O príprave nového územného plánu a o tom, čo všetko takýto proces obnáša, z čoho sa architekti mesta tešia a vzhľad ktorých lokalít ich naopak trápi sme sa rozprávali so zástupcom hlavného architekta mesta Košice MARTINOM JERGUŠOM.
Príprava nového územného plánu mesta Košice je veľkou témou súčasnosti. Mohli by ste Košičanom v skratke vysvetliť, prečo je to nevyhnutný proces a ako je náročný na množstvo práce a dôležitý pre mesto?
Mesto je komplexný organizmus, v ktorom prebieha množstvo najrôznejších aktivít. Aby si, pokiaľ možno, čo najmenej navzájom prekážali, ľudia už dávnejšie vynašli územné plány. Územný plán je vlastne spoločenská dohoda o využití územia. Myslím, že nikto nechce bývať v susedstve hlučnej prevádzky alebo v záplavovom území, prípadne zosuvnom území, ani nechce, aby jeho dom vyvlastnili v budúcnosti kvôli výstavbe dôležitej cesty. Náš územný plán z roku 1976, ktorý bol viackrát komplexne aktualizovaný, stále v mnohých ohľadoch výborne funguje, ale má mnoho nových zmien a doplnkov, pribudli nové témy ako zeleň, verejné priestory, pešia a cyklistická doprava, ktoré nemá dobre spracované a tiež forma spracovania dnes dáva omnoho väčší dôraz na právnu jednoznačnosť. Preto mesto začalo obstarávať nový územný plán. Pri príprave územného plánu sa zbiera množstvo informácií o území od rôznych štátnych ale i neštátnych úradov a organizácií. Občania ale aj všetci ľudia so záujmom o Košice posielajú svoje podnety, ako by podľa nich mali Košice vyzerať, prípadne nejaká ich konkrétna lokalita. Oslovovali sme aj mestské časti, ako si predstavujú organizáciu na svojom území a aké problémy v súčasnosti majú. Všetky tieto informácie spracovatelia Prieskumov a rozborov (1. Etapa územného plánu) spísali a zhodnotili a na ich základe sa vypracovali tzv. problémový výkres. Na ňom sú graficky vyznačené problémové javy v území aj ich dosah, prípadne miera intenzity. Tieto práce prebiehali počas rokov 2015 a 2016. Na ich základe UHA pripravilo Zadanie pre nový územný plán (2. Etapa), kde sa sformulovali základné ciele pre nový územný plán a určilo sa, čím sa majú spracovatelia nového územného plánu predovšetkým zaoberať. Zadanie schválilo mestské zastupiteľstvo v decembri 2016 a je publikované na webovej stránke mesta.

Kedy predstavíte nejaký návrh, o ktorom budú môcť diskutovať Košičania?
- V súčasnosti kolektív spracovateľov nového územného plánu pripravuje prvé predstavenie návrhu o ktorom bude možné podrobne diskutovať začiatkom roku 2018. Nazýva sa Koncept (3. Etapa) a bude sa svojou formou podobať na nový územný plán, je to prvý pokus, ktorý má prejsť širšou verejnou diskusiou, aby si spracovatelia na jej základe mohli urobiť bližší obraz, čo verejnosť ale aj všetky dotknuté inštitúcie od nich očakávajú.
Ktoré lokality Košíc vám ako mestskému architektovi robia vrásky na čele a prečo?
- Mesto má veľké množstvo tzv. brownfieldov – momentálne nevyužívaných plôch po predchádzajúcej výstavbe. Aj Zadanie pre nový územný plán ako jeden z hlavných cieľov určilo revitalizáciu nevyužívaných alebo zle využívaných území. Tieto plochy nám v meste znepríjemňujú život a neprispievajú ani ku kráse a prosperite svojho okolia. Tento problém nie je jednoduchý, boria sa s ním aj v iných mestách ale revitalizácia takýchto území prináša viacnásobný efekt. V skutočnosti to nie sú prázdne miesta, ktoré sa nevyužívajú, takéto územia priamo v meste spôsobujú mnohé sekundárne negatívne javy ako sú kriminalita, čierne skládky, náletové dreviny, invazívne, alergénne rastliny, spravidla tu chýba adekvátna údržba. Preto je veľmi dôležité tieto územia revitalizovať a opäť ich začleniť do mesta. Medzi najväčšie brownfieldy patrí areál bývalých Magnezitových závodov na Magnezitárskej ulici, areál bývalého futbalového štadióna na VŠA, Továrenská ulica, Malinovského kasárne, areál bývalých VSS a ďalšie.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári