Korzár logo Korzár Košice

Na Ars Šafarikiane to bolo ako v tvorivej bubline

Na dielňach tvorivého písania sa zišli tí najlepší.

Lektorky. S účastníkmi tvorivých dielní pracovali Magdaléna Kramárová a autorka projektu Daniela Burdová v (bielej blúzke), spolu s nimi jeden z účastníkov Peter Pecuch.Lektorky. S účastníkmi tvorivých dielní pracovali Magdaléna Kramárová a autorka projektu Daniela Burdová v (bielej blúzke), spolu s nimi jeden z účastníkov Peter Pecuch. (Zdroj: Tatiana Snitková)

KOŠICE. Piaty raz mohli vysokoškoláci poslať svoje literárne práce do súťaže vo vlastnej tvorbe, ktorú organizuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. A opäť, ako v predošlých rokoch, sa na dielňach tvorivého písania zišli tí najlepší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Išla by vám takáto úloha – vytvoriť charakter postavy a vyrozprávať jej príbeh podľa obrázka človeka? Alebo napísať hoci len krátku báseň s využitím jedinej samohlásky v celom texte?

Takéto a podobné úlohy riešili počas šiestich dní tí, ktorých spomedzi súťažiacich lektorky vybrali. A boli to tí, v ktorých videli najväčšiu perspektívu.

SkryťVypnúť reklamu

„Zúčastnila sa jediná študentka slovenského jazyka a literatúry, dievčina z Nového Sadu, ostatní boli z iných odborov, viac či menej humanitných – estetiky, práva, ekonomiky, medicíny z celého Slovenska. Zaujímavosťou je, že nebol ani jediný účastník z domácej univerzity,“ hovorí autorka projektu, lektorka a literárna vedkyňa Daniela Burdová.

Posledný deň podujatia. Keď som vošla do budovy Minervy UPJŠ, kde sa účastníci tvorivých dielní každodenne stretávali, na plátne sa práve hádal Leonardo di Caprio s Kate Winsletovou, kto koho miluje či nemiluje.

Išlo o naozaj dramatickú situáciu. Na nej Daniela demonštrovala tvorbu dialógu.

„Snažíme sa ukázať im tú mieru – ak chcem napísať román, musím ísť podľa istých žánrových vymedzení a kritérií, ale to neznamená, že tam nedávam svoj originálny autorský pohľad,“ vysvetľuje úlohu dielní autorka projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Michaela

Michaela Kováčová v auguste končí štúdium estetiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už v minulosti sa zúčastnila na podobnom workshope v domácej alma mater. Vtedy sa stretávali na dve hodiny týždenne. Aj preto košické podujatie považuje za koncentrovanejšie, akoby boli šesť dní v tvorivej bubline.

„Každý deň sme tu od rána do večera. A potom sa ešte stretneme na internáte a ďalej diskutujeme o tom, čo sme sa rozprávali počas dňa, dávame si spätnú väzbu na našu tvorbu,“ hovorí Michaela o tom, ako doslova žili s literatúrou celé dni.

Bavilo ju tvoriť homogénny text, hoci báseň, zo slov, ktoré navzájom spolu nesúviseli a vytvárať z nich obrazy. Stále sa však nevie žánrovo zaradiť. Aj tento workshop jej pomohol pochopiť, že sa nebude uberať cestou populárnej literatúry, že skôr bude hľadať druhý plán, s ktorým jej je jednoduchšie pracovať v básňach.

SkryťVypnúť reklamu

A čo si ešte po týždni života v tvorivej bubline odnáša?

„Poznanie, že treba tvoriť, aj keď sa nedarí, aj keď človek má pocit, že jeho tvorba neznamená nič, že možno nevyužíva svoj osobný zorný uhol, ale skôr to klišé. Netreba sa vzdávať, ale pokračovať, hľadať žánre, vzdelávať sa.“

Sú mladí ľudia kreatívni?

Prvá odpoveď, ktorá človeku napadne – ako ktorí. Lektorky ale majú jednoznačnejší názor.

Daniela Burdová tvrdí, že „tvorivosť má každý v sebe, ale je dôležité, či sa s ňou pracuje, či sa rozvíja a či sa hľadá tá správna forma, do ktorej sa tá tvorivosť pretaví. Nie vždy to musí byť literatúra, niekedy to je hudba, tanec, výtvarné umenie... Ja tvorivosť v týchto mladých autoroch vidím, len ťažšie je nájsť tomu tú správnu formu, aby sa kreativita nestratila.“

Kritickejšia je ďalšia zo štvorice lektoriek Magdaléna Kramárová. Hovorila najmä o účastníkoch tvorivých dielní.

„Kreativita im nechýba, problém je skôr v inom. Sami často uvádzajú, že potrebujú nátlak. Neuvažovala by som teda v tom smere, že mladí ľudia sú málo vzdelaní, málo sčítaní, málo kreatívni, to nie. Sú len veľmi pohodlní.“

Ľudmila

„Keď je deadline nejakej súťaže o polnoci 31. v mesiaci, tak 31. o 23.20 som posielala. Aj nápad na poslednú chvíľu bol, pretože keď ma niečo inšpiruje, zapíšem si to a potom čerpám z tých zápiskov. A poviem si – musíš to dokončiť, tak som to dokončila,“ ilustruje slová Magdalény Ľudmila Zimmermannová, študentka logopédie na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave.

Najpríťažlivejšou úlohou počas uplynulých dní bola pre ňu tá, v ktorej mali napísať báseň alebo prózu na motívy inštrumentálnej hudby.

„U mňa to evokovalo pocit, že som sa ocitla na lúke, takže som opisovala obraz na nej. Prenieslo ma to do iného priestoru,“ opisuje Ľudmila jedno zo zadaní.

Kritika ich neurazila

Jedna z lektoriek, Mária Klapáková, doktorandka na Prešovskej univerzite, sa sama ako študentka zúčastnila na Ars Šafarikiane ešte v jej začiatkoch, na nultom ročníku. Považuje to za veľkú výhodu.

„Videla som, ako sa tu pracuje, ako to funguje, dostala som spätnú väzbu, aby som ju teraz vedela odovzdať ja. Často sa stáva, že kritizujú ľudia, ktorí sami nikdy nič nenapísali, a je to aj vidno. Je dobre, keď človek má skúsenosť aj s prijímaním kritiky. Treba to vedieť podať, aby sa ľudí nedotkla, aby ju nebrali osobne, ale aby to vnímali ako profesionálnu radu. Nie ako niečo, čo ich má uraziť, ale im to má pomôcť.“

Štvrtou lektorkou, ktorá sa s mladými adeptmi na spisovateľské pozície podelila o svoje skúsenosti, bola profesorka v odbore teória literatúry a dejiny konkrétnych národných literatúr Marta Součková. A v nabitom programe mali svoje miesto aj besedy so spisovateľmi – Stanislavou Repar, Stanom Rakúsom a Janou Bodnárovou.

Rakús a Bodnárová

Oslovila ich najmä posledná dvojica autorov. Hneď v prvý deň podujatia im profesor v odbore teória literatúry a autor mnohých beletristických diel porozprával mnoho príbehov.

„Pán Rakús nám veľa rozprával o teoretických veciach, o písaní, o tom, aké pocity má literatúra vyvolávať. Súvislosti som začal chápať až po niekoľkých dňoch,“ uviedol Jonáš.

A Jana Bodnárová ich očarila nielen svojou pokorou. Michaela cítila s ňou veľkú spriaznenosť a všetci ocenili jej povzbudzujúce slová.

„Pustila nám svoje krátke filmy a povedala, že ak to chceme robiť aj my, môžeme. Ani ona si o sebe nemyslela, že má nadpozemský talent, ale zobrala kameru a skúsila to,“ hovorí Jonáš.

A Ľudmila ešte doplnila: „Išiel z nej pokoj, povzbudila nás, že máme ísť za tým, čo chceme robiť.“

A že to nie je márne, dokazujú aj príklady účastníkov minulých ročníkov. Napríklad jedna z absolventiek tvorivých dielní Ars Šafarikiany, Radka Komžíková, získala 3. miesto v literárnej súťaži pre dospelých Poviedka 2015. A ďalšia bývalá účastníčka Katka Hrabčáková dostala ponuku na vydanie zbierky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 393
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 373
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 308
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 393
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 373
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 308
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu