Korzár logo Korzár Košice

Z novinových archívov: Atómové bomby proti Japonsku

Čo písali košické noviny pred 72 rokmi o zhodení atómových bômb na Japonsko.

Výbuch atómovej bomby v Nagasaki.Výbuch atómovej bomby v Nagasaki. (Zdroj: knižný fond VKJB)

Z archívu verejnej knižnice Jána Bocatia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Atómové bomby proti Japonsku

Japonci budú nútení prijať kapitulačné podmienky.

Útokom obrích lietajúcich pevnosti na veľkú námornú základňu Hirošima, bola zhodená prvá atómová bomba. Správe o atómovej bombe venuje dnes britská tlač toľko miesta, ako dňu víťazstva v Európe. Atómová bomba má veľký význam, lebo pravdepodobne urýchli koniec vojny s Japonskom. News Chronicle v článku s nadpisom „Prírodné sily sú uvoľnené" prináša správu, že účinky atómovej bomby sú tak veľké, ako účinky 2000 bômb o 10 tonách.

SkryťVypnúť reklamu

Noviny Times zasa prinášajú nadpis „Revolúcia vo vojne" a Daily Mail „Najstrašnejšia zbraň v dejinách". Sila tejto bomby je taká veľká, že môže naraz zničiť mesto o veľkosti Londýna a zotrieť ho z povrchu zemského. Daily Mail píše, že prvá atómová bomba už bola zhodená na Japonsko a mnohé iné ju budú čoskoro nasledovať. Žiadna sila na svete nemôže vraj vydržať takýto nápor.

Prezident Truman vyhlásil, že USA venovali 220 miliónov dolárov na výskumné laboratórne práce, spojené s výrobou prvej atómovej bomby. Teraz pracuje na výrobe tejto strašnej zbrane 65 000 ľudí. Ak Japonsko neprijme podmienky spojencov, zasypú ho títo dažďom ničivých bômb, aký ešte žiadna krajina nezažila.

(Východoslovenská pravda, 8.8.1945)

Churchill: Atómová bomba strojcom a strážcom mieru

Epochálny vynález prinúti Japoncov kapitulovať.

SkryťVypnúť reklamu

Biely dom uverejnil správu prezidenta Trumana, v ktorej sa hovorí: Americké lietadlo zhodilo na japonskú vojenskú základňu Hirošima bombu, ktorá má obrovskú ničivú silu 20 000 tonových náplní bômb a je 2000 krát účinnejšia v ničivej sile ako anglická bomba Gleendland, ktorá bola svojho času najhroznejšou. V utorok bolo o novej atómovej bombe úradne oznámené, že je výsledkom najväčšieho bádania v dejinách ľudstva a zároveň najhroznejšou vojenskou zbraňou.

Bomba má v priereze 75 cm a je dlhá 275 cm. Je známe, že rádioaktívny prvok urán je dôležitou súčiastkou pri výrobe. Ľudia, ktorí mali účasť na výrobe tejto bomby sú vedcami svetovej povesti. Okrem najznámejších britských vedátorov z Oxfordu, Cambridge, Liverpoolu a Birminghamu, pracovali na výrobe aj zahraniční vedátori.

SkryťVypnúť reklamu

Tak napríklad veľký dánsky vedátor, ktorý prednášal na univerzite v Kodani, prispel neoceniteľnou prácou. Na výrobe mali podiel aj dvaja nemeckí vedátori, ktorí prišli do Anglicka počas tejto vojny, keď z Nemecka utiekli. Na výrobe mala podiel aj Nemka Liza Meitnerová, vyhnaná z Nemecka Hitlerom.

Britská tlač venuje pozornosť účinkom tejto bomby a píše, že pri pokusnom zhadzovaní bomby v Mexiku, tlak vzduchu odhodil dvoch mužov, ktorí boli vzdialení viac ako 6 km. Tlak vzduchu bolo možné pocítiť až vo vzdialenosti 500 km. Pre výrobu tejto bomby je veľmi dôležitá tzv. „tažká voda". Nemci, ktorí sa zaoberali tiež takouto myšlienkou, potrebovali ťažkú vodu, ktorú získavali v továrňach v strednom Nórsku.

Winston Churchill povedal včera toto: Ďakujem Bohu, že britskí a americkí vedátori prekonali všetky nemecké pokusy. Bomba táto je najväčším triumfom ľudského génia; táto obrovská sila musí viesť k mieru na Zemi a musí sa stať prameňom budúceho šťastia. Britských a amerických vedátorov dopĺňali aj vedci kanadskí, kde boli postavené osobitné továrne, v ktorých sa robili pokusy na zistenie materiálu, z ktorého sa bomba mala vyrobiť. Sir J. Anderson sa vyjadril o atómovej bombe takto: Celá sila, ktorá je uzavretá v atómovej bombe je priamo úžasná. Keď sa podarí použiť tejto sily k poháňaniu strojov, priemysel prejde veľkou revolúciou. Úradne sa oznamuje, že nová atómová bomba má väčšiu silu ako 1 milión kilogramov normálnych výbušnín. Dve takéto bomby by dokázali spôsobiť také škody, aké sú v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, alebo v Hamburgu.

Anglické a americké mienky

Za tým čo Japonsko očakáva ďalšie údery atómových bômb, v spojeneckých štátoch sa hovorí o prekvapujúcich možnostiach tohto nového vedeckého objavu. Vo Veľkej Británii panuje všeobecné uspokojenie, že spojeneckí učenci vyhrali závod s Nemcami. Hoci sa povedalo, že využitie nového zdroja energie v priemysle si vyžaduje čas na niekoľko rokov, už teraz skúmajú všetky ďalšie možnosti. Profesor fyziky na kalifornskej univerzite Wolrath vyhlasuje, že uvoľnenie uránovej energie sa dotýka problému dosiahnutia Mesiaca v medziach možnosti a znamená úplné vyradenie uhlia a nafty z priemyselnej výroby.

Moskovské noviny uverejnili prvú správu o atómovej bombe bez komentárov a v obyčajnej úprave.

Účinky atómovej bomby

Tokijský rozhlas oznámil, že atómová puma zhodená na Hirošimu premenila mesto v zrúcaniny a všetci ľudia a zvieratá, čo boli vonku sú spálené, a to tak, že sa ani nedá zistiť totožnosť. Obrovskú silu atómovej bomby nemožno vôbec popísať. Mnohí tí, čo boli v domoch zahynuli následkom neopísateľného tlaku a žiaru. Obytné domy a budovy sú priamo rozdrvené. Mŕtvych je proste bez počtu. Tlak atómovej pumy je nepredstaviteľný.

Japonský predseda vlády Suzuki zvolal ďalšiu schôdzku kabinetu, na ktorej sa budú viesť rozhovory o najnovšom spojeneckom nálete a účinkoch spojeneckej bomby. Japonské obyvateľstvo dostalo rozkaz ihneď opustiť veľké mestá.

Veliteľ strategického letectva v Tichomorí generál Spaaxa oznámil, že atómovú pumu zvrhla jedna obria lietajúca pevnosť zo základne na Marianách. Ďalšie lietadlá s atómovými bombami sú pripravené vzlietnuť. Zároveň budú nad Japonskom zhodené milióny letákov, ktoré budú oznamovať, že keď sa Japonsko bezpodmienečne nevzdá, bude úplne zničené.

(Demokrat 9.8.1945)

Druhá atómová bomba na Japonsko

Admirál Nimitz oznámil, že v posledných bojoch bolo vyradených 248 japonských lietadiel a poškodených niekoľko lodí. Americké lietadlá zhodili na Japonsko vyše tri milióny letákov s výzvou k japonskému ľudu, aby požiadal cisára o ukončenie vojny. Letci, ktorí sa zúčastnili náletu na mesto Nagasaki, kde bola zhodená druhá atómová bomba, hovoria, že celé mesto sa premenilo v dym a plamene. Hustý dym stúpal do výšky 18 000 metrov. Letci, ktorí sa vrátili hovoria, že výbuch bol tak obrovský, že je to proste až neuveriteľné. Plamene stúpali až do výšky 3 km.(Demokrat 11.8.1945)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 227
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 254
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 076
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 113
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 233
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu