Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 19. október, 2017 | Meniny má Kristián

V II. lige bude len päť tímov z východu

Poprad s Kopúnkom, po hráčoch VSS siahli konkurenti

Košické derby v tejto sezóne nebude. Lokomotíva bude hájiť farby metropoly východu v II. lige sama.(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

KOŠICE. Druhú futbalovú ligu čaká veľká zmena. Po novom sa už bude hrať so 16 mužstvami v celoslovenskom formáte.

Cieľom Popradu, Lokomotívy Košice a Bardejova je atakovať horné poschodia tabuľky.

V Spišskej Novej Vsi a u nováčika z Trebišova majú skromnejšie ambície, skloňuje sa najmä slovo záchrana.

Bez VSS Košice

Až pár hodín pred štartom novej sezóny došlo k vyriešeniu dôležitého predsezónneho rébusu

. A dopadlo to tak, ako sa všeobecne predpokladalo.

FC VSS Košice, víťaz minulého ročníka, ktorý nesplnil licenčné podmienky pre postup do Fortuna ligy, oznámil koniec športovej činnosti.

Tým pádom, pochopiteľne, stratil aj právo štartu v druhej lige.

Ako to v tejto chvíli vyzerá u druholigových účastníkov z východu Slovenska sme mapovali v nasledujúcom prehľade.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Futbalový klub VSS Košice definitívne skončil

FC LOKOMOTÍVA KOŠICE

Róbert Jano bude v Lokomotíve pôsobiť aj v nasledujúcej sezóne.

Dvadsaťgólového strelca z uplynulej sezóny, ktorý v lete zamieril do maďarského Gyirmótu, strieda jeho otec Róbert Jano st., ktorý sa stal novým športovým riaditeľom klubu

. V klube nepokračujú ani Chmelo (Melk, Rak.), Korijkov (Berlín AK, Nem.), Pav. Šuľák (Trebišov), Kamenec (Lipany) a Hloušek (koniec akt. činnosti).

„Zo Skalice sa vrátil Rado Človečko. Verím, že bude patriť k nosným hráčom a presadí sa nielen herne, ale aj strelecky. Mohol by byť súčasťou náhrady za Roba Jana. Zadné rady vystužil Miki Tóth z VSS. Je to ofenzívny typ obrancu, nebojí sa hrať dopredu, čo mi veľmi imponuje. V príprave sa veľmi dobre ukazoval aj Tomáš Ilinjo, ktorý naposledy hosťoval vo Vyšnom Opátskom,“ vystavil stručné vysvedčenie novým posilám tréner Lokomotívy Albert Rusnák. Do kádra taktiež pribudla štvorica mladíkov Straka (Prešov), Kuľha (Svidník), Ristovski (VSS Košice) a Belli (z dorastu). Tesne pred štartom súťaže sa klub rozhodol angažovať 22-ročného kamerunského útočníka Joela Tatu z klubu Thika United. Ak sa stihne všetka administratíva včas, nastúpiť by mohol už dnes proti Zvolenu. Rusnák: „Na ihrisku ho niekedy nie je príliš vidieť, ale je to gólový typ hráča a takých potrebujeme.“

V štádiu riešenia stále zostával príchod Pavla Jurča, majúceho bohaté skúsenosti zo slovenských i českých ligových trávnikov.

Klub zároveň poškuľuje po Františkovi Vancákovi, v minulej sezóne kapitánovi VSS.

V príprave odohrala Lokomotíva šesť duelov, z toho až štyri proti maďarským mužstvám. Diósgyöru (I. liga) podľahla 0:2, MTK Budapešť 0:4, Kisvárde 0:2, v generálke zdolala Cegléd (všetci II. liga) 2:1.

Medzitým Košičania zvíťazili s Trebišovom 4:1 a remizovali s Michalovcami 2:2.

„Hrali sme proti silným súperom, ale aspoň sme si hráčov na skúške dostatočne preverili. S prvoligovými maďarskými tímami je potrebné hrať zavčasu, lebo súťaž im začína skôr než na Slovensku. S pribúdajúcimi zápasmi boli dosiahnuté výsledky lepšie a stúpal aj herný prejav mužstva,“ pochvaľoval si Rusnák.

Primárny cieľ mužstva je skončiť do šiesteho miesta, každé vyššie umiestnenie by bol bonus navyše.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: V Lokomotíve riešia ešte útočníkov Tatu a Jurča

PARTIZÁN BARDEJOV

Hoci Bardejov skončil v uplynulej sezóne „až“ na ôsmom mieste, nič to nemení na tom, že Hornošarišania dlhodobo patria k popredným tímom druhej ligy.

„Prípravu sme začali s menšími peripetiami, v úvode sme museli hľadať nového trénera. Jozefa Kukulského nahradil Poliak Ryszard Kužma. Prvé dva týždne boli viac-menej spoznávacie. V ďalšom období naše mladé mužstvo, vystužené skúsenými hráčmi na čele s Vladom Stašom, Vladom Andraščíkom či Mišom Grohoľom, ukázalo, že potenciál v ňom je,“ vravel športový riaditeľ Partizána Alexander Tyč.

Bardejov nastúpil v príprave proti trom prvoligovým celkom, Michalovciam (2:2), poľskému Novému Saczu (0:4) a Prešovu (2:3).

Zahral si tiež so Sp. N. Vsou (0:2) a v generálke s Lipanmi (4:0).

Kým v predchádzajúcom období bolo zmien v mužstve pomenej, tentoraz ich bolo pomerne dosť.

Odišli Šosták (Michalovce), Horodník (Poprad), Romulo (Senica, hosť.), Makela (Zvolen), Novák (Gelnica), Kuhajdík (Giraltovce, hosť), Nemergut a Pyda.

Do tímu pribudol talentovaný odchovanec Berežný (Liberec), z Popradu sa vrátil Poliak Gruca, z Ostravy cez hosťovanie vo Zvolene prišiel Staško a Verčimákovi pokračuje hosťovanie z Giraltoviec.

Z dorastu do áčka vytiahol klub štvoricu Mikluš, Didík, Košč a Pangrác-Piter.

„Avizovali sme, že sa pokúsime mužstvo omladiť a zvýšiť v ňom počet odchovancov, čo sa nám podarilo. S touto stratégiou bol oboznámený aj tréner Kužma. Našou úlohou je vybudovať perspektívny káder a potvrdiť profesionálny štatút, ktorý máme. Pred prvým majstrovským zápasom sme už všetci plní očakávania. Chceme hrať futbal pre divákov a neustúpiť z vydobytých pozícií. Kvalitu na to máme. Radi by sme sa v tabuľke pohybovali do šiesteho miesta. Veľa naznačí úvod súťaže,“ doplnil Tyč.

V príprave si kapitánsku pásku vyskúšal aj navrátilec Berežný, v súťaži by sa mala vrátiť na rukáv Andraščíka.

Nič sa nemení ani v otázke farmy Bardejova, naďalej ňou zostáva treťoligový Svidník.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Bardejov sa presadil v generálke s Lipanmi

FK NOVES SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Spišiaci si druholigovú miestenku zabezpečili v predstihu.

Cieľ splnili už v úvode jari, a to vďaka postupu do elitnej nadstavby v starom formáte súťaže.

Do nového ročníka vstupujú skromne.

„Ambície máme podobné ako viacero tímov. Je to predovšetkým záchrana v súťaži. Vypadávať budú až štyri tímy, takže to nebude jednoduché, ale vynasnažíme sa urobiť všetko pre dosiahnutie tohto cieľa,“ povedal na rovinu tréner Branislav Ondáš.

Klub vstúpi do celoslovenskej druhej ligy s pozmeneným názvom, už ako FK Noves Spišská Nová Ves.

V klube sa v prípravnom období mihlo na skúške viacero hráčov, výpočet zmien ale nakoniec až taký dramatický nie je.

„K nejakým pohybom predsa len došlo. Do zahraničia odchádza Tomáš Čekovský, takisto u nás končí Filip Palutka. Do kádra nám pribudol Tomáš Kubík z VSS Košice a končiaci dorastenci Kavulič, Kunzo a Regec. Niečo máme stále rozrobené, boli by sme radi, ak by sme získali ešte dvoch-troch hráčov,“ nádejal sa Ondáš.

Do prípravných zápasov (V. Opátske 0:1, Poprad 1:3, Martin 2:1, Bardejov 2:0, Poprad B 2:1, Trebišov 1:2) zasiahli aj zahraniční hráči na skúške, či už Holanďania Leilis a Martijn, alebo Nigérijčania Iheme a Taiwo, tí ale nepresvedčili.

„Razíme tendenciu skladby mužstva z odchovancov a hráčov z blízkeho okolia. Nebránime sa ani cudzincom, musia však byť viditeľne lepší ako naši hráči. Tí, ktorí tu boli na skúške, tento základný predpoklad nespĺňali,“ vysvetlil Branislav Ondáš.

Na hracej ploche pribudli hliníkové brány a stále prebieha rekonštrukcia šatní podľa zväzových smerníc.

Z tohto dôvodu odohrajú Spišiaci prvé štyri zápasy nového ročníka u súperov, doma by sa prvýkrát mali predstaviť až 26. augusta, v súboji 5. kola proti Zvolenu.

FK POPRAD

Po úvodných prípravných dueloch s Lipt. Mikulášom (3:2), Sp. N. Vsou (3:1) a Pohroním (4:2) vycestovala popradská výprava na týždňové sústredenie do Čiech (Převýšov, III. liga 0:1, Hradec Králové, II. liga 2:3 a 1:3, Kroměříž, III. liga 2:2).

V generálke v domácom prostredí zdolali Podtatranci Lipt. Hrádok 3:2.

„Konfrontácie so slovenskými súpermi dopadli pre nás priaznivo. V Čechách sme odohrali štyri zápasy v priebehu šiestich dní, svoju úlohu zohrala aj únava. Absolvovali sme zároveň zaujímavú tímovú akciu, spojenú s vynáškou zásob na Téryho chatu. Príprava splnila svoj účel. Dôležité je, že sa počas nej nikto nezranil. Všetci sa už veľmi tešíme na štart druhej ligy,“ potvrdila najväčšia persóna mužstva Stanislav Šesták to, že popradskej kabíne pred začiatkom ročníka odhodlanie nechýba.

„Naším zámerom je predvádzať pekný futbal a pohybovať sa v tabuľke čo najvyššie. Klub je postavený na profesionálnej úrovni, všetko funguje tak ako má. V každom stretnutí chceme zvíťaziť, ale nehovoríme vyslovene o postupe. Všetko sa vykryštalizuje počas sezóny.“

Po minulej sezóne skončili v Poprade Gruca (návrat do Bardejova), Peciar (Krems, Rak.), Bilas (Sereď), Poliaček a L. Tóth.

Z nových mien v kádri zarezonovalo najmä meno Kamila Kopúnka, 17-násobného reprezentanta Slovenska.

Z Trnavy sa vrátil popradský odchovanec Dubec, z Myjavy prišiel Holiš. Ide o vysokých hráčov, podobné typy ako bol v jarnej časti hrotový útočník Šašinka z Ostravy.

Do tímu pribudli tiež Jančo z Trenčína, naposledy hráč poľského Zabrze, a Horodník z Bardejova. Ďalšie talenty budú pendlovať medzi juniorkou a áčkom.

„V prípade nových hráčov ide najmä o mladých futbalistov, ktorí v tíme vytvárajú potrebnú konkurenciu,“ povedal Šesták.

Ten bude naďalej, okrem líderskej roly na ihrisku, súčasťou realizačného tímu FK Poprad.

Po novom bude pôsobiť ako asistent trénera Jaroslava Belejčáka, ktorý je držiteľom trénerskej Euro Pro licencie.

Jeho dvojrola ale dôvodom na zvýšené podpichovačky v kabíne vraj nebola.

„V začiatkoch sa ma chlapci pýtali, že aký je program pán tréner a podobné 'hlúposti'. Ale už to trocha ustálo. Všetci sme na jednej lodi, realizačný tím aj hráči. Ja sa stále považujem najmä za hráča,“ odvetil s dobrou náladou Stanislav Šesták.

SLAVOJ TREBIŠOV

Trebišovčania vstúpia po dvojročnej odmlke do druholigových bojov už bez Matúša Lorinčáka.

S 26 gólmi najlepší kanonier uplynulej sezóny III. ligy Východ akceptoval ponuku nemeckého regionálneho tímu Lokomotíva Lipsko.

Káder Zemplínčanov prešiel v lete výraznými zmenami.

Nefigurujú v ňom už ani kapitán Capko, Kulich (Vranov n/T), T. Opiela (Ptičie), Olah (V. Kapušany), Vereb a Dragula, pokračovať nebudú ani Iefremov, Pačuta a Tubonemi.

Kuhajdíkovi sa skončilo hosťovanie z Bardejova.

Do tímu naopak pribudol trebišovský rodák Kolbas (VSS Košice), ďalej Pav. Šuľák (Lok. Košice), Maník (Prešov hosť, naposledy hráč Hanisky), Ukrajinec Starosta (Vranov, hosť.), Bellás, Vajs, D. Lukáč.

Trebišov sa zároveň bude spoliehať na zemplínsku spoluprácu, s fortunaligovými Michalovcami uzavrel dohodu o striedavom štarte hráčov.

„Prípravné obdobie bolo krátke, nejaký čas navyše by sme ešte určite privítali. V mužstve sa premlelo množstvo hráčov, došlo k výraznej obmene kádra. Až majstrovské zápasy ukážu, či to bola správna voľba,“ poznamenal Vladimír Rusnák ml., ktorý sa z manažérskej pozície vracia na trénerskú lavičku.

Pri kormidle v závere predchádzajúcej sezóny nahradil Jozefa Škrlíka a bol pri spečatení postupu.

Mužstvo pod jeho vedením odohralo sedem prípravných duelov.

Postupne si zmeralo sily s Kalšou (3:2), Lipanmi (0:0), Vranovom n/T (1:2), Lokomotívou (1:4), maďarskou Kisvárdou (0:6), Michalovcami U19 (2:0) a Sp. N. Vsou (2:1).

„Prehnané ciele si určite nedávame, ale nechceme byť v druhej lige len na jeden rok. Na novú súťaž sa veľmi tešíme. Uvidíme ako obstojíme proti náročným súperom. Vyžrebovanie v úvode sezóny nemáme jednoduché,“ poznamenal Rusnák.

Štadión Slavoja prešiel v uplynulých týždňoch zmenami. Kvôli päťstoročnému platanu sa pristúpilo k posunutiu ohraničenia ihriska o dva metre.

Okrem toho došlo k vytvoreniu sektoru pre hostí, potrebné náležitosti spĺňajú aj priestory pre rozhodcov a zástupcov médií. Drobnými úpravami prešla tiež hlavná tribúna.

„Záležitosti potrebné pre udelenie pasportizácie máme na 99 percent splnené,“ dodal V. Rusnák.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: V druhej lige nastúpi Trebišov s výrazne obmeneným kádrom

Téma: Futbal


Pozrite si tiež články z hlavnej témy Futbal  na sport.sme.sk
Článok je zaradený aj do ďalších tém Futbal v Trenčíne, Liga majstrov 2017/2018, Futbal

Neprehliadnite tiež

Pustí mesto Košice ďalšie pozemky na parkovisko?

Investor chce v parkovacom dome podlažie navyše.

Z Bukovca zmizla voda. Čo sa stalo?

Obľúbenú vodnú plochu čistia. V správe ju má U. S. Steel.

Prielom Hornádu vyčistili. Vo vode plávala aj chladnička či práčka

Vodáci v Slovenskom raji sa zapotili pri brigáde.

Pekár sa teší zo synčeka Riška

Hádzanárov Tatrana Prešov čaká zápas na palubovke Nexe Našice.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šitie bez umŕtvenia či facka. Pôrody sprevádza aj násilie, tvrdia aktivistky

Prednostovia pôrodnickych kliník násilie na rodičkách odmietajú.

KOMENTÁRE

Odsúdenci, ktorí dávno prišli o politický vplyv

Aspoň jedna emblematická kauza sa neskončila v stratene a zmare.

Najčítanejšie na Košice Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok
 2. Ako na refinancovanie hypotéky
 3. Na čo myslieť v rekonštrukcii bytu
 4. Nečakaným favoritom na predsedu PSK je prešovský advokát Garaj
 5. M-MARKET s novým konceptom KOCKAminiv Prešove
 6. Pivovar Šariš opäť podporí rozvoj domáceho regiónu
 7. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 8. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 9. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania
 10. Splnený sen
 1. Nečakaným favoritom na predsedu PSK je prešovský advokát Garaj
 2. M-MARKET s novým konceptom KOCKAminiv Prešove
 3. Pivovar Šariš opäť podporí rozvoj domáceho regiónu
 4. Športová akadémia Mateja Tótha powered by O2 už na 24 školách
 5. Na čo myslieť v rekonštrukcii bytu
 6. Nová emisia dlhopisov spoločnosti HB Reavis s výnosom 3,25 % p.
 7. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 8. Top Ten najviac prehliadaných vozidiel na trhu
 9. Vysoká hra o súdne trovy
 10. 60 rokov európskej integrácie: úspechy a výzvy
 1. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania 13 696
 2. Drobné nepozornosti v domácnosti môžu stáť aj tisíce eur 13 687
 3. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok 5 112
 4. Za 30 rokov sa cena fotovoltických panelov znížila 100-násobne 3 492
 5. Títo Slováci sa rozhodli zveľadiť svoje okolie 2 547
 6. Splnený sen 2 259
 7. Neobjavené emiráty Fujairah a Ajman 1 758
 8. Majte všetky svoje účty za energie pod kontrolou 1 126
 9. 3 slovenské projekty, ktoré sa nestratia ani vo svete 1 100
 10. Zaparkujte tak, aby ste s vaším vozidlom odišli vy, a nie iný 978

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop