KOŠICE. Recyklovať staré noviny či suchú trávu na vlastné a lacné palivo. Priamo na sídlisku vyrábať skelety na výstavbu bytoviek. Skupina mladých architektov ponúkla svoju víziu ako riešiť na pohľad neriešiteľnú situáciu na prevažne rómskom sídlisku Lunik IX. Korzár sa porozprával s jedným z nich – Otom Nováčkom.
Prečo ste sa rozhodli zapojiť sa do súťaže?
– Mali sme potrebu vyjadriť sa k téme, pretože je potrebné začať o nej hovoriť a hľadať na ňu riešenia a zároveň by sme predchádzali vytvoreniu zbytočného spoločenského napätia. Je chyba len poukazovať na problémy bez akýchkoľvek návrhov, tak ako to v súčasnosti robia určité politické subjekty.
Kto vlastne tvoril váš tím?
– Vznikol náhodne. Všetci sme bývalí spolužiaci z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ja sám mám niekoľkoročné skúsenosti s touto problematikou, aj z iných súťaží, aj z projektov. Venoval som sa jej aj v diplomovej práci, nie priamo Luniku IX, ale skôr časti Gemera.
Videli ste niekde praktický príklad ako možno dosiahnuť zmenu a dala by sa použiť aj na Lunik IX?
– Rankovce sú klasickým príkladom osady, kde začali s výstavbou svojpomocných príbytkov pod záštitou ETP Slovensko. Pozreli sme si tam, aké typy bytov si stavajú, čo miestni uprednostňujú, ako si byty prispôsobili a prečo. Taktiež sme skúmali príbytky, ktoré si ľudia svojpomocne stavajú mimo projektu ETP. Zisťovali sme, aké majú tieto domy rozmer a čím Rómovia podmieňujú svoje bytové podmienky.

Inšpirovali ste sa teda aj vy pri vašom projekte pre Lunik IX výskumom v Rankovciach?
– Áno aj. Taktiež som však študoval v Hamburgu a tam som sa dostal do kontaktu s podobnou témou. Ak mám povedať pravdu to, čo máme na Slovensku, je markantný problém a je skôr podľa môjho názoru politický a nie technický, keďže nemáme takú širokú populáciu, ktorá žije v tak zlých podmienkach ako napríklad v Južnej Amerike alebo v Južnej Afrike, kde som tiež mal možnosť spoznať tamojšie podmienky. V porovnaní s tým to na Slovensku nie je taký rozsiahly problém, no líši sa aj svojou podstatou (v Afrike či v Južnej Amerike ide často o problém spôsobený chudobou, u nás sa k tomu primiešava aj otázka rozdielneho etnika).

Čo podľa vás presvedčilo odbornú porotu vo vašom návrhu?
– Bolo to asi aj preto, že náš návrh neponúkol len priestorové riešenia, ale snažili sme sa ponúknuť aj celkovú víziu rozvoja tejto mestskej časti. Naša vízia sa snaží reagovať na dve základné problémy mestskej časti – priestorovú segregáciu, teda oddelenie mestskej časti od zvyšku mesta a socio-ekonomická separácia ako napríklad nedostatok pracovných príležitostí.
Čo je obsahom vášho návrhu?
– Neprišli sme s jedným návrhom, ale s postupným rozvojom na ďalších 20 až 50 rokov. Základným prvkom vízie dlhodobej integrácie sa stala kultúra. Je to práve kreatívne zmýšľanie obyvateľov (umelcov, mladých Košičanov, atď.), ktorí svojou činnosťou dvíhajú záujem širšej verejnosti o nimi obývané územie (napr. Tabačka či Kasárne). Návrh sme postavili na štyroch pilieroch – bývanie, práca, vzdelanie a voľný čas. Polohu Lunika IX vnímame ako dobrú v rámci mesta Košice a má potenciál, aby sa z neho stala dobre fungujúca mestská štvrť. Ďalej sme kládli dôraz na priestorovú hierarchiu verejných priestorov, na ekologické riešenia (obnoviteľné zdroje energie).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári