Zaspomínajú si na deň, keď pohár prvýkrát putoval do Košíc

Dušan Ujhely. Ešte ako 21-ročný útočník Lok. Košice.
Dušan Ujhely. Ešte ako 21-ročný útočník Lok. Košice. (Autor: Róbert Berenhaut)
Vladimír Mezencev|21. aug 2017 o 00:00

Pred 40 rokmi Lokomotíva Košice vyhrala Československý pohár vo futbale.

KOŠICE. Pred 40 rokmi, teda v roku 1977, Lokomotíva Košice vyhrala Československý pohár vo futbale – ako tretie slovenské mužstvo vôbec – po bratislavskom Slovane a Trnave.

V celých 32-ročných dejinách tejto druhej najvýznamnejšej čs. futbalovej súťaže sa cennú trofej podarilo získať dohromady iba deviatim tímom a košická Lokomotíva sa zaradila medzi tých šesť, ktoré ju vyhrali aspoň dvakrát.

Trofej priniesli z Prahy

Po prvýkrát sa o túto trofej bojovalo v roku 1961 a získala ju Dukla Praha.

Od roku 1970 sa o Čs. pohár stretávali víťazi národných pohárov, teda Českého a Slovenského.

V rokoch 1977-1984 sa finále hralo na jeden zápas, striedavo v Prahe a Bratislave.

Nuž, práve zmena hracieho systému vyšla vtedy víťazovi Slovenského pohára – Lokomotíve Košice.

Tá v Prahe vyhrala nad Teplicami 2:1 a postarala sa o historický zápis do najslávnejších kapitol košického futbalu.

Už aj preto, lebo čerstvého držiteľa trofeje čakala účasť v druhej najvýznamnejšej klubovej súťaži na starom kontinente – v Pohári víťazov pohárov (PVP).

Pohárový kanonier

Teraz 63-ročný Dušan Ujhely bol pri všetkých najvýraznejších úspechoch košickej Lokomotívy v 70. rokoch minulého storočia a nečudo preto, že si na ne pamätá aj s odstupom celých desaťročí.

„Najskôr sme vo finále Slovenského pohára rozdrvili Žilinu 4:0 (pritom zo skromnosti nepovie, že on sám bol autorom troch gólov – pozn. aut.) a tým sme si otvorili cestu do Prahy, kde sa 9. mája 1977 hralo finále Čs. pohára. Naším súperom bol Sklounion Teplice a zápas sa po bezgólovom polčase skončil naším víťazstvom 2:1. Nemusím zdôrazňovať, že sme boli neuveriteľne šťastní, ale ten úspech sme dokázali skutočne prežiť až po návrate domov,“ hovorí D.Ujhely.

Oba góly Lokomotívy vsietil on a v komentároch na stránkach novín ho už športoví redaktori nezávisle od seba nazývali „pohárovým kanonierom“.

Toto dôležité víťazstvo sa však nerodilo ľahko.

Ujhely dal síce úvodný gól, Severočesi však vyrovnali, ale 9 minút pred koncom zápasu opäť tento, vtedy iba 21-ročný útočník, rozhodol o historickom úspechu košického futbalu.

Lokomotíva vtedy nastúpila v tejto zostave: Seman – Mantič, Suchánek, Pencák, Dobrovič – Fecko, Kozák, Móder – Žitnár, Józsa, Ujhely.

V Európe hanbu neurobili

Samozrejme, jedna vec sú národné poháre, druhou účasť v PVP.

Od Lokomotívy, ktorá v najvyššej domácej súťaži najčastejšie bojovala iba o udržanie sa v nej, nikto zázraky neočakával.

Nakoniec to však také „zlé“ nebolo...

V domácej premiére bielo-modrí remizovali so švédskym Osters Växjo 0:0, nerozhodne skončil zápas aj v odvete – 2:2.

Pretože však držiteľ Čs. pohára dal góly aj na súperovom trávniku, postúpil do 2. kola. To však už pre železničiarov veľa radosti neprinieslo.

Najskôr síce vo Viedni s domácou Austriou dosiahli sľubnú bezgólovú remízu, v Čermeli sa stretnutie skončilo síce tiež nerozhodne 1:1, ale z postupu sa tentoraz tešili Rakúšania.

Austria Viedeň mala už vtedy za sebou účasť v niekoľkých ročníkoch Pohára európskych majstrov i PVP. V každom prípade

Lokomotíva nesklamala a ani jedno zo štyroch stretnutí neprehrala.

„Vtedy sme ešte nemysleli na to, že v európskych pohárových súťažiach budeme hrať aj v budúcich ročníkoch a i keď sme ani potom žiadnu dieru do sveta neurobili, v každom prípade sme dôstojne reprezentovali československý futbal,“ hovorí D. Ujhely, ktorý na rozdiel od svojich bývalých spoluhráčov stále ešte aktívne pôsobí vo futbale, v súčasnosti ako pedagóg – tréner v Športovom gymnáziu a zároveň vedie dorastencov Lokomotívy.

Len pre zaujímavosť – v I. čs. lige drží jeden rekord, ktorý už nikto nikdy neprekoná, pretože taká súťaž už neexistuje. V roku 1976 v zápase Lokomotíva Košice – Jablonec 10:1 – dal tri góly za sebou v rozpätí 210 sekúnd!

Vo vtedajšej federálnej lige odohral 196 stretnutí a dal v nich 27 gólov.

Vo svojej zbierke má zlatú medailu dorasteneckého majstra ČSSR z roku 1971, od svojich 15 rokov prešiel všetkými mládežníckymi reprezentačnými výbermi a dokonca sa vážne uvažovalo aj o jeho širšej nominácii do čs. reprezentácie v roku 1976, ktorá sa nakoniec stala majstrom Európy.

„Mysleli sme si, že na nás už všetci zabudli, ale asi koncom septembra sa stretneme s cieľom pripomenúť si prvé víťazstvo v Československom pohári nielen pre Košice, ale celé východné Slovensko v roku 1977 a našu premiéru v európskych pohárových súťažiach, za ktorú sa rozhodne nemusíme hanbiť,“ teší sa na oslavy týchto jubileí ten, ktorého góly rozhodli o zisku významných trofejí – Slovenského a Čs. pohára.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Zaspomínajú si na deň, keď pohár prvýkrát putoval do Košíc