KOŠICE. Z celosvetovej robotickej súťaže v ďalekom Japonsku sa vrátili košickí gymnazisti s druhým miestom.
Čerstvým absolventom Gymnázia Poštová v Košiciach Zoltánovi Haneszovi a Ádámovi Urbánovi učarovala umelá inteligencia. Zúčastňujú sa prestížnych súťaží po celom svete.
Pred pár dňami dosiahli najväčší úspech
„Sme robotický tím Talentum. Pôsobíme od roku 2011 pod záštitou Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány. Najprv sme začali na súťaži First Lego League,“ začali s rozprávaním porozprávali nám o svojich začiatkoch.
Ide o jednu z najvýznamnejších robotických súťaží pre mladých od 9 do 16 rokov, ktorej sa po celom svete zúčastňujú desaťtisíce mladých.
Neskôr sa už ako starší študenti zapojili aj do robotickej súťaže RoboCup Junior, určenej pre základné a stredné školy.
Len pred pár dňami sa vrátili z tohto podujatia v japonskej Nagoji.
„Teraz sme sa zúčastnili na majstrovstvách sveta už štvrtýkrát a nám sa po prvý raz podarilo získať strieborné medaily. Doteraz sme siahli dvakrát na bronz,“ netajil spokojnosť Hanesz.
Spolu s nimi tvorili štvorčlenný tím v krajine vychádzajúceho slnka ešte Juraj Mičko a Zoltán Szitás.
„Aj v celoslovenskom meradle to možno považovať za veľký úspech,“ doplnil Ádám.
Súťažili v kategórii Junior Rescue Cospace Secondary v konkurencii 15 najlepších tímov, ktoré si účasť vybojovali triumfom v národných kolách.
Priznali, že je o čosi menej obsadzovaná, lebo ako chlapci tvrdia, nie v každej krajine je až také atraktívne samotné programovanie robotov, skôr ich stavba.
„Úloha samotná zdanlivo nie je až taká ťažká, ale byť schopný ju splniť tak ako najlepšie tímy sveta, si už vyžaduje určitú úroveň expertízy v umelej inteligencii. A to zrejme viacerých odrádza, aby štartovali v našej kategórii,“ vysvetlili.
Rozhýbu virtuálnych aj reálnych robotov

Súťaž sa skladá z dvoch častí, z reálnej a virtuálnej.
Organizátori pripravia virtuálnu robotickú simuláciu v počítači a ich virtuálny robot plní nejaké úlohy na hracom poli.
„Boli to autíčka, ktoré museli zachraňovať po hracej ploche rozmiestnené malé farebné objekty a zhromažďovať ich potom v určenom depozite. Pod tými objektmi si môžeme predstaviť aj ľudí, preto to slovo Rescue v názve našej kategórie,“ dodal Zoltán.
V druhej časti plní robot podobné úlohy, akurát je už reálny a pohybuje sa po skutočnom hracom poli.
„Robot musí byť naprogramovaný tak, aby počítal s rôznymi stanovenými pravidlami, napríklad pri akom poradí a farebnosti zbierania tých bodov sa dajú získať navyše ďalšie bonusové. Takže ide o veľkú dávku umelej inteligencie, keďže má síce všetky potrebné informácie od nás – kde sú prekážky a kde je depozit, ale on si už musí na dopredu danom hracom poli vystavať vlastnú stratégiu, ako dosiahnuť čo najlepší výsledok. Naraz môže totiž naložiť iba niekoľko objektov. Kým ich v depozite nevyloží, nemôže zbierať ďalšie. Takže to musí robiť čo najefektívnejšie, lebo za 8 stanovených minút by nestihol všetko vyzbierať,“ popísal Ádám.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári