KOŠICE. Dozorná rada Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s., na augustovom zasadaní preskúmala predaj pozemkov VVS developerovi MM Invest.
O preskúmanie požiadal generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
„Výsledky skúmania preukázali, že generálny riaditeľ Stanislav Hreha konal nepopierateľne v prospech spoločnosti VVS, a.s. a podozrenia médií, že využil predaj pozemkov v osobnom záujme, považuje dozorná rada za zámerne vykonštruované a nepravdivé,“ uvádza sa v pondelkovom Stanovisku Dozornej rady spoločnosti VVS, ktorú poskytla prostredníctvom PR agentúry Penelopa.

Cenu odmietli zverejniť
Spoločnosť VVS pred niekoľkými rokmi predala svoje pozemky v košickej rekreačnej lokalite Anička developerskej firme.
Podľa medializovaných informácií firma MM Invest kúpila pozemky od vodární v marci 2014.
Hreha v júni 2017 kúpil 24 bytov v novom obytnom súbore Anička, ktorý stojí aj na bývalých pozemkoch vodární.
Objavili sa pochybnosti o predaji, ako aj o kúpe bytov. Hreha neprezradil, za akú cenu byty kúpil s tým, že ide o jeho súkromnú záležitosť.
Vodárenská spoločnosť odmieta zverejniť aj cenu, za ktorú predtým VVS predali nevyužívané pozemky.

Stanovisko: V súlade so zákonom
Podľa stanoviska dozorná rada analyzovala všetky komplexne dodané podklady týkajúce sa predaja týchto pozemkov.
Uvádza, že skúmanie preukázalo, že predaj nepotrebného majetku v priemyselnej zóne bol realizovaný od roku 2008 a obchodná zmluva bola uzavretá v roku 2014.
Predaj prebiehal v súlade so zákonom, na základe rámcovej obchodnej dohody a následne kúpno-predajnej zmluvy, podľa presne stanovených pravidiel spoločnosti na predaj nepotrebného majetku, po predchádzajúcom súhlase predstavenstva a dozornej rady spoločnosti.
Cena bola stanovená podľa znaleckého posudku, vysoko nad rámec jeho účtovnej hodnoty.
V príslušnej lokalite bolo v tom čase predaných developerovi viac pozemkov vo výrazne nižšej cene.
Pozemky v termíne zmluvného predaja v priemyselnej zóne boli zaťažené podzemnými šachtami dvoch nevyužívaných vodných zdrojov I a ich ochrannými pásmami.

Pochybenia nenašli
V stanovisku sa ešte hovorí o tom, že rámcová obchodná dohoda s kupujúcim zahŕňala z dôvodu ucelenosti parciel aj predaj pozemkov, ktoré patrili mestu Košice a stáli na nich stavby patriace Slovenskému vodohospodárskemu podniku, š.p., preto ich musela vodárenská spoločnosť odkúpiť od týchto subjektov a následne predať developerovi.
Pozemky a stavby boli predané developerovi v tej istej sume, ako boli zakúpené.
„Pri nakladaní s pozemkami a ich predaji nedošlo k žiadnym pochybeniam zo strany vedenia VVS,“ konštatuje dozorná rada vo svojom stanovisku.
Podľa nej listiny viažuce sa k predaju predmetnej nehnuteľnosti, najmä kúpnu zmluvu, spoločnosť VVS, a.s., nezverejní, pretože, podľa príslušného ustanovenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám ich nie je povinná zverejňovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári