KOŠICE. Ku krajinám, v ktorých vo vyše päťdesiatročnej histórii účinkoval Sláčikový orchester Musica Iuvenalis, pôsobiaci pri ZUŠ M. Hemerkovej v Košiciach, pribudla prednedávnom Čína.
V najľudnatejšej krajine sveta sa mladí hudobníci z Košíc na prelome júla a augusta zúčastnili na Festivale mládežníckych orchestrov a zborov, ktorý bol organizovaný v spolupráci s Federáciou Eurochestries z Francúzska v meste Qinqdao na východe Číny.
Musica Iuvenalis je dlhoročný partner organizácie Eurochestries, ktorá bola v prvých rokoch aj partnerom košického festivalu Šengenský poludník.
Atraktívne miesto aj účinkujúci
„Mali sme informácie priamo od nich. Festival bol atraktívny nielen z hľadiska destinácie, ale aj z hľadiska ostatných účinkujúcich. Zúčastnili sa na ňom orchestre, zbory a súbory, ako aj jednotliví umelci či dirigenti zo všetkých kútov sveta. Okrem domácich symfonických orchestrov to boli orchestre z Ruska, Izraela, Slovenska, Francúzska, zbory z Maroka, Poľska, komorné súbory, sólisti a dirigenti z Mexika, Brazílie, Ukrajiny. Festival mal centrum v meste Qinqdao na východe Číny, je to druhý najvýznamnejší prístav Číny na pobreží Žltého mora. Celé podujatie trvalo 12 dní a okrem samostatných koncertov boli hudobníci z Musicy Iuvenalis aj súčasťou medzinárodného orchestra so 450 mladými účinkujúcimi, ktorý sa predstavil na záverečnom koncerte,“ približuje podujatie umelecký vedúci košického orchestra Igor Dohovič.

Hrali na plážach aj v halách
Košičania odohrali v Číne šesť koncertov na veľmi zaujímavých miestach.
„Hralo sa na plážach, v špeciálnych výstavných halách so špeciálne postaveným pódiom s rozmermi 50 x 35 metrov, v konferenčných sálach, ako aj v Qinqdao theater – výnimočnej koncertnej sále s kapacitou 2 500 divákov a s mimoriadne nádhernou akustikou pre koncerty,“ približuje koncertné zážitky Dohovič.
Pre členov Iuvenalisu to nebola prvá skúsenosť s festivalmi podobného typu. Podľa Dohoviča boli čínsky a európske festivaly vzhľadom na spoluprácu s federáciou Eurochestries svojím vnútorným životom v mnohom podobné, no čínsky bol predsa len v niečom výnimočný.

Čína je výnimočná
„Veľkoleposť, množstvo organizačného zázemia, množstvo účinkujúcich, veľkolepá reklama, záznamy z koncertov na profesionálnej úrovni pre televízie. Vzhľadom na toto všetko bol festival, až na pár drobností, výborne zvládnutý aj z organizačnej stránky,“ dodáva dirigent Musicy Iuvenalis.
Festival v Číne bol pre každého zo 42 členov košického orchestra výnimočným zážitkom.
„Prekvapení bolo niekoľko, snáď najviac prekvapujúce boli zanietenosť organizátorov, nástrojové zabezpečenie, ochota a cieľavedomosť v získavaní poznatkov, vzdelávaní, investície do vzdelania a ich hlad po ňom. Z hľadiska Číny to bola ústretovosť a ochota čínskych ľudí pomôcť, vybaviť, byť k dispozícii,“ zamýšľa sa Dohovič.
Svojský je aj vzťah samotných čínskych divákov ku klasickej hudbe.
„Hľadiská sú na koncertoch plné, ale diváci sú hluční. Hudbu vnímajú s obdivom, ale mám pocit, že bežný divák nedokáže ohodnotiť jej hĺbku. Hovoríme však o klasickej hudbe západného sveta. Je veľa klasickej hudby čínskeho pôvodu a tam sú určite ďaleko vnímavejší poslucháči. Je na nich obdivuhodné, ako majú o túto kultúru pôvodom z iného kontinentu záujem. Sú neuveriteľne hladní získavať nové poznatky a informácie,“ opisuje pocity z koncertov dirigent.
Ako dodáva, cesta, pobyt a celý zájazd dopadli výborne z každého hľadiska.
„Napriek drobnostiam, pár strateným peňaženkám, lístkom na vlak, pasom a podobne. To určite patrí k takému zájazdu. Všetky problémy sa aj vďaka povahovým črtám Číňanov vyriešili bez ujmy,“ dopĺňa s úsmevom Dohovič.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári