KOŠICE. Odvolávam, čo som odvolal, sľubujem, čo som sľúbil.
Aj takto by sa dalo parafrázovať rozhodnutie ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS), ktorý najprv v máji zakázal používať žiakom základných škôl nespojité písané písmo, tzv. Comenia Script, aby potom toto rozhodnutie začiatkom prázdnin na radosť mnohých malých školákov, ale aj ich rodičov a učiteľov zrušil.
Pomohla aj petícia
Stalo sa tak aj na základe petície za slobodu v písaní a rôznych ďalších akcií, do ktorých sa zapojili pedagógovia a rodičia z viacerých základných škôl (ZŠ) v Košiciach, v Michalovciach, či v Ždani.
Medzi nespokojencov patrili aj učitelia zo ZŠ Park Angelinum.
Táto škola má vo svojom učebnom programe zaradené aj viaceré inovačné vzdelávacie projekty, medzi ktoré pred dvoma rokmi začlenila výuku spomínaného druhu písma.
V uplynulom školskom roku sa tam klasické (paličkové) písmo vyučovalo v jednej z troch tried, v novom školskom roku to bude už len v jednej zo štyroch tried.
Comenia Script je pri porovnaní s písaným písmom jednoduchšie, pričom hlavný rozdiel je hlavne v tvaroch veľkých písmen, ktoré sa viac podobajú na tlačenú abecedu.
Zároveň uľahčuje naučiť sa písať aj ľavákom a deťom so špecifickou poruchou písma – dysgrafikom.
Keďže aj rodičia sa pri možnosti výberu písma pre svoje dieťa na ZŠ Park Angelinum čoraz viac prikláňajú ku Comenia Script, zástupkyňa riaditeľky tejto školy Miroslava Marušáková víta zmenu postoja ministra.
To v praxi bude znamenať, že aj naďalej zostane na slobodnom rozhodnutí školy a rodičov, aký typ písma si vyberú.
Zástupkyňa: Naša aj rodičovská spokojnosť
„Tešíme sa, že naše úsilie, ktoré sme vložili nielen do vzdelávania učiteľov, ale aj do sprievodných akcií organizovaných ohľadom tohto druhu písma padlo na úrodnú pôdu. Určite tento krok ocenia aj rodičia našich budúcich prváčikov. Tí boli z dodatku ministerstva školstva dosť sklamaní, pretože si našu školu vybrali práve pre inovatívne formy vyučovania, ktoré pri výučbe používame. Práve oni sa spolu s ďalšími rodičmi a učiteľmi našej školy zapojili do petície za zrušenie tohto dodatku ministerstva školstva. Takže v novom školskom roku budeme pokračovať podľa pôvodného plánu a žiaci budú učiť písmo Comenia Script na našu aj rodičovskú spokojnosť.“
Marušáková zdôrazňuje, že deti, ktoré nastúpia do prvého ročníka, už poznajú tlačené tvary písmen.
Na vyučovaní v škole si už len upevňujú to, čo vedia.
Ako nám povedala, rozdiel je aj v tom, že kým pri klasickom spojitom písme sa musia naučiť až štyri tvary písmen, pri Comenia Script len dva.
Deti majú menej chýb v diktátoch
„Naše skúsenosti potvrdzujú, že deti, ktoré sa naučili písať týmto typom písma, ich texty sú čitateľnejšie a majú oveľa menej chýb v diktátoch v slovách s dĺžňami a mäkčeňmi. Žiaci pri písaní automaticky dajú aj potrebné znamienko. Pričom pri používaní klasického písma sa musia k slovu vrátiť a často v rýchlosti zabudnú na diakritiku. Žiaci v priebehu vyučovania písma Comenia Script boli vysoko motivovaní, prejavovali záujem o písanie a mali z neho radosť, čo podporili aj kvalitne prepracované materiály pre žiakov,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári