KOŠICE. Film Čiara z prostredia slovensko-ukrajinskej hranice má za sebou premiéru v košickom kine Úsmev.
Kriminálka s prvkami thrilleru zaujala natoľko, že sa priestory premietacej sály zaplnili do posledného miesta.
Divákom prišli Čiaru predstaviť viacerí účinkujúci aj tvorcovia.
Herec Andy Hryc, ktorý si zahral skorumpovaného policajta, poznamenal, že pôvodný plán bolo natočiť tretí diel Pásla kone na betóne.
Stačilo však, aby sa jeho dcéra a producentka filmu Wanda Adamík Hrycová stretla s miestnymi pašerákmi, ktorý jej vyrozprávali, ako to na hranici chodí a nový námet bol na svete.
Recenzia vo Variety
Hryc pre Korzár povedal, že je na svoju dcéru veľmi hrdý.
"Urobila naozaj jeden grandiózny film. Už teraz má veľký medzinárodný úspech. Týždeň po svetovej premiére v Karlových Varoch, kde film získal jednu z hlavných cien, vyšli recenzie vo vplyvných magazínoch v USA. Napríklad vo Variety sa na začiatku recenzie hovorí, že do plejády skvelých mafiánskych filmov ako je Krstný otec či Sopranovci, pribudol nový slovenský film Čiara."
Pašeráci po filme: Realita je iná
Andymu Hrycovi je prostredie východného Slovenska dobre známe, v Košiciach strávil sedem rokov svojho mladého života a do Uble sa priženil, keďže Wandina mama odtiaľ pochádza.
Opisuje, že veľkú časť filmovania si odsedel za volantom. "Pendloval som medzi Bratislavou a Ubľou, Michalovcami, Sobrancami či Užhorodom."
Premiéry v Michalovciach sa podľa jeho slov zúčastnili aj miestni pašeráci.
"Prišli za nami a povedali, že je to veľmi pekný film, ale len slabý odvar toho, čo sa tam naozaj deje.
Utekal Havasi i kameraman
Afgánskeho utečenca si vo filme zahral Peter Havasi z Košíc.
Vo filme nedostal verbálny priestor, povedal jedno slovo, o to viac sa musel snažiť vyjadriť všetky emócie prostredníctvom výrazu.
"Bolo to náročné. Ja osobne mám radšej divadlo, kde má herec čas rozohrať svoju postavu. Na filmovačke je to iné, pretože tam má človek priestor niekoľko sekúnd."
V jednej zo scén musí Afgánec utekať po lese pred colníkmi. Havasi popisuje, že scény sa točili s hercami, ale aj s reálnymi vojakmi z komanda.
"Oni to veľmi nemuseli hrať, normálne chytili človeka a hodil ho na zem. V scéne sa strieľalo slepými nábojmi zo samopalov. Bol z toho veľký hluk, všetko tam búchalo. Deti sa pri natáčaní vystrašili. Bolo to veľmi dokumentaristické .Ja som fakt utekal a kameraman za mnou. Vzdávam mu hold za to, že to so mnou celé s tou ťažkou kamerou vybehal," uzatvára Havasi s úsmevom.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári