či štípance sú na svete. Ak niekomu neprospieva kúpanie v stojatých vodách a objavia sa alergické reakcie, takéto kúpanie sa do budúcna neodporúča,“ znie oficiálne stanovisko mestskej časti Nad jazerom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári